Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 231
Návštev dnes: 108
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Potrebujem proteín?

Báječná žena 05/2016Mám 18 rokov a od januára sme s kamarátkou začali chodiť do fitnescentra. Všimla som si, že mnohí si po tréningu kupujú proteínový nápoj alebo tyčinky. Aký to má zmysel? Nestačilo by mi doma vypiť pohár srvátky alebo mlieka?

Naďka

Množstvo bielkovín, ktoré by mala žena prijať, sa líši podľa veku, hmotnosti aj podľa toho, či aktívne športujete, chudnete, alebo sa stravujete normálne. V stravovacom režime, pri ktorom vo vašom veku máte denný príjem 6 000 až 8 000 kJ, by mali bielkoviny tvoriť 20 percent z celkového príjmu živín, čo môže predstavovať 70 až 90 gramov bielkovín denne. Je len na vás, v akých potravinách bielkoviny svojmu telu dodáte.
V praxi je to hlavne mäso, vajcia, mliečne výrobky, sója a výrobky z nej. Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sú dôležité na ochranu svalovej hmoty. Je známe, že pevné svaly zrýchľujú bazálny metabolizmus.
Preto dôležitú úlohu hrá biologická hodnota proteínov, respektíve vstrebateľnosť aminokyselín, z ktorých sa bielkoviny tvoria.
Preto má pitie proteínových nápojov po tréningu svoje opodstatnenie. No určite viac u súťažiacich fitnesiek než u žien cvičiacich rekreačne. Ak máte v strave dostatočný príjem bielkovín, nevidím dôvod, prečo by ste mali piť proteínový nápoj, tobôž jesť proteínovú tyčinku. Pitím mlieka či srvátky po tréningu však proteín plnohodnotne nenahradíte. Všetky doplnky sú len doplnkami, čo znamená, že nenahradia prirodzenú stravu, a kým sa dostanú ku konzumentovi, viacnásobne sa predražia.

profesionálny tréner Július Karabinoš
Vyšlo v časopise Báječná žena, 1.2.2016
 
Július Karabinos 
 
< novší článok   starší článok >

 
 Seitenanfang