Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 231
Návštev dnes: 108
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Neboli v tom žiadne čary

Počet zobrazení článku: 30031 

, víťazka kategórie žien nad 45 rokov súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS 2012

muscle&fitness 02/2013 „Súťaž DO FORMY S MUSCLE&FITNESS je vynikajúcou motiváciou. Víťazstvom, bez ohľadu na umiestnenie, je to, že sa človek zmení nielen fyzicky, ale zmení sa aj jeho myslenie."

Atraktívnu krajinnú inžinierku Beátu Brozmanovú (46) z Nitry sprevádzali na stretnutí víťazov súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS 2012 v Stupave dvaja najbližší - manžel, Doc. RNDr. Dušan Brozman, a ich päťročný syn, slniečko Reiko. Reiko nám s vážnou tváričkou vysvetľoval, že keď bude väčší, bude Harry Potter. Kúzelnú paličku už má... Jeho mamička však žiadne čary nepotrebuje. Vďaka odhodlaniu a podpore manžela Dušana sa jej po mnohých rokoch podarilo vrátiť k milovanému športu a zbaviť sa neželanej nadváhy.

Beáta, na stretnutí víťazov súťaže DO FORMY ste sa netajili tým, že šport vám bol vždy blízky. Potom však nastal istý zlom vo vašom živote...

„V detstve i mladosti som intenzívne športovala a úspešne som sa zúčastňovala na rôznych súťažiach v športoch, ako krasokorčuľovanie, atletika, moderná a športová gymnastika. Trvalo to až po moje prvé manželstvo. Potom to už boli iba neúspešné pokusy napríklad o fitness..."

Ing. Beáta BrozmanováVáš prvý manžel vaše športové úsilie nepodporoval?

„On bol úplne z iného cesta. Nenašli sme spoločnú reč absolútne v ničom, a tak aj naše manželstvo dopadlo. Aj moje pokusy o návrat k športu zostali nepochopené. Vedela som však, že raz príde čas, kedy sa k športu vrátim, pretože mi veľmi chýbal."

Neskôr sa všetko na dobré obrátilo...

„Rozhodla som sa svoj život od základu zmeniť. Uvedomila som si, že ak si vážim samu seba, nemôžem žiť tak, ako som žila. Preto som zmenila všetko. Prežila som veľmi ťažké obdobie, ale stálo to za to. Nepočítala som s tým, že sa opäť vydám, ale stalo sa. Môj súčasný manžel ma v mojich športových aktivitách podporuje, keďže sám má so športom skúsenosti. Sme spolu už takmer desať rokov a máme spolu 5-ročného syna Reinholda Alexandra. Reika vedieme k športu spolu. Chodí na karate, cvičí so mnou a - keďže o rok pôjde do prvej triedy - plánujeme prihlásiť ho do športovej školy."

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu zapojiť sa do súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS?

„Celé sa to začalo trochu skôr. Môj terajší manžel mi povedal o Ivetke Chrťanovej, ktorú stretával vo fitnesscentre v Nitre, kde chodieval cvičiť. Ivetka potom bola istý čas mojou trénerkou. Nával starostí a práce ma na istý čas odlúčil od športových aktivít a radostné očakávanie môjho tretieho dieťatka ma trošku zaguľatilo. Po narodení syna Reinholda Alexandra mi zostalo viac kilogramov, ako som chcela. Manžel ma skontaktoval s Júliusom Karabinošom, ktorý sa stal mojím trénerom vo fitnesscentre Millenium v Nitre, kde som v podstate 'vyrástla'. Vypracoval mi jedálniček aj tréningový plán. Potrebovala som sa dostať späť do formy. Kvôli motivácii som sa v roku 2009 prihlásila do súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS, kde som postúpila do finále. Potešilo ma to a bola som presvedčená, že som sa dostala späť do pôvodných športových koľají. Deň po fotení som však pri korčuľovaní spadla a zlomila som si ruku v zápästí. Dlho som sa liečila a moja hmotnosť narastala. Keď som po roku konečne mohla ísť do fitnesscentra, zlomila som si nohu. Opäť som musela vynechať cvičenie a moja váha neúprosne stúpala."

V tomto momente to vyzerá, ako keby sa nikdy nemal udiať váš návrat k športovaniu...

„Bola som nešťastná z toho, ako vyzerám, mala som problém chodiť medzi ľudí. Nikdy predtým som sa tak hrozne necítila. Zrazu som mala pocit, ako keby mi moje telo naznačovalo, že bez tréningu to jednoducho nejde. Keď som sa už nemohla na seba v zrkadle pozerať, v marci 2012 som sa donútila 'dogúľať' do fitka. Ak som chcela so sebou niečo urobiť, hanba musela ísť bokom. Opäť som sa kvôli motivácii prihlásila do súťaže DO FORMY S M&F. Veľmi som chcela zvíťaziť, ale ešte viac mi záležalo na tom, aby som sa zbavila tuku a bola som to opäť ja. Nešlo mi len o schudnutie, ale aj o celkové spevnenie postavy."

 Čo bolo počas tých troch mesiacov ťažšie - zmena v stravovaní alebo tréning?

„Oboje. Vyžaduje si to obrovskú disciplínu a odriekanie a jedno bez druhého nie je efektívne. Ako jin a jang. Našla som sa však v tom. Teraz si hmotnosť potrebujem udržiavať, ale predtým som musela schudnúť a nie málo. Preto to bolo oveľa náročnejšie."

Ako vyzeral váš tréningový plán?

„Trénovala som najprv trikrát v týždni celé telo, potom som prešla na štyri tréningy v týždni a tréning som mala zameraný vždy na hornú alebo dolnú časť tela. Posledný mesiac som mala tréning rozdelený na svalové partie a cvičila som štyrikrát do týždňa. Na úvod tréningu som si dala rozcvičku na rotopede. Prvý deň som precvičila veľké svalové partie - hrudník, chrbát, 4-5 sérií po 8-12 opakovaní; 2. deň nasledovali malé svalové partie - plecia, biceps, triceps, 3-4 série po 8-10 opakovaní; 3. deň spodná časť tela a 4. deň plecia a zvyšok spodnej časti tela - gluteály a tie svalové partie, ktoré som nestihla v 3. deň. V ne-tréningových dňoch som sa venovala ráno behu na páse trikrát do týždňa. A nedávno som do mojich aktivít pridala aj power jogu."

V čom spočívala úprava vášho jedálnička? Bola to výrazná zmena v porovnaní s pôvodným spôsobom stravovania?

„Bola to veľká zmena v porovnaní s pečeným mäsom, mastnými zemiakmi či zabíjačkovými špecialitami... Môj jedálniček pozostával najmä z bielkovinovej stravy, ovsených vločiek a zeleniny. Po tréningu som pila proteín a ku koncu súťaže vaječné bielky, vyšľahané s proteínovým práškom podľa vzoru 'doformistky' Martinky Struhačkovej. Biele pečivo a cukor boli pre mňa tabu a doteraz to tak aj zostalo."

Varili ste teda zvlášť pre rodinu a pre seba?

„Áno, pretože deti potrebovali inú stravu, manžel tiež, hoci často sa ku mne pridal. Nebolo to jednoduché. Ja napríklad nejem prílohy, k rybe či mäsu si dám zeleninu. Strukoviny zas varím bez zásmažky. Prípadné prekyslenie organizmu vyrovnávam zeleným jačmeňom. Cítim sa po ňom dobre. Starší syn Marek je náchylný pridať sa k môjmu spôsobu stravovania. Hovoril mi, že sa chce stravovať a cvičiť ako ja, tak na tom už pracujeme."

Prezraďte našim čitateľom svoj obľúbený fitness recept.

„Rada si robím kuracie prsia či rybu na grile, s fazuľovými strukmi alebo so špargľou. Obľúbenú mám aj bryndzovú nátierku z manželovej 100% ovčej bryndze. Zmiešam ju s nízkotučným - 0,5 % tuku - mäkkým syrom, pridám červenú mletú papriku, cibuľku a pažítku. Natriem si ju na knäckebrot a zjem s rajčinami a paprikou či inou zeleninou podľa ročného obdobia. Je to skutočná zdravá dobrôtka."

Mali ste počas týchto troch mesiacov premeny aj krízy?

„Krízy, samozrejme, prišli. Vtedy ma podporil manžel a povzbudilo ma presvedčenie, že ide o veľa - minimálne o moju premenu."

Kto bol pre vás v tom čase najväčšou oporou?

„Opäť vyzdvihnem môjho manžela. Povzbudzoval ma, keď som mala tendenciu vynechať tréning a po cvičení mi vždy pripravil proteín."

Ako hodnotili vaše úsilie najbližší?

„Rodina sa z mojich úspechov tešila. Boli prekvapení, pretože nič netušili. Nevedela som, ako to všetko dopadne a či vôbec dokážem dôjsť až do cieľa, takže som im o mojom zámere vopred nepovedala. O to viac boli prekvapení a potešení mojou premenou nielen tela, ale i duše. Išlo naozaj o komplexnú premenu, zmenilo sa totiž aj moje myslenie, teraz mám iné priority. Vážim si zdravie oveľa viac ako predtým. Teší ma, že môj starší syn Marek (17) sa chce pripojiť, už som mu zostavila tréning, zatiaľ len s váhou vlastného tela. Dcéra Michaela (26) ho chce nasledovať a hoci sú obaja štíhli, chcú cvičiť."

 

Z čoho ste mali počas tých troch mesiacov najväčšiu radosť?

„Keď mi začalo byť voľné oblečenie a svaly boli stále pevnejšie, prestala som sledovať váhu. Mala som obrovskú raďosť a motiváciu pokračovať. A, samozrejme, potešili ma aj pozitívne ohlasy môjho okolia."

Zmenilo sa niečo vo vašom živote vďaka súťaži DO FORMY S M&F?

„Zmenil sa celý môj život, moje myslenie aj vzťah k okoliu. Mám pocit radosti zo života. Urobila som si kurz trénera fitness a teraz pokračujem power jogou, ktorá sa stala súčasťou môjho života. Pravidelne cvičím a bežecký pás doma neskladáme, aj keď občas v obývačke zavadzia."

so synčekom ReikomMožno teda povedať, že pokračujete v nastúpenom životnom štýle...

„Áno, pokračujem a teším sa z každého nového dňa, z lásky v rodine, z detí, ktoré ma podporujú a majú tendenciu nasledovať ma v mojom životnom štýle. Verím, že sa pridá aj manžel, ktorý je pôvodcom toho všetkého. Už je na najlepšej ceste."

Čo vám dala súťaž DO FORMY S MUSCLE&FITNESS?

„Poviem to stručne: vrátila ma do života. Okrem toho, že ma naštartovala, spoznala som na vyhlasovaní víťazov v Stupave vďaka nej mnoho sympatických ľudí. Okrem víťazov jednotlivých kategórií aj také osobnosti, akými sú Juraj Višný, Ivan Mach, Ľudovít Major, Peter Tatarka či Magdaléna Kažimírová. Moje nové nasmerovanie k power joge ma zasa priviedlo k trénerom Václavovi Krejčíkovi a Miške Hluchovej a zdravá výživa k Andy Timkovej."

Aké je vaše odporúčanie ľuďom, ktorí chcú zmeniť životný štýl?

„Odporúčam im vydať sa takouto cestou. Súťaž DO FORMY S M&F je vynikajúcou motiváciou. Víťazstvom, bez ohľadu na umiestnenie, je to, že sa človek zmení nielen fyzicky, ale zmení sa aj jeho myslenie. Pokiaľ človek má pri tejto premene vo svojich najbližších oporu a podporu, buďe to prežívať ešte intenzívnejšie. Veľa pre mňa znamená, že aj moje deti ma podporujú, tešia sa so mnou a postupne sa pridávajú k môjmu životnému štýlu, pretože vidia, že športom sa dá dopracovať nielen k zdravému telu."

 
 
 


ŠTEFAN BAŇAS

33 rokov, embryológ, Dublin, Írsko

„K účasti v súťaži DO FORMY S MUSCLE&FITNESS 2012 ma doviedla moja nespokojnosť s postavou. Veľa stresu a jedla a málo pohybu urobilo zo mňa človeka, ktorý vôbec nevládze. Povedal som si 'stačilo' a pustil som sa do toho. Počas trojmesačnej premeny si človek siahne skutočne na dno svojich síl, trpezlivosti a odriekania. Najdôležitejšiu úlohu zohráva sebadisciplína. O to ťažšie to je, ak človek musí chodiť do práce, variť si a po večeroch všetko pripravovať na ďalší deň. Mne pribudla ešte jedna starosť, hoci radostná: narodil sa nám synček Matej. Týmto ďakujem rodičom, ktorí boli ochotní prísť za mnou do Dublinu a pomôcť nám s malým. Moje poďakovanie patrí aj Júliusovi Karabinošovi, ktorý mi radil na diaľku."

Štefan Baňas
 
 
starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Lukáš
Zajtra má meniny
Kristián
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
17 Hostí
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang