Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 129
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Moja "OLYMPIA" sa neskončila

Počet zobrazení článku: 39908

JÚLIUS KARABINOŠ

  muscle&fitness 06/2014
DÁTUM A MIESTO NARODENIA:
14. 7. 1953, Nitra
BYDLISKO:Nitra
STAV:
partnerka Lenka Bóriková
DETI:Maroš (39), Martina (36) a Tomáš (23), plus Lenkin syn Dávid (20), vnučky Juliana, Tamara, Sofie a vnuk Max
  
VÁHA:88 kg/ súťažná 80 kg
VÝŠKA:176 cm
ZAMESTNANIE:
profesionálny tréner kulturistiky a fitness, špecialista na riešenie problémov nadváhy a obezity, člen Výkonného výboru SANK

ŠPORTOVÉ ÚSPECHY:
  • víťaz DO FORMY S MUSCLE&FITNESS 2000 a 2001
 
  • majster Slovenska SANK 2013 (Ultra Masters + 60)
 
  • majster Európy INBA 2013 (Ultra Masters + 60)
 
  • majster sveta INBA 2013 (Ultra Masters + 60)
 
  • 2. na NATURAL OLYMPIA 2013 (Ultra Masters + 60)
 
  • absolútny víťaz rebríčka SANK 2013

Čo vás v mladosti podnietilo začať s kulturistikou a prečo ste sa zapojili do našej súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS?

„Ako mnoho mojich rovesníkov inšpiroval ma film Romulus a Remus so Stevom Reevesom a Gordonom Scottom v hlavných úlohách a tiež monotematické kulturistické číslo časopisu Štart. S cvičením som začal v decembri 1967 podľa kníh Kulturizmus - zdravie, sila, krása a ABC kulturizmu. Už vtedy som mal všestranné záujmy a nebol som človekom jednej témy. To bolo zrejme hlavnou príčinou, že som sa nestal kulturistom - pretekárom, ale pomerne v mladom veku trénerom, rozhodcom, organizátorom, publicistom i moderátorom. V strednom veku sa stali prioritou iné povinnosti (rodina, deti, práca), športové záujmy a pravidelné cvičenie som na niekoľko rokov prerušil.

Inšpiroval a opätovne ma naštartoval časopis MUSCLE&FITNESS svojou originálnou súťažou DO FORMY S M&F. Mal som 47 rokov a cítil som sa fyzicky i psychicky zanedbaný. Prihlásil som sa a po dlhej prestávke som začal systematicky cvičiť a optimálne sa stravovať. Vyšlo to. Keď mi šéfredaktor Ľudo Major zavolal, že som zvíťazil vo svojej kategórii, bol som asi najšťastnejším človekom na svete..."

Ako si spomínate na atmosféru tejto súťaže a ľudí okolo?

„V čase môjho úspechu sa ešte nekonali spoločné stretnutia víťazov, a tak sme sa vzájomne spoznávali len na stránkach MUSCLE&FITNESS. Zapamätal som si, že jednou z víťaziek DO FORMY M&F 2000 bola Júlia Gazdová z bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V roku 2012 som sa s ňou náhodou stretol v Taliansku na Etne... Bolo milé konštatovať, že vlastne vieme o sebe už dvanásť rokov. Na stretnutí víťazov DO FORMY som sa nakoniec predsa len zúčastnil, ale už ako tréner úspešných zverenkýň. V roku 2004 zvíťazila moja exmanželka Eva a v roku 2010 moja terajšia partnerka Lenka Bóriková. Tieto stretnutia, na ktorých sa zúčastňujú ľudia rovnakej krvnej skupiny, majú neopakovateľnú priateľskú atmosféru. Víťazi majú jedinečnú možnosť nielen vzájomnej výmeny skúseností, ale tiež zoznámiť sa osobne s redaktormi, tvorcami, spolupracovníkmi časopisu a špičkovými športovcami, čo pre väčšinu z nich znamená životný zážitok. Priateľstvo, obdiv a vzájomná úcta sú atribútmi týchto stretnutí."

V čom vidíte zmysel a poslanie súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS?

„Jej význam vidím v tom, že oslovuje široké masy ľudí a podnecuje ich k pravidelnému, zmysluplnému cvičeniu. Ukazuje cestu, čo všetko sa dá s telom človeka urobiť za pomerne krátky čas. Súťaž je úžasne motivujúca. Má svoje pravidlá i termín. Treba len chcieť, veriť si a, samozrejme, niečo pre úspech aj urobiť. O to vlastne ide. Naučiť ľudí pravidelne športovať a vychutnať si víťazstvo nad sebou samým bez ohľadu na to, ako sa v súťaži umiestnite. Jej poslaním teda nie je jednorazové schudnutie, akoby sa niekomu mohlo zdať, ale naštartovanie na zdravý životný štýl, ktorý skvalitní život vo všetkých jeho sférach."

Aký vplyv mala súťaž DO FORMY S M&F na váš život a jeho smerovanie?

„Úžasný! Prihlásiť sa DO FORMY S MUSCLE&FITNESS bol ten najlepší nápad, aký som kedy dostal! Je až neuveriteľné, ako táto súťaž pozitívne ovplyvnila a zmenila môj život. Je to niečo, čomu zvykneme hovoriť „americký sen". Ja si ho však žijem na Slovensku. Po publikovaní môjho úspechu (tri články v MUSCLE&FITNESS č. 12/2000, 1 a 4/2001) som sa stal vyhľadávaným odborníkom na transformáciu tela. Od roku 2001 mám za sebou viac ako 2800 klientov, z čoho sú dve tretiny ženy. Spolu s Lenkou Bórikovou, ktorá sa ku mne profesne pridala v roku 2009, im vypracovávame tréningové a stravovacie programy, robíme s nimi metodické tréningy. Od roku 2001 súťaž DO FORMY S M&F pod mojím vedením úspešne dokončilo 178 účastníkov, z toho 17 zvíťazilo a ďalších 42 bolo finalistov."

Na akú zaujímavú príhodu v súvislosti so súťažou DO FORMY S M&F si spomínate?

„Nezabudnuteľné pre mňa zostane stretnutie s „tromi mušketiermi" československej kulturistiky deň pred stretnutím víťazov DO FORMY S M&F 2007. Mal som sa na stretnutí zúčastniť so svojou úspešnou zverenkyňou Zuzanou Ondriškovičovou, ale práve som odchádzal na dovolenku. Deň predtým som si bol v bratislavskej lodenici vyzdvihnúť preukaz vodcu malého plavidla. Nakukol som do redakcie MUSCLE&FITNESS, aby som pozdravil Ľuda Majora. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som tam natrafil na Šaňa Bačinského, Ďura Višného a Milana Jablonského... So Šaňom som sa poznal, ale nevidel som ho 27 rokov od jeho emigrácie. Bol vlastne mojím kulturistickým učiteľom. Svoje prvé trénerske a rozhodcovské školenia som absolvoval práve u neho. Spolupracovali sme tiež vo výbore zväzu kulturistiky vtedajšieho SÚV ČSZTV. S Višným a Jablonským sme sa osobne nepoznali. Bolo milé, keď ma ihneď oslovovali krstným menom a navrhli mi tykanie."


Ako vnímate rolu časopisu MUSCLE&FITNESS v propagácii kulturistiky a fitness v Československu, resp. v súčasnosti v Česku a na Slovensku?

„Časopis mám predplatený, čítam ho teda pravidelne. Na poli propagácie zdravého životného štýlu, fitness a kulturistiky ho vnímam ako najvýznamnejší fenomén medzi printovými a internetovými médiami (stačí sledovať stále narastajúci počet priaznivcov i na facebooku). Dovolím si tvrdiť, že to, čo urobil Arnold Schwarzenegger na poli popularizácie, uznania a rozšírenia životného štýlu fitness vo svete, to v našich dvoch krajinách urobil šéfredaktor Ľudo Major prostredníctvom časopisu MUSCLE&FITNESS."

Čomu sa v súčasnosti venujete a aké máte ďalšie plány?

 „Moja ,Olympia' - súťaž DO FORMY 2000 - sa skončila, no život ide ďalej," napísal som v článku Čo mi dala súťaž DO FORMY v čísle 4/2001. Čas ukázal, že som sa mýlil, lebo moja ,Olympia' sa neskončila. Minulý rok sa objavila v mojom živote dokonca dvakrát. V júli po MS INBA na Zakynthose („Som majstrom sveta, deti moje!" napísal som ešte v eufórii esemesku mojim potomkom) som navštívil antickú Olympiu na Peloponéze a v novembri som štartoval na súťaži Natural Olympia v Kalifornii. Patrím medzi ľudí, ktorí cítia potrebu stáleho vzdelávania sa, vnímania nových vecí a všestranného sebazdokonaľovania. Pracujem ako profesionálny tréner a sám pravidelne cvičím. Od roku 2007 súťažím v naturálnej kulturistike. Po trojročnej prestávke som minulý rok dosiahol v kategórii nad 60 rokov takmer všetko, čo sa dosiahnuť dalo. Druhé miesto na Natural Olympia v San Diegu v konkurencii desiatich pretekárov považujem za úspech. V kategórii som bol jediným Európanom. Počas pobytu v Kalifornii nám, teda mne a Lenke, veľmi pomohli dvaja Slováci. Robo Lukáč, ktorý tam má cestovku a vďaka nemu sme mohli navštíviť nielen Las Vegas, ale si aj zacvičiť na miestach, kde trénovali legendy svetového bodybuildingu, a to v posilňovni pod holým nebom na Muscle Beach a v legendárnom Gold's Gyme, založenom v roku 1965. Fitnesák Rado Pagáč, ktorý si na kalifornskom pobreží vychutnáva svoj americký sen vo vlastnom Rado's Fitness, nás na pár dní ubytoval u seba. S Radom nás spája viacročné priateľstvo. V čase, keď som sa v roku 2000 pripravoval na súťaž DO FORMY, študoval v Nitre. Jeho odborné rady mi významne pomohli k úspechu v tejto súťaži.

A moje plány? V júni 2014 ma čakajú tri medzinárodné súťaže v naturálnej kulturistike (Kolárovo, Brno, Tatabánya). Vrchol jarnej časti sezóny bude v rodnej Nitre 28. júna 2014, kde spolu s Viliamom Rigom, prezidentom SANK, organizujeme MS INBA. Pokúsim sa obhájiť titul majstra sveta."

 

M&F

 článok vyšiel v júni 2014 v časopise MUSCLE&FITNESS

 
starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Boris
Zajtra má meniny
Terézia
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang