Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 169
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Ľudia túžia schudnúť. Veria reklamám, ktoré podvádzajú a kradnú identitu.

 Počet zobrazení článku: 40879

Klamú, manipulujú, kradnú tváre. Len aby sa priživili na vašej nadváhe.

Atletická postava, pevný zadok, pružné svalstvo, životný elán, toho všetkého máme v dnešnej „obéznej“ dobe nedostatok. Diéty fungujú dočasne, občasné potenie vo fitnescentre nemá efekt.

Odmietame prijať fakt, že zhumpľované telo nedostaneme do kondície bleskovou kúrou, že nadváha je problém a obezita choroba. Radšej uveríme reklamám so zázračnými kapsulami, ktoré „nás schudnú“ samy.

„Monika“ (vľavo) vraj schudla v rôznych krajinách s Green Cofee, Raspberry Ketone, Acai Berry, vďaka fitnesprogramu i osobnému trénerovi. Miera drzosti predajcov nepozná hranice.
Foto: archív redakcie pluska.sk

Čoraz tučnejší

Hoci sa na nás tabletky, pásy, tvarovacie nohavičky, krémy, extrakty či spreje zamerané na znižovanie tuku valia zo všetkých strán, aj tak sme čoraz ťažší. Z prieskumu Úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že optimálnu hmotnosť má len necelých štyridsať percent Slovákov.

Takmer rovnaké percento trpí nadváhou a zvyšok je obézny.

Alarmujúce správy nám poskytlo i Národné centrum zdravotníckych informácií. V minulom roku museli pre obezitu hospitalizovať skoro stodvadsať ľudí, z toho takmer štyridsať detí od päť do pätnásť rokov!

Nie div, že ľudia planým sľubom uveriť chcú. Hľadajú spôsob, ako zhodiť kilá rýchlo a s najmenšou námahou. A podnikavci nelenia. Útočia v televízii, v médiách, na internete, neváhajú zasypať vašu e-mailovú poštu stovkami zaručených spôsobov, ako na to. Pochopiteľne, za nekresťanské peniaze.

Pozreli sme sa na zúbky niektorým z predajcov a nestačili sme sa diviť. Klamanie, manipulácia, zavádzanie, plané sľuby...

Štíhlosť na počkanie: Na internete nájdete množstvo nefungujúcich návodov, ako schudnúť.
Foto: Martin Domok

Podvody

Na dnešných zákazníkov najlepšie zaberajú slogany sľubujúce produkty s exotickým názvom a vyrobené na prírodnej báze. Acai Berry, ktorý by mal byť z plodov brazílskych stromov, pôsobí dostatočne exoticky. Predajca tiež vyzerá dôveryhodne.

Biovea má zastúpenie v mnohých krajinách sveta a produkt, ktorý má dokonca posvätenie Úradu verejného zdravotníctva, údajne obsahuje toľko vitamínov a zdraviu prospešných zložiek, až sa vám hlava zakrúti. Vrátane mastných kyselín a antioxidantov. To dnes zaberá. A účinky? Skoro na všetko. Údajne bráni starnutiu, slepote, zápalom a pomáha chudnúť.

Na stránke slovenského zástupcu spoločnosti Biovea však po detailnejšom skúmaní narážame na prvý problém. Videoprezentácia pri výrobku Acai Berry zachytávajúca ľudí, čo výrazne schudli, je v minimálnom rozlíšení, bez možnosti zväčšenia. Priamo si pýta hlbšiu analýzu.

Jej výsledok šokuje. Ľudia, ktorým mal výživový doplnok pomôcť od nadváhy, sú zobrazovaní na stránkach iných produktov s identickými fotografiami. Istá dáma dokonca schudla v rámci fitnesprogramu a ďalšia sa podrobila zákroku na americkej klinike, kde sa zameriavajú na znižovanie tuku chirurgickou cestou.

Brazílsky produkt ponúka aj ďalšia na pohľad hodnoverná stránka s názvom Biome. Tu sa dozvedáme, že bobuľový zázrak prezentovali aj americké televízie a odporúča nám ho i sympatická odborníčka na zdravú výživu Júlia Dardoffová. Také meno internetový vyhľadávač vôbec nenašiel, a tak sme sa opäť vybrali po stopách fotografie.

Z peknej slovenskej Júlie sa vykľula kanadská dietologička Jane Dummerová. Pokúsili sme sa na ňu opýtať priamo slovenského distribútora. Jeho odpoveď je zarážajúca: „Táto odborníčka propaguje tento produkt, ale, bohužiaľ, kontakt na ňu zatiaľ nemáme.“

To isté sme sa dozvedeli aj na hotline linke Biome. K produktu nájdete niekoľko priaznivých komentárov užívateľov. Skúsili sme jeden pridať aj my. Po siahodlhom registrovaní však náš príspevok stránka nezobrazila. Reakcie zákazníkov na nezávislých weboch nám obrázok živo dokresľujú. Väčšina z nich buď necíti žiadny účinok, alebo sú po užívaní unavení, bez energie a majú žalúdočné problémy.

Kto je Júlia?: Júlia Dardoffová je v skutočnosti kanadská expertka Jane Dummerová.
Foto: archív redakcie pluska.sk

Verte-neverte

V ponuke Biome nachádzame aj ďalší produkt určený na chudnutie. Oxotrim. Sľubuje najmenej kilogram dole za týždeň. Skúšali sme objaviť nejaké informácie o ňom v slovenčine, ale našli sme len Oxytrim, čo je prášok na roztok na pitie pre ošípané, teľatá, kurčatá a morky.

Jediné informácie sa dali čerpať od distribútora. V sekcii otázok a odpovedí sa spomínajú štúdie publikované vo vedeckých časopisoch. Na názvy týchto periodík však zabudli. Opäť trvalo krátko, aby sme zistili, že sekcia otázok a odpovedí je kompletne preložená zo stránky amerického výrobcu Newton-Everett Biotech, firmy skrývajúcej sa pod arizonským P. O. Boxom.

Upozornenie malými písmenkami v spodnej časti ich webovej stránky potenciálneho zákazníka schladí: „Žiadne uvedené vyhlásenia neboli hodnotené Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv FDA a produkty nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo predchádzanie akýmkoľvek chorobám.“
Ukradnuté identity

Miera drzosti predajcov nepozná hranice. Typickou ukážkou sú distribútori Green Coffee, ktorí sľubujú nesplniteľné. Posúďte sami: „Lekári z Bratislavy pozerali na svojich pacientov s údivom. Nikdy sa s niečím podobným nestretli. Pacienti po mesiaci užívania kapsúl schudli priemerne okolo 10 kilogramov. Tajomstvo, ktoré sa ukrýva za kapsulami, odhalili až štúdie na Univerzite v Scrantone, USA.“

Znie to dobre, však? Pravda je, že v pensylvánskom Scrantone je iba súkromná katolícka a jezuitská univerzita zameraná na oblasť podnikania a riadenia, ošetrovateľstvo, počítačové vedy, fyzikálne terapie, ergoterapie, chémie a poradenstva. Na svojej stránke však predajcovia uvádzajú, že vlastnia i akreditáciu od Národnej akreditačnej agentúry pre klinické laboratórne výskumy.

Takže potiaľ by azda mohlo byť všetko v poriadku. Keby... Keby sa staršia blondínka Adriana Levajová, ktorá podľa úvodnej fotografie na stránke Green Coffee schudla za mesiac desať kilogramov, nevolala na maďarskej stránke Mónika Jakab. V Česku je to už pani Vladěnka, ktorá zhodila vďaka jedálnemu lístku zostavenému na mieru, a v Rumunsku Doamna Monica Pietrosu, kde jej zase pomohol prípravok Alcachofa de Laon.

Podobne je to aj s ďalšími „úspešnými“ užívateľmi, ktorých podobizne si administrátor privlastnil. Stránka ponúka viacero sekcií vrátane psychológie, lifestylu, ekológie i módy, kdekoľvek však kliknete, vždy sa dostanete na propagáciu Green Coffee. Chcete webové okno zrušiť? Okamžite na vás vyskočí akciová ponuka. Cena kapsúl sa bleskovo mení zo 69 na neuveriteľných 29 eur. No nekúpte to!

Ukradnutá tvár: Lenka Svetlíková je v reále hlásateľka francúzskej televíznej stanice Melissa Theuriauová.
Foto: archív redakcie pluska.sk

Nenachytali vás?

Nič to, Green Coffee útočí naďalej. Ešte rafinovanejšie. Z obrazovky počítača na vás vytasia na kolene „vyfabrikovaný“ Health Journal, tváriaci sa ako prezentácia štandardnej redakcie. Hlavnou, a jedinou, témou je príbeh krásnej reportérky Lenky Svetlíkovej, ktorá vraj na vlastnej koži otestovala účinky zelenej kávy a za päť týždňov schudla dvadsať kilogramov. Bez diéty a cvičenia! Lenka nám opisuje svoj návrat medzi štíhlych týždeň po týždni.

Zázrak? Nie! Opäť podvod. V Česku sa táto dievčina volá Ivana Křížková. Ale to je zase zle. Správna je tretia možnosť. Lenka, alias Ivana, je v skutočnosti francúzska novinárka a hlásateľka správ na televíznom kanáli M6 Melissa Theuriauová. Pod zavádzajúcim článkom je skoro sedemsto reakcií.

Poviete si, že Facebook nemožno tak veľmi sfalšovať. Kto by si vyrábal sedemsto profilov? Omyl. Na českej a slovenskej verzii „Health Journalu“ sú tváre komentujúcich identické, mená však rozdielne!

Falošné komentáre: Na českej a slovenskej stránke Health Journalu nájdeme stovky komentárov. Ibaže pri identických fotkách sú rôzne mená.
Foto: facebook.com

Tovar vráťte do New Yorku

No a ešte jeden príklad za stovky ďalších. Malinový ketón - Raspberry Ketone. Na stránke distribútora objavujeme alibistický opis:

„Revolučná receptúra obsahuje silné živiny, ktoré môžu pomôcť potlačiť vašu chuť do jedla, môžu vám veľmi zvýšiť energiu, môžu posilniť váš metabolizmus a môžu podporiť odbúravanie tuku, obzvlášť, ak je spojené s pravidelným cvičením a vyváženou a zdravou stravou...“

Nuž, môžu, ale nemusia, však? Na druhej strane, výrobok propaguje populárny americký lekár a autor kníh Dr. Mehmet Oz vo svojej televíznej šou. Spolu s odborníčkou na výživu Lisou Linnovou. Pochybnosti vyvoláva fakt, že Lisa, popri vedení fitnesprogramov, predáva vlastné produkty s názvom LinFit. A hádajte, čo obsahujú. Správne - malinový ketón. Ak predsa chcete naletieť, pred kúpou si aspoň prečítajte obchodné podmienky.

Dozviete sa, že výrobok síce môžete vrátiť, ale len po predchádzajúcom e-mailovom schválení. V žiadosti musíte uviesť dôvod svojej nespokojnosti, ktorý môže distribútor zamietnuť. A ak vám predsa dovolí výrobok vrátiť, tak si k nákladom musíte prirátať aj poštovné do Spojených štátov... Malinový extrakt propagujú predajcovia aj na blogoch.

Jeden z nich nám núka „autentické“ fotografie bližšie neurčenej Moniky „pred a po“. Dievčina po štyroch týždňoch užívania kapsúl schudla dvanásť kilogramov bez cvičenia a diét. Už nás ani neprekvapí, že jej tvár nachádzame aj na stránkach fitnesprogramov či propagácie jogy. Obchodníčke Elene zase stačili dva mesiace na likvidáciu až dvadsiatich kíl. Ibaže aj jej identita je putovná...

Najzázračnejšia diéta je vo vašej hlave

„Drvivá väčšina obéznych ľudí siahne po nemedicínskych postupoch, ktoré sa dajú nazvať jedným slovom - bludy,“ hovorí kardiológ a odborník na liečbu obezity Ivan Majerčák.

„Náplasti, vaky na chudnutie, enzýmové, spaľovacie či orientálne čaje a tabletky... Nič z toho nikdy obezitu nevyliečilo! Zázračných diét som napočítal asi tristo. Takmer všetky sa venujú len jedálnemu lístku alebo len pohybu, pričom ostatné zložky našej osobnosti neberú do úvahy. Pri chudnutí je však často oveľa dôležitejšia hlava než žalúdok.“

Rýchle diéty, bez rozdielu, vedú k jojo efektu. „Je to prirodzená obranná reakcia organizmu, ktorý si svoj zásobný tuk chráni a po každej takejto diéte sa bojí ďalšieho hladovania. Ešte horším dôsledkom je zníženie podielu aktívnej svalovej hmoty a zvýšenie percenta tuku po každom výkyve hmotnosti.“

Aj odborník na zdravú výživu gastroenterológ Peter Minárik tvrdí, že bez zmeny stravovacích návykov a cvičenia neschudneme. „Hľadali sa rôzne substancie. Ale tie naozaj účinné by čoveka mohli zahubiť.“


Zázračné kapsuly: Exotické? Bezpečné? Prírodné? Možno. Určite však drahé a zbytočné.
Foto: archív redakcie pluska.sk

Pre zdravé chudnutie odporúča niekoľko bodov: motiváciu, zmenu jedálneho lístka s preferenciou zeleniny a nízkotučných bielkovín, konzumáciu menších porcií - okrem zeleniny, kontrolovanie váhy, zvýšenie pohybovej aktivity a systematickú prácu na svalovej hmote.

„Veľmi účinné sú aj dietetické potraviny, v tomto prípade nízkokalorické proteínové ketogénne diéty. Pri nich sa chudne pomerne rýchlo, bez hladu, šanujú sa bielkoviny kostrového svalstva a mnohí ľudia majú dokonca pri nich dobrú náladu. Vzhľadom na ich charakter sa odporúča, aby sa zásadne užívali pod lekárskou kontrolou,“ dodáva Peter Minárik.

 Autor: Plus 7 Dní/Peter Galan

 článok vyšiel 22. októbra 2013 na internetovom portáli pluska.sk

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
4 Hostí
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang