Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 231
Návštev dnes: 108
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Erika z Nitry si sukňu neobliekla od maturity, chcela do nej schudnúť

Počet zobrazení článku: 58261

Krajské noviny 28/2008Erike Závackej z Nitry sa zmenil život. Po celoživotnom boji s kilami, ktoré mala vždy navyše, sa rozhodla nadváhu poraziť. Že sa jej to podarilo nad očakávania jej samej aj jej okolia dokazuje absolútne víťazstvo v nedávnej súťaži Jarná premena.

Fitnescentru sa nikdy nevyhýbala, práve naopak. Cvičiť začala ešte doma, na východnom Slovensku, hneď po tom, čo sa jej narodil dnes už deväťročný syn. Počas tehotenstva pribrala dvadsať kíl a ako to už býva, diéty ručičku na váhach na chvíľu posunuli nižšie, po diéte sa však kilá vrátili naspäť aj s ďalšími navyše. Navyše ju začal trápiť chrbát.

Schudnúť sa pokúšala celý život
Do domu v Nitre, ktorý zdedila po rodičoch, sa nasťahovala pred štyrmi rokmi, do fitka prišla v máji pred dvoma rokmi. „Vydržalo mi to len pár týždňov. Mali sme veľa rodinných povinností, tak som to prerušila," zaspomínala si Erika. Definitívne rozhodnutie schudnúť prišlo po tom, ako ju opustil manžel. „Chcela som vo svojom živote všetko zmeniť," spomína si mamička. Aj keď vďaka stacionárnemu bicyklu sa jej v priebehu jedného roka podarilo schudnúť desať kíl, neuspokojila sa s tým. Do posilňovne sa tak po pol druha roku vrátila. „Celý   život   som   sa   snažila schudnúť, ale nedarilo sa. Som lajdák, vedela som, že pokiaľ nad sebou nebudem mať dohľad, tak sa mi to nepodarí. Zaplatila som si teda osobného trénera," spomína si Erika na stretnutie s nitrianskym odborníkom na chudnutie a fitnes Julom Karabinošom. Ten jej naordinoval pravidelný tréning a úpravu jedálneho lístka. Trojmesačná premena 30-ročnej mamy s konfekčnou veľkosťou 44 sa teda začala. Erika chodila do fitnescentra aj dva razy do dňa, naučila sa jesť v menších porciách, z jedálneho lístka vysadila kalorické jedlá, pečivo aj sladkosti. „Vtedy som si nevedela predstaviť kávu bez niečoho sladkého a tých káv som mala aj dve, tri. Po večeroch sme jedli čipsy a v nedeľu sa vyprážalo. Neprejedala som sa, len som jedla nezdravo," hovorí Erika, ktorá si namiesto chleba a šunky dá na raňajky nízkotučný jogurt s vločkami. Keď si chce zamaškrtiť, tak so zapekanými. „Nikdy som nebola zástancom prísnych diét," tvrdí Erika, ktorá si dopraje aj drobné prehrešky. Obľúbenú horalku si však nedá ku každej káve, ale len raz za dva, tri mesiace.

Erika a tréner Julo KarabinošKrízy zaháňala listovaním v časopisoch o fitnes
Kalórie nikdy nerátala, nemala na to čas. V Nitre úspešne rozbehla chov psov, ktoré jej zaberali väčšinu času. Okrem toho sa z nej stala aj organizátorka výstav psov. Aby stíhala starostlivosť o ne, o syna aj o seba, vstávala aj ráno o piatej. Denný režim prispôsobovala cvičeniu. „Samozrejme, že prišla aj únava. Ale chodila som skoro spať, televíziu som večer ani nezapla," spomína si na obdobie svojej premeny Erika. Že sa z nej stáva sexi mama si ani neuvedomovala. Až keď sa jej známi čoraz častejšie pýtali, či je to ona.
„Boli aj krízy, keď váha išla dole, ale potom sa zastavila. Išla som sa z toho zblázniť, lebo som robila to isté," spomína si Erika na obdobia, keď chcela s premenou skončiť. Osobný tréner a ľudia vo fitnescentre jej však chuť do zmeny vrátili späť. „Vedeli, čím prechádzam, oni tým prešli tiež," opisuje Erika atmosféru v posilňovni. Keď ju kríza prepadla nečakane doma a ona sa mala chuť dosýta (a nezdravo) najesť, listovala si v časopisoch o fitnes. „Keď som videla tie krásne telá, kríza pominula. Toto mi zostalo dodnes," smeje sa Erika. Odmeňovala sa novým oblečením, ktoré si už nevyberala podľa toho, čo jej „sadlo", ale čo sa jej páčilo.

Už nepriberie
Ku koncu Jarnej premeny, do ktorej sa zapojili desiatky súťažiacich, cvičebný program obohatila o 40-minútové denné behy. Na bicykli jej robil garde syn. Práve v ňom mala Erika veľkú podporu. „Tešil sa, že už nebudem tučná. Ale dnes mi už zakazuje chudnúť," hovorí s úsmevom Erika.
Aký bol výsledok jej snaženia? Nové telo, nový šatník, za tri a pol mesiaca schudla 13 kíl!
Oblečenie s číslom 44 rozdala kamarátkam, nechala si len obľúbené kúsky. Ale nie preto, aby ich niekedy mohla ešte využiť. „Nikdy som nepomyslela na to, že by som mohla pribrať naspäť. Julo Karabinoš ma naučil, ako si správne nastaviť životosprávu, takže keď aj priberiem zopár kíl, viem ich rýchlo a ľahko zhodiť," pochvaľuje si Erika, ktorej kedysi veľkosť XL bola tesná a keď chcela dobre vyzerať, musela sťahovať brucho. Sukne, na ktoré v obliekaní už zanevrela a ktoré naposledy nosila ako maturantka, sa opäť dostali do jej šatníka. „Som veľmi rada, že som sa na to dala," hovorí pyšne Erika, ktorá by sa fitness chcela venovať aj súťažne. Že na to rozhodne má, svedčí aj jej fotografia po premene v časopise Fitness. Jarná premena jej priniesla ešte jeden posun. Do posilňovne nechodí už len cvičiť, ale aj pracovať. Keď to niekto potrebuje poradí, odporučí a hlavne motivuje. Tak, ako kedysi motivovali ju.             

MARIANNA PETROVÁ

Vyšlo v Krajských novinách MY, 28/2008, str. 8

 


Porovnávacie fotografie Eriky z Jarnej premeny si môžete pozrieť tu...

O víťazstve Eriky v súťaži časopisu Fitness sa môžete dočítať tu...

 
< novší článok   starší článok >

 
 Seitenanfang