Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 130
Návštev dnes: 45
Z knihy odkazov
Alena
Dobrý deň, p. Karabinoš, 
kontakt na Vás
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Finty ako nepribrať

Báječná žena 50/2010Počet zobrazení článku: 39967

Sviatočnú pohodu si môžete užiť aj bez dopĺňania tukových zásob

Počas roka hádam nie je obdobie, ktoré by viac útočilo na vašu postavy ako vianočné sviatky. Čo odporúčajú naši odborníci na štíhlu líniu?

Zora CzoborováZora Czoborová

fitneska a podnikateľka

Verím, že každá žena má počas adventu toľko starostí s prípravou domácnosti na Vianoce, že sa jej vďaka zhonu podarí udržať svoju hmotnosť v norme. Pozor si však treba dať pri pečení koláčov a iných maškŕt. Najlepšou taktikou je nájsť si pomocníka na ochutnávanie a ak vám zostanú krémy a plnky, posunúť ich iným členom rodiny alebo ich dať rovno do drezu.

Ako to zvládam ja?

Priznám sa, že počas sviatkov rátam s tým, že priberiem a začiatkom nového roka som o nejaké tri až štyri kilá ťažšia. Vôbec to však neriešim, užívam si pohodu a vychutnávam všetko, čo Vianoce prinášajú. Mám na to totiž výborný recept  - v januári pravidelne organizujem takzvanú „povianočnú odšpekovačku", na ktorej s klientkami poctivo trikrát do dňa cvičíme a stravujeme sa podľa mnou zostaveného prísneho diétneho jedálneho lístka. Tých pár kíl navyše sa nám podarí dať hravo dole a sme pripravené na plesovú sezónu.

Viac informácii nájdete na www.zoracentrum.sk


Peter MinárikPeter Minárik

gastroenterológ a odborník na zdravý životný štýl

Na tradičné vianočné špeciality sa každý teší, mnohé jedlá sa pripravujú iba počas týchto sviatkov. Málokto sa však zamyslí nad tým, koľko majú živín či energie. Pre mnohých je dôležitejšie, že chutia, a nie to, či zodpovedajú zdravej výžive. Aj vianočné maškrty sa však dajú pripraviť zdravšie a diétnejšie. Napríklad nepripravujte priveľa vianočného pečiva, nezdravé maslo nahraďte zdravším margarínom bez škodlivých transmastných kyselín, obmedzte pri pečení cukor, doplniť alebo nahradiť ho môžete sladidlom, pripravujte koláče, kde je menej cesta, ale viacej krému z odtučneného tvarohu a podobne. Nezabúdajte na pohyb a nenahrádzajte ho len vysedávaním na návšteve a jedením. Nepreháňajte to s alkoholom.

Ako to zvládam ja?

Od svojej redukcie nadváhy pred siedmimi rokmi som zvládol niekoľko vianočných sviatkov bez jojoefektu a priberania. Stopercentný nie som, no dodržiavanie zásad redukčno-stravovacieho programu aspoň na osemdesiat až deväťdesiat percent je nevyhnutné, ak nechcem pri každej príležitosti pribrať pár kilogramov späť. Sú však princípy, na ktoré dbám vždy, či sú Vianoce, alebo bežný deň. Jedávam takmer výlučne iba chudé biele mäso a ryby. Chleba, pečiva a príloh jem iba malé porcie bez tuku a dávam si veľa zeleniny. Jem šesťkrát za deň a denne vypijem aspoň 4 litre vody. Sladkosti obmedzujem, nahrádzam ich hlavne jogurtmi bez tuku či ovocím. Počas Vianoc najviac bojujem sám so sebou pri domácich koláčoch. Nevzdal som sa ich, redukujem však ich množstvo a nejem ich každú chvíľu. Alkohol pijem zriedka a v malom množstve, dávam prednosť vínu, destilátom sa vyhýbam. Počas týchto sviatkov sa viac hýbem, veľa a rýchlo chodím na čerstvom vzduchu a doma cvičím.


Július KarabinošJúlius Karabinoš

fitnes tréner

Nepriberať v tomto období nie je jednoduché. Ak sa však po celý rok nestravujete správne, v decembri už toho veľa nepokazíte. Myslím si, že predvianočné obdobie a obdobie Vianoc' je časom pohody, dlhých večerov a tiež dobrého jedla. Odporúčam neprejedať sa, ale ani nezakazujem dopriať si aj nezdravšie pochúťky. Zvýšený príjem jedla by ste však mali kompenzovať pohybom.

Ako to zvládam ja?

Za roky profesionálnej trénerskej práce mám vypestované stravovacie návyky, ktoré ma držia v určitých mantineloch. Napríklad nedokážem na posedenie zjesť väčšie množstvo potravy alebo tri chody za sebou, preto na návštevách majú zo mňa gazdinky pocit, že jem málo. Nechutia mi zabíjačkové špeciality a nemám rád ani veľké prílohy. Napriek tomu v decembri si rád zamaškrtím a doprajem aj také jedlá, ktorým sa celý rok vyhýbam. Príjemné dlhé večery a posedenia s blízkymi osobami si napríklad neviem predstaviť bez pagáčikov a kvalitného suchého vína. Vedome sa v tomto období neobmedzujem, ale zvýšený príjem energie sa snažím vyvážiť pravidelným cvičením a častejšími výletmi do prírody.

článok vyšiel 6. decembra 2010 v časopise Báječná žena č.50, str. 24

Báječná žena 51/2010 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Konštantín
Zajtra má meniny
Ľuboslava
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang