Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 129
Návštev dnes: 80
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Čipsy nahradila zelenina

Počet zobrazení článku: 37425

Monika Dzianová (36) z Nitry s nadváhou nikdy problém nemala. Patrila medzi vyvolených, ktorým neuškodili ani neskoré večere či zákusky. Po tridsiatke sa však začali kilá nabaľovať aj na ňu.

Monika DzianováNejedna žena by jej mohla postavu aj metabolizmus závidieť. „Pri prvom tehotenstve som pribrala štrnásť kíl, do mesiaca po pôrode som už obliekla veci spred tehotenstva," tvrdí. Hoci jedlo bolo pre ňu pôžitkom a nikdy si nič neodopierala, pri výške 154 centimetrov ručička na váhe neprekročila päťdesiatku. Ani druhé dieťa Monikinej postave neublížilo. Hoci pribrala ešte o štyri kilá viac ako pri prvom, po pôrode dcérky išli kilogramy dole samy. Diéty boli pre ňu veľkou neznámou. A pohyb? Okolo detí ho bolo dosť.

Sama to nedokážem
V čom bol teda problém? Po tridsiatke Monikin organizmus začal lenivieť. Každý rok sa na ňu nalepilo nejaké to kilo. „Bola som taká... mäkučká," smeje sa Monika. Manželovi sa vraj páčila stále, no občas si niekto z rodiny neodpustil poznámku, že sa zaguľatila. Neskoré večere neboli u Moniky neobvyklé, zákuskom a sladkostiam sa tiež nevyhýbala. „Časom mi začali byť tesné blúzky, ledva som zapla gombík na rifliach," spomína. Pohľad do zrkadla sa drobnej Monike jednoducho prestal páčiť.
Keď sa tento rok - presne 1. januára postavila na váhu, povedala si dosť. Váha ukazovala takmer 57 kilogramov a Monike zamrzol úsmev na tvári. Povedala si, že na jej výšku to je viac ako dosť a treba s tým niečo robiť. Kým je ešte čas...
ImageLenže jedlo bolo Monikinou slabosťou a keby sa rozhodla schudnúť, bola presvedčená, že po čase by diétu vzdala. A športovať sama od seba? To si nevedela predstaviť.
„Potrebovala som pevný režim a niekoho, kto by na mňa dozeral."

Začiatky boli ťažké
Rozhodla sa pre fitnescentrum Júla Karabinoša. Prišla tam presne 12. januára a odvtedy dala dole 8 kíl. Na prvom stretnutí s trénerom mu povedala svoju predstavu. „Nepáčil sa mi môj pás, chcela som spevniť zadok, ale v prvom rade schudnúť," hovorí. Dala si záväzok, že ak sa váha zastaví na hodnote 50 kíl, bude sama so sebou spokojná. Trojmesačný plán, ktorý dostala, zahŕňal úpravu stravy - pre Moniku dosť radikálnu - a trikrát do týždňa cvičenie. Päťdesiat minút posilňovanie a štyridsať minút stacionárny bicykel.
Monika bez zdráhania priznáva, že začiatky boli ťažké. Čas na cvičenie si našla, ako spolumajiteľka obchodu s dekoratívnou kozmetikou si to vedela zariadiť, zvládnuť toľko pohybu jej však dalo zabrať. Svalová horúčka prvé dva-tri týždne bola strašná. Pousmeje sa nad tým, ako zo začiatku vydržala na stacionárnom bicykli sotva desať minút. Po mesiaci si však na tento režim zvykla.
Po troch mesiacoch mala Monika svoju vysnívanú hmotnosť. Cvičiť však neprestala, teraz sa snaží postavu vyformovať a tie ďalšie dve kilá dole? Sú príjemnou odmenou. Veľkosť číslo 38 vymenila za 36 až 34.

Všetci jeme rovnako
Lichôtky okolia ju úprimne tešia a pravidelný pohyb sa pre ňu stal samozrejmosťou. Manžel je na Moniku právom hrdý, hoci zo začiatku ju podpichoval a tvrdil, že vydrží maximálne mesiac.
Čo jej chýba z obľúbených maškŕt? Nič. Jedlo je pre ňu stále pôžitkom, aj keď knedle s omáčkou sú už minulosťou. Chýba jej skôr ten „pocit plného brušká" po výdatnom obede a príjemná únava po ňom. No vzápätí podotýka, že teraz sa cíti oveľa lepšie. Časy, keď pre rodinu varila inak a pre seba diétnejšie, sú už preč. Syn vďaka diétnejšej strave schudol päť kíl. Nikto z rodiny už neprotestuje, že čipsy pred televízorom nahradila zelenina.

 


Čo má na tanieri

Monika vymenila ťažké, hoci chutné jedlá za nízkotučné výrobky a celozrnné pečivo. Mäso uprednostňuje hydinové, nevyhýba sa ani rybám. Má rada pestré kombinácie a veľa zeleniny.

Raňajky
celozrnný rožok, nízkotučný syr, zelenina, džúsový strek
Desiata
ovocie alebo nízkotučný jogurt
Obed
dusené kuracie prsia, zeleninový šalát, minerálka
Olovrant
nízkotučný jogurt alebo tvaroh
Večera
zeleninové rizoto alebo dusená ryba

 


Bez pohybu to nejde

Prvé tri mesiace, trikrát do týždňa
50 minút posilňpovanie celého tela
40 minút stacionárny bicykel

Formovanie postavy trikrát do týždňa
1. deň: nohy, brucho, zadok
2. deň: horná časť tela + brucho
3. deň: nohy + brucho
- vždy po posilňovaní 40 minút na stacionárnom bicykli

text Alena Jurisová 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Boris
Zajtra má meniny
Terézia
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang