Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 148
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Rozhovor s Julom Karabinošom o živote, o SANK a kulturistike...

Počet zobrazení článku: 43326 

O živote

Nitra, 1984Na úvod Vás poprosím, abyste se nám trochu představil.

Július Karabinoš, nar. 14.7.1953 v Nitre . Po maturite na gymnáziu studium na SPU (Slovenská poľnohospodárska univerzita) v Nitre, odbor zootechnika a výživa ľudu. Studium pedagogiky a psychologie na UKF (Univerzita Konštantína filozofa) v Nitre. Vedecká hodnosť doktora vied PhD. v odbore genetika. Tréner V. kvalifikačního stupňa po štúdiu na FTVŠ UK v Bratislave.

Od roku 2001 pracujem ako profesionálny osobný tréner vo vlastnom fitnescentre Millenium v Nitre. Mám za sebou viac ako 2100 klientov (z čoho sú 2/3 ženy), ktorým som vypracoval individuálny tréningový a stravovací program. Mám klientov z celého Slovenska i zo zahraničia. Dva roky žijem v Šali (25 km od Nitry) s Lenkou Bórikovou.

Můžete nám trochu přiblížit to, co jste dělal než jste se dostal k osobnímu trénování? V kulturistických kuloárech jsem cosi o cirkusu? Můžete tuto skutečnost uvést na pravou míru?

(Pousmiatie.) Je zaujímavé, že ľudia o nás vedia viac, než vieme sami o sebe. Pravdou je, že v roku 1978 som s priateľmi kulturistami Františkom Strnadom a Štefanom Petríkom navštívil zimovisko Čs. štátnych cirkusov a varieté v Prahe – Horných Počerniciach. Nikdy som v cirkuse nepracoval. Neskôr však začal Fero Strnad robiť drezéra šeliem a dodnes jazdí s cirkusom po svete. Ja som sa desať rokov venoval chovu plazov. V Nitre som založil teraristické a herpetologické centrum NIBARA, ktoré sa v roku 2001 pretransformovalo na Vivárium SPU. V roku 1997 som sa zúčastnil Svetového herpetologického kongresu v Prahe, ktoré sa konalo v tej istej Kongresovej sále, kde som 19.5.2007 štartoval na svojej prvej súťaži, a to na Medzinárodných majstrovstvách ČR v naturálnej kulturistike. Vydával som tiež vlastný časopis HOBBY FAUNA.

Július Karabinoš pred fitnesscentromNyní pracujete jako osobní trenér, kdy jste se k práci dostal?

Trénerom som už od roku 1975. V kulturistike som pracoval ako funkcionár, organizátor a moderátor súťaží, rozhodca a publicista. Napríklad bol som hlavným rozhodcom na M-ČSSR 1983 v Jihlave a M-ČSSR 1985 v Českých Budějovickách. Začiatkom osemdesiatych rokov som v Nitre usporiadal tri neoficiálne súťaže tzv. neregistrovaných kulturistov, ktoré vlastne predchádzali naturálnej kulturistike. Na týchto súťažiach som vystúpil aj ja. Vo „veľkej“ kulturistike som nikdy neštartoval, nakoľko som sa vnútorne nikdy nestotožnil s dopingom. Keďže naturálna kulturistika vtedy neexistovala, s kulturistikou som skončil.

Uspěl jste v soutěži DO FORMY s muscle&fitness, dnes připravujete pravidelně závodníky do této soutěže. Připomeňte nám úspěchy svých klientů.

Osobný úspech v súťaži DO FORMY ma vlastne vrátil do kulturistiky. Začali za mnou chodiť najskôr priatelia a postupne aj neznámi ľudia, aby som im poradil jako na to. Preto som tiež zrušil populárne súkromné vivárium, lebo som to pracovne nestíhal. Od roku 2001 šestnásť mojich zverencov zvíťazilo DO FORMY, ďalších 34 bolo vo finále a celkom túto súťaž dokončili už 163 mojich klientov. Víťazstvá a úspechy zaznamenali moji zvedenci aj v súťaži POSTAVA SNOV časopisu Fitness a GRAND PRIX časopisu Svět kulturistiky. Od roku 2008 robím na svojej webovej stránke vlastnú internetovú súťaž JARNÁ PREMENA.

Nitra, 1984Pokud se nepletu, tak hodně cestujete. Jaké je Vaše nejoblíbenější místo?

Dovolenky sa mi najviac páčia v Chorvátsku, ale ja neobsedím každý deň pri mori. Takže sa túlam po mestách a národných parkoch. Fascinujú ma tiež české mestá (napríklad Český Krumlov, Znojmo) a slovenská príroda (napr. Slovesnký raj, Vsoké Tatry). Súťaže v Čechách, ale aj inde v Európe vždy spájam s prehliadkou miest. Tak som videl Madrid, Brusel, Monte Carlo, Veronu, Milano, Barcelonu… Na nádhernom karibskom ostrove Guadeloupe som zostal ešte týždeň po MS v roku 2008.

Kde jste v posledním roce byl?

V marci sme boli s Lenkou na spoznávacom zájazde v Turecku. Dovolenku sme strávili s jej synom Davidom a mojím synom Tomášom na Palmovej riviére v strednom Taliansku. A v rámci nej ako to už u mňa býva sme navštívili San Marino, Loreto, Rím, Benátky…V posledný víkend sme vystúpili s našimi synmi na Malý Rozutec v Malej Fatre…

Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?

Najradšej mám hovädzí steak medium…Lenka je výborná kuchárka a mne vlastne chutí všetko. Mám rád suché biele vína a príležitostne tiež Pilsner a Budvar.

České Budejovice 2010 ME Taliansko 2010 Július Karabinoš a priatelia

O SANK…

Sedíte v čele nově aktivní organizace SANK. Proč tato organizace na jaře roku 2011 vystoupila ze SSNKF?

Atmosféra v SSNKF sa postupne stávala nedýchateľnou. O všetkom chcel rozhodovať jediný človek. Nikto nemal prehľad o počte klubov, o počte pretekárov, o hospodárení, o kvalifikácii rozhodcov…Čo je najhoršie, nemal ho ani on sám prezident, ktorý v každom, kto bol schopnejší ako on, respektive mal iný názor ako on, hneď videl nepriateľa. Vymýšľal na neho nepravdy, ohováral, intrigoval… Asi osem mesiacov sme vyvíjali aktivity na zvolanie konferencie v snahe zachrániť SSNKF a rozdeliť si prácu tak, aby všetko fungovalo. Nepodarilo sa. Smutné je, že našu snahu odignoroval aj zakladateľ SSNKF a jej dlhoročný predseda Peter Vons. Nemôže byť predsa náhoda, aby v rovnakom čase mali rovnako kritický názor na riadenie SSNKF viacerí poprední predstavitelia (P.Ferenc, V.Rigo, J.Berdy, ja), špičkových pretekárov nevynímajúc…

Rok 2011 není rokem vzniku SANK, můžete nejasnosti okolo vzniku upřesnit? Kdy vznikla a co bylo původním motivem?

SANK založil v roku 2006 Ján Berdy ako občianske združenie, ktoré zastrešovalo členov jeho fitness centra v Michalovciach, prípadne i záujemcov z iných klubov. SANK je riadne zaregistrovaný na MV SR. Keď sa nám nepodarilo zvolať konferenciu SSNKF, vedeli sme, že musíme ísť inou cestou. Načo by sme zakladali zase niečo nové. Stačilo oživiť SANK a rozšířit jeho činnosť po celom Slovensku.

Z jedné strany se sypou zprávy ze SSNKF z druhé strany ze SANK. Jak je to se vztahem obou organizací?

Keby ste čítali všetky výmysly, najčastejšie ukryté pod hlavičkou „Naturálna kulturistika“ alebo pseudonymom „Rudo Rosza“, a pritom poznali pravdu, nadobudli by ste dojem, že môžu byť len produktom zakomplexovaného paranoika postihnutého stihomamom. Osobne sa už organizáciou SSNKF nezaoberám. Nesledujem ju a je mi dobre…

L. Major a J. Karabinoš pri komentovaní kulturistickej súťažeBudou moci závodníci ze SANK startovat na soutěžích SSNKF?

Na to neviem odpovedať. SANK vznikol práve preto, aby pretekári neboli nástrojom vydierania, zbytočných represií a posmeškov zo strany funkcionárov. Sme tu pre pretekárov, preto na našich súťažiach budú môcť súťažiť aj pretekári, ktorí su zatiaľ zaregistrovaní v SSNKF.

Kolik členů má od svého zahájení aktivity organizace SANK?

Za necelé štyri týždne sme zaregistrovali 110 členov, z čoho je 23 pretekárov a 19 fitnesiek. Evidujeme deväť klubov. Tieto čísla sú však v prudkom vývoji.

Na jaké soutěže se můžeme pod hlavičkou SANK těšit?

Prvou súťažou bude GRAND PRIX Senec 22. októbra 2011. Som presvedčený, že príde na ňu tiež veľa naturálnych kulturistov a fitnesiek z Českej republiky. Aj touto cestou ich pozývam a rád osobne na Slovensku privítam. Nasledovať bude AMINOSTAR NATURAL CUP v Karlových Varoch 29.10.2011, na ktorú privezieme zase našich chlapcov a dievčatá zo SANK. Sme členmi medzinárodnej organizácie IFFNB. Našim členom však nebránime štartovat na ME a MS iných federácií.

Co bude vaší hlavní náplní práce jako prezidenta SANK.

Môjmu naturelu sú blízke demokratické metódy riadenia. Jednám s ľuďmi otvorene a na rovinu. Hovorím to, čo si myslím, preto by som asi nemohol byť politikom. Ani som nikdy v žiadnej politickéj strane nebol. Pokiaľ som presvedčený, že ide o dobrú a prospešnú vec, dokážem nasadiť vysoké pracovné tempo. To však očakávam aj od svojích spolupracovníkov. Nemám rád alibistov a ľudí, ktorí hľadajú výhovorky jako sa čo nedalo urobiť. Čaká nás veľa práce. Vybudovať členskú základňu, vytvorit nové kluby, vstúpiť do ADA SR a už v septembri rozbehnúť monitoring pretekárov…To sú hlavné úlohy v najbližšom období. Veľa si sľubujem aj od úzkej spolupráce SANK a ČSNS. Jar 2012 by už nemala byť taká hektická. Hlavným cieľom bude hľadať schopných poriadateľov súťaží.

ImageO Kulturistike…

Mimo prezidentování také závodíte v kulturistice. Připomeňte nám své nejlepší výsledky.

Nedosiahol som žiadne pozoruhodnejšie výsledky. Ak som sa dobre umiestnil, tak len preto, že bolo menej pretekárov. V roku 2009 som skončil druhý na MM SR v Michalovciach. V roku 2008 šiesty na MS UIBBN na ostrove Guadeloupe. Spolu s Renátou Hanušovou sme získali ako československý pár bronzovú medailu v pároch. Dvakrát som obsadil tretie miesta na ME (INBA 2010 v Costa Masnaga a WNSO 2010 v Karlových Varoch).

Jak jste se k soutěžní kulturistice dostal?

Kulturistiku sledujem odjakživa. Už ako 14-ročný chlapec v roku 1967 som chytil činky do ruky, ale po tridsiatke som pätnásť rokov vôbec necvičil. V roku 1999 som prestal fajčiť a následne príbral na 108 kg. Preto súťaž DO FORMY 2000 bola pre mňa výzvou, ale na víťazstvo mi stačila hmotnosť 88 kg. Keď som potom vyhral ďalšie podobné súťaže, hľadal som novú motiváciu. Na naturálnu kulturistiku, kde sú hmotnostné limity, som ani nepomyslel, lebo mám širokú a ťažkú kostru, preto aj váhu. Videl som, že viacerí „doformisti“ sú v naturálke v mojej kategórii úspešní (Koloman Tóth, Milan Virágh, František Deák). V roku 2007 som nadviazal kontakt s Tomášom Procházkom. Fandil mi a povzbuzoval v chudnutí, lebo som sa prihlásil na jeho súťaž do Prahy. Nechcel som ho zklamať. Stačilo mi 82 kg, no ja som mal pri prezentácii 80 kg. Na MM ČR v kategórii nad 40 rokov som skončil siedmy z desiatich pretekárov.

Budeme Vás moci ještě vidět na soutěžních pódiích a kdy to bude?

Momentálne som po vážnej operácii pravého ramena, takže o súťažení neuvažujem. Prioritou je teraz pre mňa rozbehnutie SANK. Ak sa mi to podarí, rád prepustím svoju fumkciu niekomu mladšiemu. Ja som vlastne už nechcel funkcionárčiť, ale veci sa vyvinuli tak, že som tu. Mám okolo seba tím odborne fundovaných a organizačne schopných ľudí (Pavol Ferenc, Viliam Rigo, Ján Berdy, Katarína Tomášová, Lenka Bóriková) a teším sa tiež na spoluprácu s prezidentom ČSNS Tomášom Procházkom a ľuďmi okolo neho.

ImageJak hodnotíte ze závodnického pohledu pořádání soutěží v ČR a na Slovensku?

Osobne som vždy rád chodil súťažiť do Čiech. Súťaže v naturálnej kulturistike sú vždy na vysokej organizačnej a spoločenskej úrovni. Vládne na nich pohodová atmosféra. Ale aj na Slovensku boli niektoré súťaže vydarené. Ostatný svet sa má v tomto smere od nás čomu učiť. Som presvedčený, že SANK a ČSNS budú úzko spolupracovať a českí pretekári sa budú na Slovensku cítiť rovnako dobre ako slovenskí v Čechách.

Jaké stravovací návyky vyznáváte v přípravě na soutěž?

Nakoľko vždy musím výrazne znižovat hmotnosť, pomáha mi ísť len na mäse a znížiť sacharidy na minimum. Účinkujú mi aj sacharidové vlny, ale nesmiem ísť so sacharidmi príliš vysoko. Možno budete prekvapený, ale na poslednú súťaž vlani na jeseň som išiel posledný týždeň podľa superkompenzácie, ktorú ste práve vtedy publikovali na tejto stránke. Dokonca som si to vytlačil a nosil so sebou. Čím som starší, tým si viac uvedomujem, ako veľa toho neviem. Ak vedomosti sú oceánom, tak tie moje by som prirovnal len máčaniu nôh vo vode.

Jakým stylem trénujete a co byste poradil našim seniorským čitatelům do tréninku.

Trénujem spôsobom, ktorý by som nazval „pocitový“ alebo „zážitkový“ tréning. Cvičím pomaly, sśtredene, s maximálním sústredením a zapojením mysle. U mňa nikdy nepočujete zvuk pri náraze jednej tehličky na druhú, lebo sa dotknú len na konci série. Činky ukladám na podlahu akoby boli z porcelánu. Prestávky skracujem na minimum, o to dlhšie držím napätie vo svalech počas série. Pri tréningu potrebujem kľud, žiadna hlučná hudba alebo iný hurhaj. Svojím spôsobom je cvičenie meditácia, Akési zvláštne prepojenie psychična a fyzična. Naturálna kulturistika ako keby ani nebola športom, ale filozofiou, životným štýlom. Čitateľom seniorom odkazujem, že nikdy nie je neskoro začať a kvalitatívne zmeniť svoj život. A tým mladším a aj celkom mladým odkazujem, aby sa túto moju poslednú odpoveď naučili naspamäť, premietli si ju v mysli každý večer a každé ráno, no hlavne pred každým tréningom.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve všech Vašich aktivitách.

autor Ján Caha

foto: Július Karabinoš

článok prevzatý z portálu www.aktin.cz


Julo Karabinoš s priateľkou Lenkou Bórikovou

Image

Julo Karabinoš - súťažné vystúpenie v Českých Budějoviciach v roku 2010

Julo Karabinoš - MS UIBBN Gudaleoupe 2008

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang