Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 41
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

"Ako ryba vo vode"

Počet zobrazení článku: 39990

      Pekná, nakrátko ostrihaná brunetka s veľkými mandľovými očami práve cvičí na šikmej lavičke v nitrianskom MILLENNIUM FITNESS. V rukách drží jednoručné nakladacie činky, s ktorými robí tlaky na prsné svaly. Cvičí veľmi pekne, pomaly a sústredene. Zakaždým, keď ju náhodou vidím cvičiť, ma upúta precíznym a kontrolovaným pohybom pri vykonávaní jednotlivých cvikov.

Ako ryba vo vodeAsi po mesiaci som sa jej prihovoril: „Pekne cvičíte!” Len sa usmiala a cvičila ďalej. „Ale vy naozaj dobre cvičíte. Radosť na vás pozerať.” „Vážim si váš názor. Viem, že vy tomu rozumiete,“ odpovedala. Hoci som už vtedy pracoval ako tréner a vypracovával programy pre mnohých iných, ona ma o radu nikdy nepožiadala. Nepoznal som ani jej meno.
      Až raz, keď sme zorganizovali záverečné fotografovanie súťažiacich DO FORMY 2002, sa táto mladá dáma znenazdania objavila vo dverách fitnesscentra. Prišla len tak, pozrieť sa. Do súťaže nebola prihlásená. Od jesene začína naša spolupráca tréner - cvičenka s cieľom uspieť v súťaži DO FORMY 2003. Prekvapuje ma, že Janka je už tridsiatničkou. Pôsobí veľmi mlado, dievčensky. Janka má pomerne súmernú, no trochu útlu postavu. Nízku hmotnosť (46 kg) a nízke percento tuku (16 %). Jej prípravu treba rozložiť na etapy. Cieľom prvej etapy bude pribrať svalovú hmotu, aby tvary súmerného tela ešte viac vynikli. Trénuje trikrát týždenne tak, že každú svalovú partiu precvičí za týždeň len raz.
      Vzhľadom k tomu, že má rýchly metabolizmus a je skôr pohybovo aktívnym typom človeka, nemusí vôbec robiť aeróbny tréning. Jedáva prakticky všetko. Pri jej spaľovaní nehrozí, že sa jej uloží veľa tuku. Jej špecialitou je sacharidovo-proteínový nápoj po tréningu. Ten si priam vychutnáva. Jej najväčšou devízou je, že cvičí technicky dokonale. Naučila sa premýšľať pri tréningu, rozumieť svojmu telu a „počúvať“ odozvu svalov. Preto počas tréningu mlčí a je sústredená. Presne tak ako každý, kto cvičeniu s činkami rozumie.
      ImageNa konci zimy Janka váži 51 kg a má 21 % telesného tuku. Na fotografiách je vidieť, že jej trochu prevísajú boky a pri pohľade zozadu aj zadok. Pri jej konštitučnom type a metabolizme je zrejmé, že na záverečnú prípravu jej budú stačiť dva mesiace. Zvýši počet tréningov z troch na štyri týždenne. Každú svalovú partiu precvičí dvakrát do týždňa a zaradí supersérie, alternatívne skráti prestávky medzi sériami na minimum. Na záver zaradí 30 minút na stacionárnom bicykli. Prejde na systém oddelenej stravy s 5–6 jedlami za deň, s dôrazom na príjem bielkovín živočíšneho pôvodu. Zdrojom komplexných sacharidov je hlavne zelenina a výrobky z cereálií. Za veľmi dôležitý ona sama považuje pitný režim.
      Janka je disciplinovaná a cieľavedomá žena. Preto napríklad konzumuje výživovo kvalitné, ale nevábnou vôňou nie príliš obľúbené olomoucké tvarôžky. A celý proces má pod kontrolou mozgu. Keď jej boky náležite nereagujú na vynaloženú námahu, sama príde s návrhom behať hore schodmi. Niektorí susedia, vidiac ju ako „kmitá“ na siedme poschodie a dolu sa odvezie výťahom, si myslia, že asi nebude celkom v poriadku.
      Svoj názor zmenia, keď sa dozvedia o jej úspechu v súťaži DO FORMY a uvidia jej výslednú fotografiu. Keď sa o víťazstve dozvie ona sama, ešte v eufórii mi posiela esemesku: „Tréner, vyhrali sme! Telefonovali mi z redakcie MUSCLE&FITNESS. Ja tomu neverím!“ Po mojej gratulácii nasleduje ďalšia: „Ďakujem vám, tréner! Bez vás by som to nedokázala.“ Aj to svedčí o jej skromnosti. Som presvedčený, že môže dokázať v živote aj viac. Veď krátko po uverejnení jej prvých fotografií prejavila o ňu záujem istá modelingová agentúra. Ja zasa vidím jej budúcnosť napríklad aj v súťažiach bodyfitness.
 
JÚLIUS KARABINOŠ

Publikované v Muscle&Fitness v roku 2003 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang