Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 156
Návštev dnes: 42
Z knihy odkazov
Majka
Mám 24 rokov a pred dvoma mesiacmi som porodila dc
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Čo sú funkčné potraviny

    V rodine trpíme zažívacími ťažkosťami. Nechceme sa dopovať liekmi ani užívať vlákninu. Počula som, že existujú funkčné potraviny, ktoré takýmto problémom pomáhajú. Je to pravda? A o čo vlastne ide?

Pavlína


Diéta 7-2008„Funkčné potraviny (probiotiká) sú potraviny, ktoré okrem svojich pôvodných funkcií – nasýtenie a výživa organizmu – poskytujú konzumentovi aj profit v podobe zlepšených (stimulačných) funkcií jednotlivých orgánov, znížením rizika ochorenia organizmu ich profylaktickým pôsobením, optimalizáciou telesnej hmotnosti, čo má priamy vplyv na psychický stav človeka.
Funkčná potravina je označenie pre takú  potravinu, ktorá je obohatená o určitú aktívnu zložku a výrazným spôsobom dokázateľne prospieva ľudskému zdraviu. Od bežných potravín sa odlišuje tým, že obsahuje zložky, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú, neobsahuje zložky, ktoré sa v bežných potravinách vyskytujú a napokon obsahuje zložky, ktoré sa v bežných potravinách vyskytujú, ale ich využiteľnosť je podstatne vyššia.
Funkčná potravina musí zabezpečiť všestrannú a vyváženú výživu. Úlohou funkčných potravín v organizme je vytvorenie vhodného prostredia v zažívacom trakte, zníženie krvného tlaku, zvýšenie adsorpcie minerálnych látok a ich využitia v organizme, zníženie intenzity tvorby zubného kazu,  uvoľnenie energie ,,per partes,,, posilnenie a stimulácia orgánov, vytváranie ,,fit,, pocitu a preventívne pôsobenie proti civilizačným chorobám. Medzi prídavky, ktoré môžu robiť potravinu funkčnou patrí: vláknina, bifidobaktérie, oligosacharidy, rastlinné steroly a stanoly, vitamíny, minerálne látky, polynasýtené mastné kyseliny, peptidy, bielkoviny a cholín.“

profesionálny tréner Július Karabinoš

Vyšlo v časopise Diéta, júl 2008

 
< novší článok   starší článok >

 
 Seitenanfang