Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 201
Návštev dnes: 51
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Znova som šťastná

Báječná žena 46/2010Počet zobrazení článku: 40010

Lenka: Prekonala som strach, keď som videla, ako sa syn o mňa bojí.

Lenka (53) sa hanbila vstúpiť do telocvične. Aj vďaka Báječnej Žene nabrala odvahu a za dva roky "vycvičila" 27 kíl.

V detstve bola Lenka malé šidlo. Vyrastala s dvoma staršími bratmi, ktorí na ňu mali dávať pozor. Všade s nimi chodila a zapájala sa do chlapčenských hier. Keď mala desať, narodila sa jej sestra, o ktorú sa pomáhala starať. Naháňačiek bolo síce menej, ale to sa už začala venovať hádzanej. Nadšenie pre tento šport jej vydržalo aj počas strednej školy a keď dostala ponuku do prvoligového družstva, ani na okamih nezaváhala.

Ako aktívna športovkyňa sa vôbec nezamýšľala nad tým, čo a koľko môže zjesť. Ani nemala dôvod. Pri výške 165 centimetrov si bez problémov udržiavala stabilných 56 kíl. "Mala som štíhlu a pevnú postavu, bolo na mne vidieť, že športujem. V jedle som sa vôbec nemusela obmedzovať. Stravovala som sa tak, ako to vtedy bolo bežné. Školská jedáleň a mamina domáca kuchyňa," spomína.

Jedla za dvoch

Lenka bola prvoligovou hádzanárkou štyri roky, ale potom zatúžila po vlastnej rodine. V dvadsiatich troch rokoch sa vydala a so športom definitívne skončila. Osud jej však nebol priaznivo naklonený. "Dlhé roky som nemohla otehotnieť. Podarilo sa to, až keď som mala tridsaťosem rokov. Dovtedy som si udržiavala krásnu postavu, aj keď som už nešportovala," vysvetľuje. V lete občas chodila bicyklovať, v zime lyžovať, a to bolo všetko. Pravda je, že mala vypestované určité návyky. Nikdy sa neprejedala ani neholdovala sladkostiam.

Keď Lenka zistila, že čaká dieťa, celý svet sa jej prevrátil naruby. "Bola som neskutočne šťastná. Myslela som si, že teraz musím papať za dvoch, a chutilo mi. Pribrala som tridsať kíl. Keď som išla rodiť, vážila som osemdesiatšesť," priznáva chybu.

Po pôrode bola Lenka ľahšia len o päť kilogramov, ale neprepadala zúfalstvu. Zaumienila si, že bude dodržiavať nejakú diétu a schudne na pôvodnú hmotnosť. Veľmi ju sklamalo, keď kilá dolu nešli tak ľahko, ako si to predstavovala. "Určite to bolo aj vekom, možno prebehla aj nejaká hormonálna zmena," uvažuje nahlas.

Všetko pre rodinu

Lenka diétam príliš nedôverovala a už vôbec nezamýšľala držať nejakú drastickú odtučňovaciu kúru či hladovku. Keď obmedzila množstvo jedla, trocha schudla, ale zanedlho všetky kilá nabrala späť.

"Ako syn Dávid rástol, všetku pozornosť som upriamila na rodinu. Začala som vyvárať, vypekať, skrátka, aby bolo doma všetko. Samozrejme, neodolala som a aj ja som si z toho dávala. A tak som nielenže neschudla, ale vykŕmila som sa až na neskutočných deväťdesiatdva kíl," spomína Lenka. Netušila, aký krutý úder jej ešte osud uštedrí. Krátko po dovŕšení päťdesiatky ovdovela. "Zrútil sa mi celý svet. Všetko bolo hore nohami. Nevedela som si ani predstaviť, ako budem ďalej fungovať. Upla som sa na syna a žila som len preňho," rozpráva smutne.

A práve syn vyburcoval Lenku k tomu, aby so sebou niečo začala robiť. Nadváha a stres sa totiž odrazili aj na jej zdraví. Začala sa liečiť na vysoký tlak a cholesterol, bolievali ju kĺby. Dávid jej vyčítal, že ju nechce stratiť. Veľmi sa o ňu bál.

Báječná inšpirácia

Lenka sa začala zaujímať o príbehy žien, ktorým sa podarilo zbaviť nadváhy. Pred dvoma rokmi si v Báječnej Žene prečítala článok o jednej panej, ktorá schudla pod vedením trénera Jula Karabinoša.

"Sledovala som jeho poradňu v časopise aj na webových stránkach, ale dlho som váhala. Nahovárala som si, že to už nie je pre mňa. Čo už ja, takáto a po päťdesiatke... Myslela som si, že keď taká tlstá vkročím do jeho telocvične, vysmeje sa mi. Určite mi povie: "Taká tučná sa mi sem dokotúľate! Kde ste boli doteraz?" Opak bol pravda," usmieva sa.

Lenka sa nakoniec odhodlala. Synovi nič nepovedala, chcela mu urobiť radosť. Vyzbrojená informáciami, ale s malou dušičkou sa vybrala do telocvične. Profesionálny prístup trénera Jula Karabinoša jej vyrazil dych. "Môže tam prísť aj stopäťdesiatkilová pani a nepovie jej, že je tučná. Vysvetlí, čo sa s čím dá urobiť a ako. Už pri prvom rozhovore som sa zbavila strachu. Dodal mi sebadôveru a nádej, že nič nie je stratené. Hneď som sa videla štíhlejšia," hovorí Lenka.

Lenka BórikováNa mäse a zelenine

Julo Karabinoš vypracoval Lenke individuálny tréningový aj stravovací program. Cvičenie jej nerobilo žiadne problémy, iba s jedálnym lístkom sa musela popasovať. Úplne vynechala bravčové mäso, všetky vysmážané pokrmy, dokonca aj opekané zemiaky. Polievky neje vôbec. Základom jej stravy sa stala zelenina a chudé hydinové mäso, výnimočne aj hovädzie, väčšinou vo forme steaku. Keď ju večer pochytí hlad, zje jablko, hoci vie, že ovocie by mala jesť iba doobeda. Z mliečnych výrobkov si dá biely jogurt, do kávy používa sójové mlieko.

"Sacharidové jedlá jem iba vtedy, keď sa mi to naozaj žiada. Môžem ich jesť, ale potom nechudnem. Zistila som, že sa mi lepšie chudne, keď kombinujem bielkoviny so zeleninou. To však neznamená, že pre mňa už nič iné neexistuje. Na oslave si dám aj koláčik, ale na druhý deň si to musím 'odrobiť' alebo zaradím ovocný odľahčovací deň," vysvetľuje.

Lenka chodila do telocvične trikrát do týždňa na hodinu. Večer k tomu doma ešte pridala hodinu na stacionárnom bicykli alebo na bežiacom páse. Prísny režim dodržiava dodnes. A keď sa jej zdá, že má priveľa energie, zacvičí si aj ráno.

Celkom iná žena

Pevná vôľa, cvičenie a úprava stravy zmenili Lenkinu postavu na nepoznanie. Chudla pomaly, ale na istotu a za dva roky sa zbavila dvadsaťsedemkilového závažia. Predtým jej sotva stačila veľkosť 46, teraz nosí 38. Lenkina fyzická zmena bola natoľko výrazná, že sa jej podarilo zvíťaziť v dvoch súťažiach založených na fotografii "pred" a "po".

Najväčšiu radosť z jej úspechu má jej tréner Julo a syn Dávid, ktorý je sám vášnivý športovec. "Len si ma tak obzerá a občas utrúsi kritickú poznámku: No, ešte brucho by si mohla a ešte tam trocha," usmieva sa.

Aj Lenkino okolie si všimlo nápadnú zmenu. Nemá pocit, že by jej niekto závidel, skôr naopak. Kto ju dlhšie nevidel, neverí vlastným očiam.

Omladla, opeknela, znova je šik a fit.

"Veľmi som so sebou spokojná. Navyše, všetky moje choroby zmizli. Hodnoty mám opäť v norme, takže nemusím brať žiadne lieky. Nikdy som si nemyslela, že ešte niekedy budem šťastná. Teraz naozaj som."


menuLenkin jedálny lístok

Raňajky

ovsené vločky s nízkotučným bielym jogurtom, káva so sójovým mliekom bez cukru a nesladený bylinkový čaj

Desiata

ovocie, napríklad banán

Obed

ryža so zeleninou alebo zeleninový šalát s hydinovým mäsom

Olovrant

jogurt, káva

Večera

šalát

z čerstvej zeleniny s kuracím steakom alebo kúskami vareného kuracieho mäsa

článok vyšiel 8. novembra 2010 v časopise Báječná žena č.46, str. 26

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Hedviga
Zajtra má meniny
Lukáš
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang