Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 41
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

"Starec a more činiek"

Počet zobrazení článku: 41028

Predstavujeme LADISLAVA JEŽA,
ktorý v súťaži DO FORMY 2002 predstihol mužov o generáciu mladších!


Akoby sa zastavil čas. Akoby neexistovala zemská príťažlivosť. Akoby šlo o sci-fi film z inej planéty alebo aspoň z Mesiaca, kde je všetko šesťkrát ľahšie ako na Zemi. Ťažké železné činky v rukách šedivého starca vyzerajú ako drevené hračky, s ktorými sa hrával, keď bol ešte dieťaťom. Zhyby na hrazde robí priam s neskutočnou ľahkosťou. Akoby chcel poprieť zákony fyziky. Akoby ignoroval dátum svojho narodenia a pohŕdal všetkými, ktorí namiesto pravidelného cvičenia, majú len mnoho zbytočných rečí a výhovoriek. Mlčanlivý šedivý starec.

ImagePán Ladislav Ježo je mužom, ktorého nie je možné v posilovni prehliadnuť. Vzpriamená chôdza, vyšportovaná svalnatá postava, šedivé vlasy, chápavý pohľad skúseného človeka. Po prvý raz som si tohto zaujímavého chlapa všimol pred niekoľkými rokmi pri náhodnej návšteve vo fitcentre SPU v Nitre. Hneď som sa svojho starého priateľa Jaroslava Jedličku opýtal na jeho meno. Mne však typom postavy a trochu i výzorom pripomínal legendárneho učiteľa bodybuildingu Vince Girondu. Potom som párkrát stretol tohto sympatického staršieho pána neďaleko môjho bydliska. Býval v tej istej štvrti ako ja. Zakaždým som ho videl v pohybe – rýchla chôdza alebo bicykel. Vlastne som ani nebol prekvapený, keď som sa začiatkom roka 2000 začal stretávať s pánom Ježom pravidelne. Bolo to v novootvorenom fitcentre MILLENNIUM na sídlisku Klokočina. Sám som sa vtedy pripravoval na súťaž VO FORME 2000. Často sme cvičievali v rovnakom čase a teda vedľa seba. O dva roky sa Ladislav Ježo stal druhým mužom z Nitry, ktorý zvíťazil v tejto súťaži. Jeho výkon si však zasluhuje mimoriadnu pozornosť. Z dvoch dôvodov: 1. bol najstarším účastníkom v histórii súťaže DO FORMY s MUSCLE&FITNESS vôbec, 2. v súťaži predstihol i takých mužov, ktorí by mu mohli byť eventuálne synmi.

Nitriansky Gironda

Kto vlastne je Ladislav Ježo alias „nitriansky Gironda“? Pôvodným povolaním je strojný mechanik. Keď pred viac ako dvadsiatimi rokmi mával časté problémy s chrbticou, nezačal chodiť ako väčšina iných po doktoroch, ale rozhodol sa sám proti tomu niečo urobiť. Aktívnym pohybom. Cykloturistikou, plávaním a „peším pochodom“. (Tak pomenúva pán Ježo rýchlu chôdzu). Neskôr začal navštevovať rôzne posilovne. Pravidelné cvičenie s činkami si natoľko zamiloval, že dnes si bez fitness tréningu nevie svoj život ani predstaviť. Akoby aj, keď mu cvičenie dopomohlo získať dlhodobú imunitu. Nebýva chorý, nepozná lekára. Ako stále zdôrazňuje:

„Cítim sa sviežo, chutí mi jesť a aj všeličo iné...“ Pri pohľade na jeho postavu, nikto o jeho slovách nepochybuje. Potvrdzuje ich aj jeho dlhoročná sympatizantka a priateľka pani Ajka. (Po jeho úspechu v súťaži DO FORMY začala aj ona s pravidelným cvičením. Za krátky čas zhodila 16 kg.)
„Chceš sa cítiť stále sviežo? Cvič poriadne ako Ježo!“ – vymyslel ktosi vtipný, no pravdivý slogan. Skutočne. Podľa „Girondu“ nielen presne viete, aký je deň, ale mohli by ste si nastaviť aj hodinky. Vždy v pondelok, stredu a piatok o 8.30 hodine vstupuje rezkým krokom do posilovne.

Stará škola

Dedo Ježo si viacmenej cvičí po svojom. Ešte i dnes uplatňuje v tréningu prvky starej vzpieračskej školy. „Starého psa novým kúskom nenaučíš. Ja mám už vlak zadarmo. Amen tma!“ Je veľmi tolerantný voči ostatným cvičencom. Každému ustúpi, počká, opýta sa, či nebude prekážať. Kiežby si všetci mladí vzali z neho príklad. Apropos, „mladí“. Raz sa ma spýtal: „Ten mladý, čo sa s nami fotil, už nechodí cvičiť? Dávno som ho nevidel.“ Nevedel som, na koho myslí. Najmladší bol 24-ročný Mirko Fačkovec z Topoľčian, ale ten s nami netrénoval. Ostatní sme boli starší. „No viete, ten dobre vyrysovaný, čo tak výrazne schudol.“ Vysvitlo, že myslel Jozefa Járeka, päťdesiatnika.
      Pán Ladislav Ježo si moju úctu zaslúži nielen preto, že je vlastne o celú generáciu starší od nás „mladých“, ale hlavne pre svoj prístup k povinnostiam, životosprávu, sebadisciplínu, vzťah k športu a pohybu vôbec. V neposlednom rade si zasluhuje obdiv a uznanie nás všetkých za to, že vo veku nad 70 rokov si stavia nové ciele. A hoci nie je súťaživý typ a je veľmi skromný človek („Kedy budeme robiť tie grimasy?“ – zahlásil krátko pred fotografovaním.), svoj úspech v súťaži DO FORMY si vysoko cení. („Pretože to posudzovali odborníci.“) Právom.

Ladislav Ježo je nielen naším vzorom, ale tiež živým príkladom toho, ako pravidelné posilňovanie omladzuje telo i ducha.

Július Karabinoš 

Publikované v Muscle&Fitness
 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang