Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 129
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Zvíťaziť nad sebou, časť 1.

O svojej príprave na súťaž VO FORME 2000 píše Július Karabinoš (I.)

Počet zobrazení článku: 46336

Motto: "Je lepšie zvíťaziť nad sebou, ako nad všetkými ostatnými." Bhammapa

Ing. JÚLIUS KARABINOS, CSc.
(nar. 14. 7.1953 v Nitre)

 • absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre (1976, s červeným diplomom)
 • vedecká ašpirantúra v odbore genetika zvierat
 • absolvent tzv. pedagogického minima
 • ženatý, manželka Eva (VÚB Nitra)
 • deti vlastné: Maroš (25), Martina (22), Tomáš (9), vyženené: Jaroslav (22), Denisa (20)
 • majiteľ Herpetologlckého a teraristického centra a vivária NIBARA
 • šéfredaktor chovateľského časopisu HOBBY FAUNA
 
Kulturistika
 • tréner (so Štefanom Petríkom) Elitexu, neskôr Strojára Nitra (pretekári Strnad, Bahorec, F. Holič, Karas, Molnár, Santo, Hrebík, Humay, Jánošík)
 • najmladší hlavný rozhodca v histórii čs. šampionátov mužov (1983 Jihlava, 1985 České Budějovice)
 • publicista, organizátor, režisér a moderátor mnohých propagačných vystúpení
 • v prvej polovici 80. rokov na súťažiach považovaný za muža č.1 za kulturistickým mikrofónom
 • hlásateľ na čs. šampionátoch mužov (1978 Komárno, 1980 Púchov, 1982 Trnava, 1984 Košice, 1990 Banská Bystrica - s Karolom Polákom pre televíziu, 1992 Ružomberok)

12/2000    O tom, že v roku 1999 sa uskutočnil prvý ročník súťaže VO FORME som sa dozvedel až z čísla 1/2000 časopisu MUSCLE&FITNESS, ktorý som dovtedy čítal len občas. Boli v ňom uverejnené fotografie účastníkov súťaže VO FORME ZA 3 MESIACE s časopisom v ruke. Držať v ruke časopis ako corpus delicti dokumentujúci termín fotogra­fovania sa mi zdal byť taký dobrý nápad, že keď vyšlo číslo 2/2000 MUSCLE&FITNESS, dal som sa s ním vyfotografovať aj ja. Len tak, pre seba. Vtedy som ešte netušil, že o dva mesiace sa prihlásim do súťaže VO FORME 2000, v ktorej bude dokonca kategória muži nad 46 rokov akoby šitá na mieru pre mňa.

    Dôvodom fotografovania bolo, že po asi pätnásťročnej športovej nečinnosti som sa rozhodol pravidelne navštevovať novootvore­né MILLENNIUM FITNESS, nachádzajúce sa tak neskutočne blízko môjho bydliska v Nitre, že vari päť minút po tréningu som sa už doma sprchoval. Ďalšou výhodou bolo, že som mal do posilňovne prístup kedykoľvek, lebo jej majiteľom je vlastný syn mojej vlastnej man­želky Jaroslav Kralčák. Nevýhodou bola predovšetkým enormná pracovná zaťaženosť, hoci si jej tempo a množstvo už 10 rokov určujem sám. Do kancelárie svojej firmy chodím ráno pred ôsmou hodinou a spravidla z nej odchádzam večer o osemnástej hodine. Po sobotách sú to zasa povinnosti vyplývajúce z mojich záľub (ochrana prírody, teraristické a filatelistické burzy). K tomu ešte rodina. v ktorej si hlavne 9-ročný Tomáš právom náro­kuje čas strávený s otcom. Aby toho nebolo málo, na prelome mája a júna, teda uprostred prípravy na súťaž, som začal vydávať a redigo­vať inzertný chovateľský časopis HOBBY FAUNA... Všetko sa dá zvládnuť len tak, že vám pomáhajú vaši najbližší. V mojom prípade aj tí majú svoj podiel na tom, že som súťaž VO FORME 2000 dotiahol do úspešného konca.

Julo bol pri súťažiach od mladosti    V januári som absolvoval niekoľko trénin­gov s improvizovaným náčiním vo vlastnej pivnici, čo mi pripomenulo dobu spred trid­siatich rokov, keď sa činkáme zriaďovali len v suterénoch budov, starých bunkroch, prí­padne na pôjdoch. Teda v miestach, ktoré pre iných často neboli vhodné ani na usklad­nenie zemiakov. Spomenul som si na ROČENKU KULTURIZMU '67, v ktorej bol o. i. zásobník šiestich cvikov na rozvoj svalstva krku a ja som ich "pre istotu" ako pätnásťroč­ný junák cvičil všetky...

    V MILLENNIUM FITNESS sa mi zapáčilo. Nie je veľmi veľké, nemá vysoký strop, pôsobí príjemným komorným dojmom. Nemám rád „letištné haly" s vysokým stropom. Cítim sa v nich stratený, malý a bezvýznamný ako nežiaduci hosť. Najradšej cvičím sám. Jednak by som v mojom veku ťažšie hľadal vhodného partnera, jednak pri mojej pracovnej zaneprázdnenosti nikdy neviem kedy presne pôjdem na tréning, a napokon, sotva by nie­komu vyhovoval môj tréning, moje tempo a nasadenie. Bodybuilding je výsostne indivi­duálny šport.

"Ak nemáš v úmysle dobre si zacvičiť, zostaň radšej doma." názor autora článku 

    Zo začiatku som cvičil tak, že som za 6 dní jedenkrát precvičil celé telo, v čom boli 2 až 3 voľné dni. Išlo o základné cviky vykonávané v pomalom tempe s ľahkou váhou. Zakrátko som zistil, že svaly majú fantastickú pamäť. Spomenuli si na dávne tréningy a začali na pravidelné zaťažovanie pozitívne reagovať. V marci som prešiel na systém 2+1, v apríli na 3+1, v čom som vlastne pokračoval až do 5. júla 2000, kedy som prípravu ukončil.

"Ak zle cvičíš dobrý cvik, si začiatočník. Ak zle cvičíš celý tréning, si lajdák. Ak si nedáš poradiť, je mi ťa ľúto." autor článku 

    Koncom apríla som sa na poslednú chvíľu prihlásil do súťaže VO FORME 2000, lebo po dvojmesačnom cvičení som mal pocit, že by som mohol zvládnuť aj tvrdší tréning a diétu. Značne problémy som mal s meraním obje­mov (hrudník 125 cm, pás 115 cm, váha 105 kg), čo som nikdy nepovažoval za seriózneho ukazovateľa formy, tiež so svojím "bruchom", aj so zaujatím akéhokoľvek postoja vôbec. Napokon som však 9. mája „odštartoval" dvojmesačnú záverečnú prípravu.

Tréningový program
(v zátvorke celkový počet sérií)
 • 1. deň: prsia (12-16), lýtka (6-8), biceps (8-10), brucho (10-15 minút)
 • 2.  deň: chrbát (18-20), hamstringy (6), triceps (10-12), brucho
 • 3.  deň: kvadriceps (12-16), predlaktie (4-6), ramená (12), brucho
 • 4. deň: voľno

Julo v plnej príprave    Na jednu svalovú skupinu som cvičil dva až štyri cviky v troch až štyroch sériách. Základ­ný tréning obsahoval asi 30 sérií v tréningovej jednotke a trval 60-80 minút.

    Prvý deň som cvičil spodnú časť brucha (rôzne dvíhania nôh), druhý deň hornú časť brucha (rôzne dvíhania trupu). Štyri cviky na každú časť brucha som robil v 3-4 sériách cyk­licky a bez prestávok v pomalom tempe asi 10-15 minút. Začul som, ako jeden z pravidel­ných návštevníkov hovoril inému: „Karabinoša vidím prvý raz cvičiť brucho." Mal prav­du. S objemným pásom asi nikoho nebaví cvi­čiť brucho a poriadne sa nevpracete ani pod leg-press. Cvičiť brušné svaly som naozaj začal až 9. mája, keď som pristúpil k radikálnej kulturistíckej diéte.

Najpoužívanejšie cviky

(v zátvorke počet opakovaní)

Prsia: tlak na rovnej lavičke (6-8), tlak na lavičke hore hlavou s jednoručkami (10-12), tlak na lavičke dolu hlavou s jednoručkami (10-12), pullover (12-15).

Biceps: bicepsový zdvih s veľkou činkou v stoji (6-8), s jednoručkami v šedé (8-10), izolovaný o koleno (10).

Chrbát: zhyby na hrazde (6-10), príťahy v predklone - pronovaný uchop (8-10), príťa­hy v predklone - supinovaný uchop (8-10), príťahy kladky k pásu v sede (10).

Chrbát - spodná časť: mŕtvy ťah (6-10), hyperextenzia (15-20).

Triceps: francúzsky tlak dolu hlavou (8), tlak na Smilhovom stroji - supinovaný uchop (8), v ťahu extenzie s malou činkou (10). extenzie na kladke (10).

Quadriceps: hlboké zadné drepy (10), exienzie na stroji (10-15), hacken-drepy (10-12).

Predlaktie: bicepsový zdvih v stoji alebo na Girondovej lavičke - pronovaný uchop (10).

Ramená: v sede čelný a zadný tlak na Smithovom stroji (8). upažovanie v stoji (10), kľuky na bradlách (10).

    Cviky som vykonával veľmi pomaly a maxi­málne sústredene. Intenzitu tréningu som stupňoval skracovaním prestávok medzi sé­riami, alebo spájaním cvikov do supersérií. Keď som zistil, že mi „odchádzajú" paže, robil som na biceps a triceps len jednoduché série. Cvičil som sám. O dopomoc som požiadal len pri tlakoch s jednoručkami, keď som hmot­nosť činiek nedokázal dostať do východisko­vej polohy a niekedy pri posledných opako­vaniach benčpresu. K mojím obľúbeným pat­ria kladkové cviky na triceps a chrbát a tré­ning pŕs si neviem predstaviť bez pullovra. (Mohutné a pekne klenuté hrudníky kulturistov - klasikov sú dielom pravé tohto cviku. Dnes často vidím vychudnutých mladíkov, ktorým trčia všetky rebrá, ako sa "nadrapujú" s jednoručkami pri tlakoch dolu hlavou a na dôvažok pridajú aj „strihy" na protismerných kladkách. Pulóver si dávajú až v šatni po tré­ningu - na seba.)

    Za dôležitý považujem poznatok, že pri posilňovacom tréningu som čoskoro používal také váhy činiek ako za dávnych čias a to prak­ticky vo všetkých cvikoch. Špeciálnym silo­vým výkonom som sa nikdy nevenoval, ale môžem konštatovať, že vo veku 47 rokov som rovnako silný ako pred dvadsiatimi rokmi.

    JÚLIUS KARABINOŠ


10 rád Júliusa Karabinoša

Keď prídete po dlhšej prestávke do fitnesscerrtra, začnite s tým, čo vás najviac baví (inak by vás to mohlo hneď na začiatku odradiť).

Na začiatku necvičte veľa (stačí, 30 minút) a používajte ľahkú záťaž. Optimálny počet cvikov na svalovú skupinu je 2, počet sérií 3 a opakovaní 10.

Ak ste tučný, necvičte „brucho", lebo vás to zne­chutí (brušné svalstvo budete precvičovať, až keď trochu pochudnete a zlepšíte si kondíciu).

Ak to s cvičením myslíte vážne, zbytočne počas tréningu nerozprávajte.

Sledujte stanovište, na ktorom sa chystáte cvičiť, ak sa neuvoľní, majte pripravený alternatívny cvik.

Po odcvičenej sérii nevysedávajte na lavičke a nepolihujte na žinenke, ale prechádzajte sa, robte strečing, napínajte svaly.

Prestávky medzi sériami voľte také,  aby  bol  organizmus  stále „nabudený" na tréning.

Snažte sa nemyslieť na nič iné, len na to, čo práve robíte.

Na športovú aktivitu využívajte predovšetkým dni pracovného voľna (viac času a menej stresu, viac oddychu a lepšie sústredenie).

Nezabúdajte, že správne stravovanie je najme­nej polovica úspechu a fitness je životný štýl!

""Snažím sa dokázať, že vek nie je prekážkou...." Sri Chinmoy
   
Publikované v časopise Muscle&Fitness, december 2000
 
(Pokračovanie článku si môžete prečítať tu...
 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Boris
Zajtra má meniny
Terézia
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang