Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 169
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Môže už syn cvičiť?

Báječná žena 42/2015Môj syn má 14 rokov, 180 centimetrov a je pomerne chudý. Silou-mocou sa snaží nabrať svalovú hmotu, začal chodiť štyrikrát do týždňa do posilňovne. Mne sa to zdá dosť zavčasu, aby sa naťahoval s činkami. Nemôže mu to ublížiť? Na čo si má dávať pozor?

Zuzana

Váš syn je vo veku, v ktorom začínajú s posilňovaním viacerí jeho rovesníci. Aj ja som začal pravidelne cvičiť ako 14-ročný. Cvičenie ako také mu nemôže ublížiť. Dôležité však je uplatňovať pedagogické zásady, ako je postupnosť, primeranosť, názornosť... Preto odporúčam, aby si váš syn dal vypracovať tréningový a stravovací program skúsenému odborníkovi, ktorý je nielen trénerom a odborníkom na výživu, ale aj pedagógom a psychológom.
Najdôležitejšie je zvoliť vyber cvikov, naučiť sa ich presne technicky vykonávať a správne dýchať. To nie je jednoduché. Asi 80 percent návštevníkov fitnescentier cvičí zle a nesprávne dýcha. Dôležité je zvoliť primeranú záťaž a tempo tréningu, preto by váš syn mal niekoľko úvodných tréningov absolvovať so skúseným trénerom.
Tréner mu musí vedieť vysvetliť a ukázať každý detail pri cvičení. Takisto by mal vedieť zostaviť optimálny jedálny lístok zložený z biologicky hodnotných a zdravých potravín. Vášmu synovi stačí posilňovať trikrát do týždňa tak, že každú svalovú skupinu precvičí raz za týždeň. A aspoň rekreačne by sa mal venovať aj iným športom pomáhajúcim rozvíjať všestranné pohybové schopnosti a kondíciu.

profesionálny tréner Július Karabinoš
Vyšlo v časopise Báječná žena, 12.10.2015
 
Július Karabinos 
 
< novší článok   starší článok >

 
 Seitenanfang