Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 201
Návštev dnes: 50
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Posilňovňa je moja modlitebňa

Počet zobrazení článku: 70717

MOŽNO SI MYSLÍTE, ŽE PIVNÉ BRUCHO JE CHLAPSKÁ OKRASA.

DVADSAŤ KÍL NADVAHY VAM NA PRAHU PÄTDESIATKY PREDSA NIK NEMÔŽE VYČITAŤ. TAJNE VŠAK ZÁVIDÍTE CHLAPOM, KTORÍ SI DOVlDlA NA SPIČKY TOPÁNOK A NAD PUPKOM SA IM UKLADAJÚ LEN ÚHLADNÉ KACHLIČKY SVAL0V.


Július KarabinošPätdesiatročný nitriansky tréner Ďuso Karabinoš ukazuje každému klientovi svoju fotografiu spred dvoch rokov: "Vážil som 105 kíl. Bol som tažký a nemotorný - kopa tuku. Ked som to dokázal ja, dokážete to aj vy.."

Július Karabinoš sedí za stolíkom v nitrianskom fitnescentre Millenium a kontroluje tréningové plány. Opálený, svalnatý chlap v červenom tričku a voľných teplákoch vyzerá, akoby v posilňovni strávil celý svoj život. Podobné výroky nových klientov fitnescentra ho rozosmíevajú. Vôbec pred nimi netají, že pred dvoma rokmi bolo jeho telo v žalostnom stave: "V noci som chodil

vykrádať chladničku. Ponožky som si obúval v akrobatických polohách. Cvičenie ma vôbec nelákalo. V lete som sa bol možno raz omočit na kúpalisku - to bol všetok môj pohyb."

Keby mu bol vtedy niekto povedal, že na staré kolená bude profesionálne propagovať zdravý životný štýl, bol by si poťukal na čelo: "Ani mi nenapadlo, že by ma to raz mohlo živiť.

Mal som prácu, ktorú som miloval, a nevedel som si predstaviť, že by som robil niečo iné." Svoju vtedajšiu,životosprávu dnes hodnotí jedným slovom - žiadna: "Necítill som sa vo svojom tele dobre. Hore schodmi som fučai, na šnúrky som si nedočiahol. Občas som si aj vypil. Chvíľami som sám sebou pohŕdal."

Stávka so sebou samým

Július Karabinoš vie pochoplf Iudf, ktorí sa dostanú do začarovaného kruhu obezity nedostatku pohybu. Pred dvoma rokmi vóbec netušil, že bude robiť osobného trénera, vypracúvať cvičebné programy a celé dni rozmýšľať nad výdajom energie a kombináciami vhodných cvikov. Všetok čas mu zaberala práca na jeho najväčšej chovnej stanici plazov na Slovensku. Exotické pytóny, jedovaté štrkáče, kobry... Podnikanie a starostlivosť o zvieratá znamenali stres, prejedanie sa, ponocovanie. Keď sa v apríli predminulého roka postavil na váhu, ukázala mu 1Q5 kilogramov. Zo zrkadla sa na neho díval tučný chlap s veľkým pivným pupkom. "V apríli som mal v páse 115 centimetrov pri výške 176 centimetrov. V júli som už vážil 89 kíl a v páse som mal len 90 cm. Z extrémnej obezity, keď má človek na sebe viac ako tridsať percent tuku som svoju postavu zmenil na normálnu - moje hodnoty ukazovali 19,7 percenta. Brušné svalstvo mi za tri mesiace stvrdlo na kameň," usmieva sa nitriansky tréner. Prvým impulzom, aby sa vtedy zbavil nadváhy bola sútaž. Stávka so sebou samým... Redakcia česko-slovenskej mutácie odborného časopisu Muscle&Fitness v apríli vypísala sútaž o najvýraznejšie zlepšenie postavy za tri mesiace. Július Karabinoš sa rozhodol, že sa prihlási. Podmienkou bolo poslanie aktuálnej fotografie s aprílovým číslom. Prejavil zmysel pre recesiu: dal sa odfotiť v trenkách pod kresbou Arnolda Schwarzeneggera. Do pätnásteho júla sa sútažiaci museli odfotografovať znovu. V redakcii potom posudzovali zmeny postavy.

Z devätsto prihlásených súťaž dokončilo iba tristo. Inžinier Karabinoš suverénne vyhral kategóriu mužov nad 46 rokov. "Známi na ulici ma nepoznávali. Neverili mi, že moje fotografie nie sú fotomontáž, považovali ich za podvod. Niektorí kamaráti sa so mnou rozprávali ako s neznámym človekom. Občas to bolo naozaj smiešne. Iní si asi mysleli, že ma zožiera rakovina, pomaly odchádzam z tohto sveta a na nič sa ma radšej nevypytovali. Kedysi som robil amatérsky kulturistiku. Ale pätnást rokov som vôbec nešportoval. Vtedy v apríli som si však povedal, že chcem znovu vyzerat dobre. Môj syn si práve zariaďoval fitnesscentrum Millenium. Posilňovňa sa stala mojou modlitebňou."

Zázraky ľudskej vôle

Ranné tréningy zaberú Ďusovi Karabinošovi celé predpoludnie. Noví klienti nevedia, ako majú správne držať činky a cvičiť. Musí im ešte radiť, kým začnú pracovať samostatne. Iní ho chcú mať jednoducho pri sebe, aby ich sledoval a usmerňoval. Občas ho vyruší ďaľší človek. Niektorí musia na vypracovanie tréningového plánu zopár dní počkať, času je málo. Po rannej sérii tréningov Ďuso odchádza z fitnescentra do nitrianskeho bytu, kde býva s rodinou. Úraduje v obývačke, pri počítači, fascikloch a papieroch. Spokojne sa usmieva: "Už mám 94 žien, 32 v tomto roku. Do utorka ich bude sto." Môže to pokojne povedať aj pred manželkou Evou. Sú to ženy, ktoré sa rozhodli zbaviť sa prebytočných kíl a opäť dať svojej postave štíhle, pevné tvary. Inžinier Karabinoš za posledné dva roky videl niekoľko zázrakov: Fučiaci podnikatelia, čo pred pár mesiacmi takmer odtrhli ručičku váhy, zase s ľahkosťou nastupujú do auta a zapínajú si sako. Štyridsiatničky, ktoré sa roky nezmestili do nijakej sukne, si v obchode znovu mohli kúpit tridsaťosmičku.

Jeho fascikel obsahuje desiatky zápisov a meraní. Sú to podrobné poznámky o pote, odriekaní, pevnej ľudskej vôli a odvahe. Július Karabinoš tvrdí, že obdivuje každého, kto za ním prichádza s odhodlaním vyformovať svoje svaly: "Mám rád túto prácu, pretože pri nej každý deň vidím, ako človek môže za krátky čas nádherne zmeniť svoje telo a myseľ. Len nesmie klamať sám seba. Myslím, že dokážem pomôcť každému. Ale najskôr si musí chcieť pomôcť sám." Po dvoch hodinách nad papiermi si nitriansky tréner balí športový vak. Berie si so sebou krajčírsky meter a tlakomer. Majiteľ montážneho podniku, ktorý ho vezie do Bratislavy, spoznal Ďusa Karabinoša pri činkách: "Neveril som, že mi môže pomôcť. Mal som skoro 120 kíl, dnes mám 108. Minule sa ma Ďuso pýtal, či sa cítim lepšie a hneď si aj sám odpovedal. Vraj určite, lebo namiesto štyridsatročnej asistentky mám teraz dvadsatročnú...."

Na Júliusa Karabinoša čaká v Bratislave klientka, ktorá nemá čas prísť do Nitry. Váži 140 kilogramov...

Odmenou pohľad do zrkadla

Na svoju prvú sútaž si dnes spomína s úsmevom: "Chcel som len ukázať ostatným, že sa to dá." Spočiatku cvičil vždy dva dni po sebe a potom si doprial jeden deň voľna. Po mesiaci však zistil, že takýto tréning zrejme na okresanie jeho tela nebude stačiť. "Pridal som s fyzickou aktivitou a začal som držat prísnu diétu. Jedol som len chudé mäso, rybie filé, zeleninu a ovocie, pil som minerálky. Počas ďaľších dvoch mesiacov som každé ráno vybehol do lesa - beh je výborný na odbúranie tuku. Okrem toho prečisťuje hlavu, psychicky pomáha. Po rannom behu som si dal raňajky a fujazdil do práce." Po návrate o šiestej večer čakalo cvičenie v posilňovni.Posledné dva mesiace zaberal aj na stacionárnom bicykli. Pohyb kombinoval s diétou, radil sa s odborníkmi. Na otázky či si náhodou nepomáha dopingom, odmietavo krútil hlavou: "Hanbil by som sa, keby som siahol po dopingu. Bol som čistý. A po skotčení sútaže aj veľmi hrdý na to,čo som dokázal. Ani raz mi nenapadlo vzdať to. Ani vtedy nie, keď som na tréningu mlel z posledého a trápil som sa v bolestiach tela aj ducha. Ten pocit sebavedomia ľahkosti by som doprial každému.“ Okrem ocenenia za víťazstvo mu ako odmena stačil pohľad do zrkadla. Po súťaži sa začali do jeho firmy Nibara hrnúť telefonáty. Ľudia z okolia aj z iných miest naliehavo žiadali inžiniera Karabinoša o osobné strentnutie: "Všetci mi hovorili to isté: - Hanbím sa za to, ako vyzerám, mám zdravotné problémy, pomôžte mi. Tí ľudia mi dôverovali zrejme preto, že ja som to dokázal." Minulý rok svoje víťazstvo v súťaži zopakoval. Pridala sa k nemu aj manželka Eva, s ktorou sa zúčastnil aj na súťaži párov, a dcéra Denisa. Chýr o Júliusovi Karabinošovi sa šíril s každým človekom, ktorému pomohol zbaviť sa fyzickej tarchy. "Od začiatku som si zapisoval údaje, aby som mohol pomáhaf zodpovedne. Počet ľudí, s ktorými som dosiahol na Vianoce stovku - počas minulého roka za mnou prišlo 62 žien a 38 mužov. Nemohol som tomu veriť. Moje víťazstvo spustilo lavínu záujmu, ale rady iným už zaberali väčšinu môjho času, nestíhal som sa starat o prevádzku terárií. Manželka Eva ma až pred dvoma mesiacmi prehovorila aby som s chovom plazov prestal. Dnes sa smejem, že som vymenil sto hadov za sto ľudí. Svoje plazy som nepredával, pretože by to dlho trvalo a mal som obavy o ich osud. Všetky som daroval Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre."

Cvičenie je meditácia

Július Karabinoš si s radosťou prezerá fotografie ľudí, ktorí sa pod jeho vedením minulý rok zapojili do nového ročníka súťaže. Deväť žien ju dokončilo, dve z nich dokonca vyhrali svoju kategóriu. Všetkým vypracoval tréningové a stravovacie plány. Presvedčil ich, že nikdy nie je neskoro začať na sebe pracovať. Viem, že pre takýchto ludí je tažké prísť do posilovne. Práve pre nich je veľmi dôležité povzbudenie.

Ak sprevádzam chlapa alebo ženu pri cvičení ja, nikto sa neodváži zasmiať, nech by boli akokoľvek tuční. Nikto si nás nevšíma. Vo fitnescentre by malo byť normálne, že každý má svoje súkromie. Nechápem ľudí, ktorí sa pri cvičení stíhajú rozprávať. Skôr si škodia, ako pomáhajú.

Cvičenie je meditácia, je to rozhovor medzi hlavou a telom." Inžinier Karabinoš neuznáva ani elektronické prístroje a "zázračné pilulky", ktoré sľubujú ľahké schudnutie. „Čudujem sa, že neexistuje zákon, ktorý by takúto reklamu zakázal. Nikto neschudne bez životosprávy a poctivého pohybu, všetko ostatné je podvod." O štyridsatšestročnej Márii Henyigovej so smiechom tvrdí, že ju musel z posilňovne vyháňat. Mama piatich detí príšla za ním v marcí minulého roka. "Práve som trénoval v synovom fitnescentre a nevšímal som si okolie. Jaro ma poťahal za rukáv - oci, medzi dverami stoja akísi ľudia. Zdvihol som oči a zbadal som ustarostenú ženu vo veľkom kabáte." Máriu Henyigovú do posilňovne sprevádzali synovia a dcéry. "Vedela som, že už musím so sebou niečo urobiť. Neobliekla som níjaké nohavice. Chcela som sí kúpíť tričko, ale aj to najväčšie mi bolo malé – číslo 54 jednoducho nemali," usmieva sa predavačka v nitrianskom butiku. Ked ju Július Karabinoš požiadal, aby sa dala odfotografovať v plavkäch, musela si ich požičať. Na váhu sa postavila po desiatich rokoch - ukázala jej 99 kilogramov. "Ked som pred rokmi pribrala na 70 kg, radšej som sa už nevážila. Keď mi tréner oznámil že mám skoro metrák, takmer som z nej spadla."

Nitriansky tréner však inštinktívne vedel, že pani Henyigovej sa podarí schudnúť. Nemýlil sa. "Zmenila stravovanie a zodpovedne začala cvičif podľa mojich pokynov. Je to náš spoločný veľký úspech," tvrdí Július Karabinoš. V júni už Mária Henyigová vážila o dvadsatšest kíl menej. Do augusta jej hmotnosť klesla o ďaľších deväť kíl - na 64 kilogramov a jej konfekčná veľkost sa zmenšila o osem čísel. Drobná blondínka svoju premenu vníma ako životnú výhru: "Som jednoducho iný človek. Mohla som to urobít už pred desiatimi rokmi. Zmenila som sa psychicky aj fyzicky som štastná."

Tréner je ako sochár

"Každý sí dokáže nájsť čas na cvíčeníe. Stretol som sa už s viacerými zaneprázdnenými podnikateľmi, ktorí pochopili, že svojej firme nepomôžu, ak sa budú prepchávať a neurobia ani krok pešo. Niektorí cvičia doobeda, aby si mohli prispôsobiť pracovný program. Keď za mnou prídu, odmeriam im tlak a percento telesného tuku - v pätdesiatich rokoch sú zvyčajne tesne pred infarktom. Už po dvoch mesiacoch cvičenia sa im však začínajú črtať svaly," tvrdí Július Karabinoš. Osobnému trénerstvu a rekreačnému fitness sa už venuje profesionálne. Nebojí sa, že by klientom mohol nechtiac uškodit: "Nikto nie je taký frajer, aby mu to v kútiku duše nenapadlo. Aj ked dodržiavam všetko, čo viem, musím byť opatrný. Ja som sa na túto prácu pripravoval už 35 rokov, odvtedy čo som prvý raz vzal do ruky činku. Vo svojej diplomovej práci som sa venoval otázkam výživy. Konzultujem svoje postupy s lekármi aj s telocvikármi. Stále sa vzdelávam. Na Slovensku osobných trénerov zatiaľ nie je veľa, ale myslím si, že čoskoro sa to zmení." Práca s hadmí mu nechýba: "Je to, ako keď sa rozvediete so ženou, hoci ju ľúbite, a hneď na druhý deň sa zaľúbite do inej. Netrpíte, lebo znovu lúbite..."

Trojmesačné cvičenie zmenilo pred dvoma rokmi štýl jeho života, ukázalo mu novú cestu. O pomoc ho žiadajú ľudia z rozličných povolaní. Usiluje sa prihliadať na ich zdravotný stav, vek aj povolanie, ktoré vykonávajú. "Pred trištvrte rokom ma vyhľadala napríklad pani Ľubica Geringová. Je to úspešná finančná poradkyňa, duševne pracuje. Ale pochopila, ako veľmi jej môže pomôcť zdravý životný štýl. To je predsa zdroj energie a sebavedomia. Podarilo sa jej znížiť svoju hmotnosť z 89 na 70 kilogramov - zbavila sa 19 kíl." Július Karabinoš odmieta slová zázrak a neuveriteľná zmena: "Pohľad na Delona je určite príjemnejší než na Quasimoda, hoci skutočné ľudské hodnoty sú inde. Každý človek má pekné štíhle zdravé telo, hoci je obalené tukom. Tréner je ako sochár - musí ho v ňom objaviť. A ukázať mu, že sa to dá."

Publikované v časopise GOLD MAN v júni 2002, str. 98-101 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Hedviga
Zajtra má meniny
Lukáš
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang