Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 43
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Zhodili sme kilogramy aj komplexy

Počet zobrazení článku: 35202

Ľubica, Anna a Mária za rok zlikvidovali osemdesíat kílogramov tukov, ktoré mali na svojich telách. Bez zázračných piluliek či prístrojov, ktoré podľa reklamy cvičia za vás. Iba pomocou diéty a cvičenia. Ich tréner Július Karabinoš tvrdí, že stačí len začat a mať so sebou trochu trpezlivosti.

ImageZnámy nitriansky chovateľ hadov Július Karabinoš necvičil dobrých pätnásť rokov. Za ten čas si vypestoval slušné pivné bruško a váha mu ukazovala stopäf kilogramov. Pred dvoma rokmi začal cvičif v posilňovni a veľkou inšpiráciou pre neho bolo, keď istý športový časopis vyhlásil súťaž o najvýraznejšie zlepšenie postavy za dvanásť týždňov. "Prihlásil som sa. Za tri mesiace som schudol šestnásť kilogramov a vyhral som kategóriu najstarších mužov," s troškou hrdosti v hlase vraví J. Karabinoš. Časopisy uverejnili fotografiu jeho pôvodnej a zmenenej postavy. A za Júliusom Karabinošom začali chodiť fudia, aby im poradil, ako na to.

Majiteľ hadej farmy a odborník na rozmnožovanie veľhada kráľovského sa po čase rozhodol, že plazy venuje Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a bude sa venovať iba trénovaniu a zostavovaniu jedálnych lístkov najmä pre obéznych mužov a ženy. Doteraz prešlo jeho rukami stopäťdesiatšesť žien a šesťdesiatšest mužov.

"Väčšina ľudí s nadváhou je nespokojná vo svojej telesnej schránke, k tomu sa pridruží množstvo zdravotných problémov. A keď začnú cvičit, zistia, že odchádza nie 1en prebytočný tuk, ale aj choroby kĺbov, chrbtice, vysoký tlak sa upravuje, prestanú bolieť kŕčové žily, upravia sa metabolické problémy. Pohyb je najlepším lekárom, a keď sa k tomu pridá rozumné stravovanie, úspech je zaručený.

A pokiaľ ide o psychické problémy, väčšina ľudí má z nadváhy komplexy a po schudnutí im stúpne sebavedomie," hovorí skúsený cvičiteľ, ktorý sa už prvou vetou usiluje obéznym ľuďom vliať nádej, že schudnúf sa dá, len musia veľmi chcieť a musia tomu veriť.

Z desiatich žien s nadváhou, ktoré prídu do fitneska, päť prestane cvičif za jeden až dva mesiace, pretože vraj nemajú čas, ale hlavne nemajú sebadisciplínu. "Tie by potrebovali sanatórium, pretože mnohé cez týždeň trénujú a dodržiavajú diétu, ale v sobotu a nedeľu sa doslova prežierajú. Nemôžem byť s každou dvadsaťštyri hodín denne.“ sťažuje sa J. Karabinoš. Ďalšie tri ženy dosiahnu priemerné výsledky, schudnú päť až desať kilogramov, a iba dve to dotiahnu na pozoruhodné výsledky.Tréner tvrdí, že bez diéty to nejde a medzi hlavné zásady patrí neprejedať sa, vyhýbať sa údeninám, tukom a sladkostiam. Okrem toho treba piť veľa vody, aj ked nie sme smädní, jesť aspoň pätkrát denne malé dávky a osvedčila sa delená strava.

Veď si pekná žena

Finančná poradkyňa Ľubica Geringová má dvadsaťdeväť rokov, je vysoká stošesťdesiatšesť centimetrov, má dve deti a ešte pred niekoľkými mesiacmi trpela riadnou nadváhou. Cvičením a prísnou diétou sa jej podarilo za dvanásť týždňov schudnúť z osemdesiatich deviatich kilogramov na šesťdesiatpäť. "Kilogramy navyše som nenabrala po deťoch, ako ženy zvyknú s obľubou hovoriť, a1e z lenivosti a prežierania. Raz prišla na návštevu kamarátka, práve som mala čerstvo upečený koláč, a ona si odmietla zobrať čo 1en kúsoček, vraj jej jeden pán zostavil program, chodí cvičiť a drží diétu. To ma velmi motivovalo: keď môže ona schudnúť, prečo níe ja.“ Prišla som do Fitnescentra za Júliusom Karabinošom, ktorý mi zostavil program na cvičenie a odporučil diétu. Ako prvé mi povedal, že darmo mi on presne urobí rozpis cvikov či diétu, keď ja sama nebudem chcieť schudnúť. Myslela som si o sebe, že nemám pevnú vôlu a bola som prekvapená, že som ju v sebe našla," hovorí sympatická blondínka, ktorá zhodila dvadsaťštyri kilogramov a stala sa z nej opäť príťažlivá žena.

ImagePodla Ľubice Geringovej bolo najťažšie prinútiť sa chodiť na tréningy a rozhýbaf telo, vydržať hodinu a pol poctivo cvičiť a obmedziť tuky a sladkosti. "To naozaj nebolo jednoduché, dve malé deti stále chcú nejaké dobrôtky a ja som im musela odolať. A prvý týždeň som chodila z tréningov zmorená, mala som svalovicu, kým si telo zvyklo," smeje sa, a1e hned dodáva, že rodina ju velmi podporovala, najmä manžel, ktorý si veľmi želal, aby bola štíhlejšia. Ľubica hovorí, že manžel ju dokonca kontroloval, či pravídelne chodí do posilňovne, a hoci mala program zostavený tak, že dva dni cvičila a tretí deň mala voľno, radšej chodila každý deň. "Spokojné boli aj moje deti a potešilo ma, keď malý sused povedal svojej matke, že by aj ona mohla schudnúť ako ja," spomína na spontánne ocenenie z pravdovravných detských úst.

Pani Geringovú motivoval aj fakt, že ich tréner odfotil na začiatku kúry a sľúbil im, že to urobí aj po skončení trojmesačnej tortúry: "Ani som sa nijako neodmeňovala, ked išlo dole za dva týždne prvých šesť kilogramov, nekúpila som si nové šaty, hovorila som si, vydrž tri mesiace, a potom si zmeníš šatník. A nezmenila som 1en šatník, ale zmenila som imidž: dala som si urobiť nový účes, išla som na manikúru; na kozmetiku."

Finančná poradkyňa tvrdí, že predtým nosila len rifle a veľké blúzky či tričká, s novou hmotnosťou jej narástlo aj sebavedomie, mohla si dopriať aj minisukne. "Začali sa za mnou na ulici obzerať ludia a ja som nevedela prečo. Manžel mi hovorí, čo sa čuduješ, veď si pekná žena," dodáva veselo Ľubica Geringová, ktorá si svoju novú hmotnosť udržala aj po roku. Stravu jedáva už normálnu, snaží sa dva-trikrát do týždňa cvíčít, plávať, a keď trochu príberie, hneď obmedzí sladkosti a zájde do fitnescentra.

Bez liekov i bez bolesti chrbta

"Môžem vám potvrdiť, že kilogramy po päťdesiatke idú dole veľmi tažko a pomaly," hovorí päťdesíatpäťročná Anna Žiklová, ktorá ešte vo februárí tohto roku prí výške stošestdesiatsedem centimetrov vážila osemdesiatšesť kilogramov. Raz večer jej zatelefonoval brat - lekár, a odporučil, aby si kúpila časopis venovaný fitness, kde bola fotografia práve schudnutej Ľubice Geringovej.

"To ma tak motivovalo, že som vyhladala Júliusa Karabinoša. Bol velmi milý. Vo štvrtok som mu zavolala, v piatok som prišla k nemu na rozhovor, v pondelok som mala vypracovaný individuálny program a v utorok som už podľa neho cvičila. Desať rokov som necvičila, pretože ma boleli kĺby a chrbtica a vždy som tvrdila, že lekár mi zakázal cvičiť. Pán Karabinoš mi povedal, že to je len výhovorka, a ma1 pravdu, lebo takto som si obhajovala iba svoju lenivosť. Dnes som naozaj štastná, že som vôbec začala," hovorí zrelá žena, ktorá už v júni vážila o osemnásť kilogramov menej.

Čo znamená vstupný pohovor u trénera Karabinoša? "V prvom rade si vás odváží. Je velmi inteligentný, neodradí ženu, ani keď vyzerá naozaj zle. Povie vám, že to bude dobré, len treba vydržať, mať so sebou trpezlivosť - a výsledok sa dostaví. Mala som aj ja krízy, chcela som skončif a môžem ďakovať môjmu bratovi a švagrinej, ktorí mi každý deň telefonovali a podporovali ma. Do posilňovne chodil so  mnou aj syn, ktorý mi kupoval aj doplnky výžívy a tešil sa z každého môjho úspechu," spomína pani Žiklová a sebakriticky priznáva, že predtým bola veľmi maškrtná, obľubovala najmä údenú slaninku, klobásky a dobroty zo zabíjačky. To všetko prestala jesť, hoci chuť na dobrú štiplavú klobásku má doteraz. "Keď si pomyslím, čo ma zhodené kilogramy stáli námahy, hned ma chuť prejde."

Anna poctivo každý deň jeden a pol hodiny cvičila a potom si ešte dopriala hodinku na stacionárnom bicykli. Prvé pozitívne výsledky sa dostavili už po dvoch týždňoch. To ju hnalo dopredu. "Mala som ešte jednu motiváciu, vyžrebovali ma do populárnej televlznej súťaže a syn ma vtedy nakrútil na videokazetu. Kamera vám ešte pár kilogramov prihodí, a keď som sa potom videla, bola to hrôza. To ma tiež skryte inšpirovalo. Aj po skončení trojmesačného tréningu ďalej cvičím dvatri razy do týždňa. A ďakujem pánu Júliusovi, že nás kontroluje. Keď neprídeme dlhšie cvičiť, hneď posiela esemesky, kde sme, čo robíme, prečo nechodíme. A my potom nastúpime ako poriadne dievčence. Bola som

desať dní na dovolenke a veľmi mi fitnesko chýbalo. Stravu už so synom jeme iba diétnu: pät- až šestkrát za deň, malé porcie, mäso, zeleninu varím iba vo vode, bez tuku. Ešte by som chcela schudnúť o štyri kilogramy, bola by som spokojná. A celkom vážne vám poviem, že sa môj zdravotný stav veľmi upravil, na bolesti chrbta, koxartrózu neberiem žíadne líeky a fakt je, že neviem, čo je to bolesť chrbtice. Upravil sa mi aj vysoký tlak, ktorý mám teraz normálny, a odporúčam všetkým ženám, aby začali cvičiť, aj keď už majú vyšší vek," dodáva Anna Žiklová, ktorá si už bez cvičenia nevie svoj život predstaviť.

Zhodila som jedného človeka.

Aj to najväčšie konfekčné číslo bolo pre pani Máriu Henyigovú malé. Pri výške stošesťdesiat centimetrov vážila táto štyridsatšesťročná administratívna pracovníčka deväťdesiatdeväť kilogramov. Oknom svojho bytu vídela do okíen fítnescentra.

Image"Hanbila som sa tam ísť, ale dcérka Paulínka s manželom ma dotlačili, lebo videli, že sa trápim. Stála som medzi dverami fitneska, pozerám, samí chudí, vyšportovaní ľudia, a ja taká buchta, hned som sa otočila, že ujdem. Dcéra tam však zostala stáť a hned ma tlačila naspäť," hovorí matka piatich detí a babička šiestích vnúčat, ktorá nikdy necvičíla. Tréner Július Karabinoš ju prvý týždeň učil, ako a kde si má v posilňovni ku ktorému prístroju sadnúť, čo má robiť. Cvičenie však pani Márii nerobilo také problémy ako diéta: "Ked žena varí a pečie pre toľkých ľudí, ťažko sa obmedzovať. Ja som pre seba varila bez tuku a cukru a niekedy mi aj slzy padali. Po týždni som prekonala krízu a už to išlo." Aj Mária cvičila podľa svojho plánu, ale uťahovala sa do kúta, s nikým nekomunikovala. Ostatní cvičenci si ju však všimli a prišli za ňou, vtiahli ju do kolektívu. "Bola radosť pre mňa chodiť do fitneska, boli sme dobrá partia a ja som sa doslova tešila nielen na cvičenie, ale aj na kamarátov. Jeden z nich mi ponúkol aj dobrú prácu, upravila som si postavu a stal sa zo mňa spokojný človek. Dve hodiny v posílňovni prešli niekedy ako dve minúty," smeje sa Mária, ktorú nesmierne povzbudilo, že po mesiaci ručička na váhe ukazovala presne o desať kilogramov menej.

Potom to už išlo ťažšíe, ale dala sí tajný záväzok: schudnúť z deväťdesiatdeväťkilogramovej hmotnosti na šestdesiat kilogramov. "Už mi chýba zhodiť iba jeden jediný kilogram, dala som zo seba dole za rok tridsaťosem kilogramov. Deti si už po dvoch týždňoch všimli, že chudnem, ale ja som tomu neverila. Až teraz, keď som si mohla obliecť odloženú dcérinu sukňu, ktorú nosila ako pätnásťročná, som konečne uverila, že sa mi to podarilo," konštatuje Mária, ktorá kedysi rada nosila nohavice, a po trojmesačnom cvičení si ich mohla konečne dopriať. Kúpila si veľkost 44, ale dnes sa bez problémov zmestí do čísla 36!

Ženy sa boja veľkých hmotnostných úbytkov aj preto, že im môže ovisnúť koža. Mária hovorí, že kombinácia cvičenia a diéty je ideálna, pretože pokožka postupne získava opäť pružnost, aj ked na žene predsa len vidieť, keď porodí päť detí. Inak je to v poriadku a Máriu už nebolí ani chrbtica: "S chrbticou som mala obrovské problémy, ale preboha, tam bola aj veľká zátaž. Veď ja som zo seba dala dole skoro jedného človeka. Uvoľnila som kĺby, nohy, ťažko som chodila. Teraz už jedávam všetko, v nočnom stolíku mám aj čokoládu a večer si zobnem. Len sa nesmiem naraz po slovensky povedané "veľmi nažrat", dávam si menšie dávky a ďalej chodím do fitneska, tu sa uvoľním a psychicky si oddýchnem. Desať rokov bola zo mňa tučná zakomplexovaná baba a najvíac ľutujem, že som nešla cvičíť skôr," dodáva štíhla Mária Henyigová, ktorá okolo vnúčat dnes chodí v minisukni.

Publikované v časopise EMMA v septembri 2002, str. 74-76 

 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang