Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 168
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

"Omladnite o 12 rokov"

Počet zobrazení článku: 47880

Zdroj: www.casopiszdravie.sk

ImagePribúdajú vám sviečky na torte? Chcete omladnúť o šesť až dvanásť liet? Získajte späť energiu, silu a bystrosť, ktorú ste mali pred pár rokmi!

So starnutím sa nemusíte zmieriť! Existuje kopa zbraní, s ktorými môžete zabojovať proti času. Texaskí vedci dokázali, že päťdesiatroční muži sa za pol roka dostali do formy, akú mali v dvadsiatke, veľmi jednoducho. Niekoľkokrát v týždni sa poctivo hýbali. Ak sa naučíte správne cvičiť, spať, oddychovať a jesť, budete vyzerať mladšie.

SPÁNOK REGENERUJE

ČasDobrý a hlboký spánok omladí vaše telo, nabrúsi myseľ a zneškodní stres. Počas spánku telo uvoľňuje i hormóny, ktoré obnovujú bunky a pália tuk. Aby ste z nočných hodín vyťažili čo najviac, nepozerajte v posteli televízor. Hluk zvýši vašu bdelosť a bude sa vám ťažšie zaspávať. Keď sa náhodou zobudíte uprostred noci, nezamierte očami na hodinky. Zbytočne by ste zalarmovali mozog. Neprospeje vám ani ranné vylihovanie pod perinou. Odborníci odporúčajú vstať hneď po prebudení. Ak budete v spánku pokračovať, narušíte svoj biorytmus a večer sa vám nebude chcieť do postele.

V prípade, že vás trápia problémy so zaspávaním, skúste sa hodinu a pol pred plánovaným skokom do postele ponoriť do horúceho kúpeľa. Organizmus sa bude snažiť znížiť vyššiu teplotu, unaví sa a vy ľahšie zaspíte. Nezabudnite ani na správny vankúš. Vyhnete sa stuhnutej šiji a bolestiam chrbta. Neviete, či je váš podhlavník správny? Urobte si jednoduchý test. Prehnite vankúš napoly a ak sa neotvorí, je čas vymeniť ho za nový.

POSILŇOVANIE A AEROBIK

Keď sa nebudete hýbať, do hrobu sa dostanete oveľa rýchlejšie. Americkí lekári dokázali, že žena, ktorá po menopauze posilňuje svoje telo aspoň dva razy v týždni, omladne po dvanástich mesiacoch až o dvadsať rokov! Aby ste boli znovu silný, ohybný a mali výdrž ako kôň, potrebujete si vybudovať svalovú hmotu. Svaly začínajú ubúdať po dvadsaťpäťke a na ich miesto sa ukladá tuk. Posilňovňu navštevujte dva až trikrát v týždni a vydržte v nej aspoň polhodinu. Dajte si dva okruhy a každý cvik opakujte desať ráz. Dvíhajte takú váhu, aby ste posledné opakovanie zvládli s vypätím všetkých síl. Viac svalov spáli viac tukov a ako bonus dostanete kopu energie a kvalitnejší spánok.

Dobrú hmotnosť si udržme pomocou aeróbnych cvičení. Keď začnete zvyšovať svoj pulz pravidelne, budete sršať energiou, zlepšíte si kondičku a náladu. Okrem toho vás pohyb ochráni pred diabetom, starnutím tepien, chorobami srdca a vysokým krvným tlakom. Oddávajte sa rýchlej chôdzi, behávajte alebo bicyklujte, najlepšie trikrát v týždni aspoň polhodinu.

BIELKOVINAMI NEŠETRITE

Správna strava zásobuje organizmus živinami, posilňuje ho, udržiava trávenie a metabolizmus v dobrom stave a má aj ochranné účinky. Ak svojmu telu nedodáte, čo potrebuje, spomalí sa metabolizmus a nebudete mať dosť energie. Následkom bude otupenosť a tukové vankúše. Vo vašom jedálnom lístku by nemali chýbať kvasené potraviny. Obsahujú enzýmy a užitočné baktérie, z ktorých bude mať radosť váš tráviaci trakt. Navyše, zjete menej, pretože horká chuť kvasených produktov znižuje chuť dojedla. Malú porciu kyslej kapusty alebo nesladený kefír si doprajte aspoň raz denne.

Nešetrite ani bielkovinami. Zasýtia vás a pomôžu pri budovaní svalovej hmoty. Výskumy ukázali, že väčšina ľudí nad šesťdesiat rokov neprijíma dostatok proteínov. Často si pochutnajte na strukovinách alebo chudom masku v podobe kurčaťa či ryby.

Na boj proti starnutiu sa hodí aj ovocie a zelenina. Vyberajte si najmä farebné plody, napríklad špenát, mango, papajú, akékoľvek bobuľovité ovocie. Obsahujú veľa karotenoidov a účinných antioxidantov, ktoré ochránia vaše oči a pokožku.

ÚTOK PROTI RADIKÁLOM

Voľné radikály ničia bunky a urýchľujú starnutie. Zároveň majú na svedomí rýchlejší nástup chorôb, ktoré súvisia s vekom, napríklad Alzheimera alebo srdcových problémov. Častou príčinou starnutia je i nedostatok vitamínov a minerálov. Najsilnejšími útočníkmi na voľné radikály sú vitamíny C a E. Zlepšujú aj videnie a posilňujú imunitu. Denne by ste mali prijať dvesto až päťsto miligramov vitamínu C. Jeho prírodnými zdrojmi sú bobuľovité plody, citrusové ovocie, paprika, paradajky, kel či zemiaky. Odporúčaná denná dávka vitamínu E sa pohybuje od dvesto

do štyristo miligramov. Je prítomný v obilných klíčkoch, sójových bôboch, rastlinných olejoch, ružičkovom keli, špenáte, celozrnnej múke a vajíčkach. Vynikajúco vám poslúži aj kyselina listová a vitamín B12. Zlepšujú krátkodobú pamäť, koncentráciu i náladu a chránia nervové vlákna. Ak nechcete vitamín B12 užívať vo forme tabliet, jedzte vajcia, syry a ryby. Bohatým zdrojom kyseliny listovej je zelená listová zelenina, mrkva, marhule, tekvica, avokádo, fazuľa alebo žltý melón.

Pevnosť kostí, ktoré začínajú rednúť najmä po tridsaťpäťke, si zachováte vďaka vápniku a vitamínu D. Vyhnete sa tak nepríjemným zlomeninám. Nájdete ich v rybách, mliečnych výrobkoch, zelenej listovej zelenine a v tofu. A ešte jedno upozornenie. Svoje telo netýrajte smädom! Ak ste už oslávili päťdesiatku, vedzte, že strácate i schopnosť pociťovať smäd, hoci váš organizmus potrebuje vodu stále rovnako. Ľahko sa tak môžete dehydrovať. Pite, aj keď nemáte sucho v ústach. Denne si dožičte aspoň osem pohárov vody. Občas svoj pitný režim spestrite džúsmi, ktoré vás zásobia nevyhnutným sodíkom a draslíkom. Dobrú službu urobí i šťavnaté ovocie.

Patrícia Pavlíková

RECEPT NA VEČNÚ MLADOSŤ

Julo a EvaSvoje  triky  na  omladnutie nám prezradili známy odbor­ník na znižovanie hmotnosti a formovanie postavy Julo Karabinoš a jeho manželka Eva. Karabinošovo chudnutie je založené na metóde po­stupnej, ale trvalej zmene je­dálneho lístka. Zameriava sa aj na zmenu správania a mys­lenia, vrátane začlenenia pra­videlného pohybu do života.

Podľa dátumu narodenia máte obaja s manželkou päťdesiatjeden rokov. Na aký vek sa cítite?

Julo: Cítim sa oveľa mladší, než ukazuje kalendár. Keď som pred štyrmi rokmi schudol zo stopäť kíl na osemdesiatdeväť, mal som pocit, akoby strata každého kilogramu znamenala pre mňa omladnutie o jeden rok. Som presvedčený, že v ten deň, ktorý venujem športu, nestarnem. Eva: Nerozmýšľam nad tým, koľko rokov mám a na koľko sa cítim, pretože to vôbec nie je dôležité. Podstatné je to, že sa cítim vo svojom tele veľmi dobre, nič ma nebolí a v náročnom zamestnaní držím krok s tridsiatničkami.

Aký je váš tajný recept na mladosť?

Stravujeme sa v malých dávkach päť- až sedemkrát denne. Osvedčil sa nám systém oddelenej stravy. Za najdôležitejší považujeme pitný režim. Uprednostňujeme hlavne zelený čaj, ale dobrá je aj čistá voda s citrónom. Nevyhnutnou súčasťou nášho tajného receptu na mladosť je i čas na relax a spánok.

Ako si udržiavate fyzickú kondíciu?

Julo: Pravidelným cvičením vo fitnescentre. Cvičím štyri- až päťkrát do týždňa po jednej hodine. Okrem toho robím skoro každý deň kardiotréning. Najčastejšie ráno nalačno na stacionárnom bicykli štyridsať až sedemdesiat minút. Okrem toho obidvaja s manželkou obľubujeme prechádzky v prírode. Máme pocit, že stromy a voda nás nabíjajú pozitívnou energiou. Eva: Dva až tri dni v týždni trénujem vo fitnescentre a na stacionárnom bicykli. Raz do týždňa aspoň hodinu plávam, v lete som vo vode ešte častejšie. Osvedčilo sa mi aj saunovanie.

Ktoré potraviny prevažujú na vašom stole?

Predovšetkým bielkoviny a komplexné sacharidy. Dostatočné množstvo tukov a jednoduchých cukrov sa dostane do tela skrytou formou aj vtedy, keď človek úplne vylúči sladkosti, výrobky z bielej múky, údeniny a iné mastné jedlá. V našom jedálnom lístku sú zdrojom komplexných sacharidov cereálie, zelenina a tmavá ryža. Bielkoviny prijímame najmä z bieleho mäsa a zo strukovín. Jednoduché cukry, vlákninu a vitamíny nám poskytuje ovocie.                       

Užívate aj nejaké vitamínové preparáty, napríklad známe antioxidanty?

Vitamíny a minerály sa snažíme prijímať predovšetkým v prirodzenej strave, ale nevyhýbame sa ani syntetickej forme. Užívame vitamíny C, A a E, minerály selén, zinok, mangán a meď. Okrem toho pravidelne zaraďujeme koenzým Q 10, gingko bilobu, lecitín a niekedy melatonín.

* * *

ČO VÁS ROBÍ STARŠÍMI?

Vyjazdené koľaje. Ak budete jesť každý deň tie isté jedlá, vaše telo a mozog budú oslabené. Víťazstvom nie je ani rovnaká fyzická záťaž. Telo si na ňu postupne zvykne, svaly sa prestanú rozvíjať a aj počet spálených kalórií bude menší. Raz za týždeň nahraďte aspoň jedno obľúbené jedlo novým. Program cvičenia obmieňajte minimálne každé tri mesiace.

Nebuďte stále doma! Keď väčšinu svojho voľného času trávite v byte, na mladosti vám to veru nepridá. Vaša myseľ, ale i telo rýchlejšie zostarnú. Venujte sa rôznym aktivitám, začnite s niečím novým. Nemusíte robiť veľké životné zmeny, postačí aj kurz kreslenia, tancovania či hodiny aerobiku. Bude to nielen zábava, ale i prínos pre váš mozog a pamäť.

Práca bez oddychu. Makať dvadsaťštyri hodín denne sa nevypláca. Naučte sa popri práci relaxovať. Po krátkych prestávkach vám pôjde všetko ako po masle. Zníži sa váš pulz aj produkcia stresových hormónov. Denne minimálne pätnásť minút vkuse nerobte vôbec nič! Vypnite telefón, sadnite si von a vychutnávajte čerstvý vzduch.

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Ľuboš
Zajtra má meniny
Vladislav
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang