Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 42
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

"100 hadov za 100 ľudí"

Počet zobrazení článku: 39772

Ing. JÚLIUS KARABINOŠ, CSc. o svojej telesnej, profesijnej i životnej transformácii

Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, ale po publikovaní môjho úspechu  súťaži VO FORME 2000 v časopise MUSCLE&FITNESS, ale tiež redakčného príhovoru šéfredaktora Ľudovíta Majora Komu veriť? v čísle 121, ma v priebehu roka 2001 vyhľadalo presne sto ľudí (62 žien a 38 mužov), aby som im prezradil "tajomstvo" priam neuveriteľnej zmeny mojej postavy za tri mesiace. Väčšina záujemcov prišla za mnou ešte pred uzávierkou prihlášok nového ročníka súťaže DO FORMY, ďalší v priebehu súťaže i neskôr....

100 hadov za 100 ľudíVšetkým týmto luďom som vypracoval individuálne tréningové a stravovacie programy, s každým z týchto ľudí som odcvičil minimálne dva metodické tréningy a viacmenej i dohliadal na transformáciu ich postavy. Venoval som sa predovšetkým tým, ktorí sa rozhodli prihlásiť do nového ročníka súťaže (19 žien, 9 mužov, 4 páry). Z nich deväť žien (Dr. Klára Fusková - víťazka kategórie, Ľubica Geringová - víťazka kategórie, Monika Slavíková - finalistka, Ing. Eva Karabinošová finalistka v pároch, Viera Šarišská, Mária Henyigová, Zuzana Nikmonová, Daniela Pechová, Denisa Kralčáková) a traja muži (Petr Papírník, Pavol Kalis, Juraj Šarišský) a dva páry súťaž aj dokončili.

Strhnutý nadšením

Vyššie uvedená skutočnost mala vplyv nielen na moje rozhodnutie zúčastniť sa na tejto jedinečnej súťaži ešte raz, ale podstatne ovplyvnila celú moju prípravu. Na jednej strane nebolo prakticky možné nedať sa strhnúť nadšením ľudí, ktorí sa mi odovzdali do rúk a ktorí mi bez výhrad verili, na strane druhej nebolo možné, aby pri množstve času venovanom svojím zverencom neutrpela moja vlastná príprava. Dôležitým momentom môjho rozhodnutia bola skutočnosť, že sa mi na účast v súťaži podarilo nahovoriť moju manželku Evu. Pridala sa k nám i dcéra Denisa, a tak sme sa vo fitnesscentre MILLENNIUM, ktoré vlastní náš syn Jaroslav, niekedy stretli celá rodina, najmladšieho 11-ročného Tomáša - dúfam, že nádejného karatistu - nevynímajúc. Celé toto rodinné "šialenstvo", vyprovokované časopisom MUSCLE&FITNESS, malo jednu nie nevýznamnú výhodu: nemuseli sme si vzájomne závidieť to, čo máme na tanieri.

Ženský faktor

Predovšetkým manželka, ako organizátorka chodu života rodiny, ma veľmi prekvapila a nanovo inšpirovala. Utvrdila ma v poznaní, že najdôležitejším faktorom každého úspechu je psychika, za ňou nasleduje životospráva a až na treťom mieste je tréning.

V lete 2000 mala Eva pri výške 163 cm 74 kg. Bez tréningu a viditeľných zmien v stravovaní znížila do marca 2001 svoju hmotnosť o osem kilogramov. Tento výsledok pripisuje výlučne psychickému stavu. Určite za ním nebudú jej obľúbené koláčiky a večerná konzumácia ovocia. Predstava, že manželka začne pravidelne trénovaf a urobí určité úpravy v stravovaní, ma nadchla. Naviac, keď ja sám som počas zimy značne pribral a pre svojich zverencov som mal byť vzorom. (Mám pomalý metabolizmus. Ak vylúčim aeróbny tréning a povolím uzdu v stravovaní, okamžite priberám.)

A nápad bol na svete! Prihlásime sa do kategórie párov a účasťou v kategóriách jednotlivcov to len poistíme. Pre prípad, že by náhodou niekto z nás z nejakého dôvodu nevydržal do konca... Evička sa pozerá na takéto sútaže s nadhľadom, zato ja som túžil v pároch po najvyššej méte. Hoci sa nám ju nepodarilo dosiahnuť, náš spoločný výsledok považujeme za úspech.

Samozrejme, mám radost i z opätovného víťazstva v kategórii najstarších pánov. Uvedomujem si však, že som nedosiahol až také výrazné zlepšenie ako rok predtým. To vlastne ani nebolo možné, lebo kvôli samotnej súťaži som v zime naozaj nepriberal.

Evička priniesla do rekreačného fitness niekoľko nových myšlienok:

1. Najlepšou "diétou" je samotný tréning. ("Nejem dve hodiny pred tréningom, trénujem 60 až 90 minút, po tréningu mi asi jednu hodinu nechutí jesť. Štyri až päť hodín bez jedenia! Nie je to úžasné?")

2. Je nádherné uvedomovaf si svaly vlastného tela.

3. "Objavila som doteraz nepoznaný druh pohybu. A to som si až doteraz myslela, že niet nad tanec a plávanie."

4. "Ten príjemný pocit (vylučovanie endorfínov), ktorý mám po posilňovaní, som pri iných športoch nepoznala."

5. "Cvičte len potiaľ, pokiaľ vás to baví. Inak to nemá význam."

Bolo pre mňa skutočným zážitkom pozorovať pomalé tempo a precíznu techniku mojej vlastnej ženy napríklad pri rozpažovaní na šikmej lavičke. Pochopil som, že práve človek, ktorý nikdy nechodil do posilovne, môže do tréningu priniesf nové prvky.

Môj tréning

Vlastný tréning som mal počas roka rozdelený spravidla do štyroch tréningových dní a dvoch voľných dní v šesťdňovom cykle: 1. deň: prsia (16 sérií), lýtka (4), biceps (8), 2. deň: kvadriceps (16), triceps (12), 3. deň: chrbát (16), gluteus a hamstringy (12), 4. deň: ramená (12), lýtka (4), predlaktie (8).

Brucho som precvičoval zhruba na každom druhom tréningu, pričom som sa na jednom tréningu zameriaval na spodnú čast (dvíhanie nôh) a na druhom tréningu vrchnú časť (sedľah) v 6-8 sériách. V jednotlivých tréningoch som často obmieňal cviky tak, že v dvoch po sebe idúcich tréningoch na tú istú svalovú skupinu sa rovnaké cviky vôbec neopakovali. Zistil som, že moje telo lepšie reaguje na cviky s malými činkami a kladkami, než na cviky s veľkou činkou. Často som preto v tréningoch vynechával základné ťažké cviky, alebo som ich zaraďova1 až po cvikoch s malými činkami či kladkami, ktorými som príslušnú svalovú partiu ľahšie dostal do stavu "nabudenia". Cvičil som pomaly, ale intenzívne. Prestávky medzi sériami boli asi 60 sckúnd. Za 60 minút som odcvičil cca 30 sérií.V posledných dvoch mesiacoch som tréning ešte zintenzívnil. Vtlačil som ho do troch dní a jedného dňa voľna, zaradil som viac kladkových cvikov a väčšinu cvikov - okrem svalstva paží - som spájal do dvojsérií a trojsérií. Fyzicky som sa cítil výborne a na rozdiel od predchádzajúceho roka ma nič nepobolievalo. Z dôvodu nedostatku času som menej behával a viac bicykloval vo fitcentre. Vždy po tréningu a minimálne 30 minút.

Kvalita na prvom mieste

Hoci v priebehu roka používam doplnky výživy len málo alebo vôbec, vo finálnych dvoch mesiacoch suplementujem vo výraznej miere. Jednoznačne uprednostňujem kvalitu pred nízkou cenou. Išlo výlučne o sortiment výrobkov bratislavskej firmy FIT PLUS. Užíval som 90% srvátkový proteín CFM WHEY a ULTRA WHEY PRO, aminokyseliny WHEY AMINOS a BCAA, kreatín RIBOSE a PURE, ráno nalačno a pred každým tréningom niektorý z karnitínov (L-CARNITIN CHROMIUM, L-CARNITIN LIQUID, NEOCARNITARGIN), komplexné vitamínové a minerálové preparáty, TRIBULUS TERRES-TRIS, JOINT AID, SPEED BUSTER, žen-šen. Manželka užívala hlavne vitamíny, minerály a karnitín. Inak základ stravy tvorilo chudé biele mäso (kuracie prsia bez kože, rybie filé), ryža, zemiaky, ovocie a množstvo rôznorodej zeleniny. A veľa-veľa tekutín vo forme vody alebo bylinkových čajov počas celého dňa.

Okrem karnitínu som pred každým tréningom vypil čiernu kávu bez cukru a užil vitamín C.

Zmena nielen tela

Napriek tomu, alebo práve preto, že som sa dvakrát stal víťazom tejto nádhernej súťaže, si myslím, že víťaz súťaže by sa nemal zúčastniť ďalšieho ročníka. Či Ien toho nasledujúceho alebo už žiadneho, o tom nech rozhodnú v redakcii MUSCLE&FITNESS.

Čo je najdôležitejšie, mne osobne súťaže VO FORME 2000 a DO FORMY 2001 zmenili celý život. Tá prvá ma po pätnástich rokoch nečinnosti opäť vrátila ku pravidelnému športovaniu. Tá druhá mi umožnila opäť sa stať trénerom. Dokonca profesionálnym. Mám toľko práce, že mi skutočne nezostáva čas na nič iné. Musel som sa rozhodnúť medzi plazmi a ľuďmi. (Zrušil som Herpetologické a teraristické centrum a známe Nitrianske vivárium NIBARA s množstvom unikátnych plazov som daroval Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre). Dal som prednosť ľuďom. A je to práca zaujímavá. Je to práca, pri ktorej na vlastné oči vidíte, ako sa ľudia s nadváhou či obezitou, prípadne iným hendikepom, často s komplexami a apatiou k životu, menia na zdravých a pekných ľudí, plných životného optimizmu, dobrej nálady a pozitívneho myslenia.

Ponúka vám niekto viac?

Publikané v časopise  MUSCLE&FITNESS č. 2/2002, str. 94

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang