Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 168
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Motivácia je v srdci

Počet zobrazení článku: 40962
 
Muscle&Fitness 05/2010Na povzbudenie účastníkov práve prebiehajúcej súťaže v zmene postavy za tri mesiace DO FORMY S MUSCLE&FITNESS 2010
 
Keď som pred desiatimi rokmi zvíťazil v čitateľskej „korešpondenčnej" súťaži časopisu MUSCLE&FITNESS v pretransformovaní postavy, ľudia mi najčastejšie kládli otázku: „A čo ťa vlastne motivovalo?" Mnohí nechápali, že za tri mesiace možno so svojím telom urobiť takú výraznú zmenu len tak, pre nič za nič. Pre „nejakú" časopiseckú súťaž. Niektorí si mysleli, že je za tým určite „nová láska", iní zase, že som to robil pre peniaze. Jednoducho nechápali, ako je možné každé ráno vstať o piatej a ísť behať do prírody a večer po návrate z práce ešte v posilňovni cvičiť s činkami!? Ako je možné odoprieť si lákavé jedlá, ktoré mi dovtedy chutili? Ako je možné znížiť porcie jedál na polovicu?

Motivácia je v srdci

Odpoveď na takéto a podobné otázky je pritom jednoduchá: motivácia je v srdci. Ak človek chce byť v akejkoľvek činnosti úspešný, musí sa vedieť správne motivovať. Musí si veriť, že to dokáže a nesmie o tom nikdy zapochybovať. Ani vtedy nie, keď sa mu nedarí, keď výsledky neprichádzajú, prípadne nie sú adekvátne vynaloženej námahe. Ani vtedy nie, keď sa vám ráno nechce vstať z teplej postele a najradšej by ste so všetkým „praštili". Ani vtedy nie, keď vás „sekne" v krížoch a musíte na niekoľko dní prerušiť tréning a ani vtedy, keď vám niekto škodoradostne povie, že to nedokážete, lebo nemáte dostatok pevnej vôle.
 
Práve prekonávanie prekážok na ceste za cieľom je tým hnacím motorom a dodáva vám dovtedy možno ani nepoznanú psychickú silu, ktorá vás posúva dopredu a približuje k cieľu. Trpezlivosť, systematickosť a vytrvalosť sú atribútmi každého úspechu. Pritom vôbec nejde o to, že chcete v danej činnosti vyhrať, či byť najlepší. Ide o to, aby ste sa naučili prekonávať prekážky, prijímať prehry a poučiť sa z nich. Ide o to, aby ste boli schopný zvíťaziť nad sebou samým. Aby ste boli schopný posunúť hranice svojich možností aspoň o kúsok ďalej.

Musíte si veriť!

Presvedčil som sa o tom, že všetky víťazstvá a prehry v živote človeka sú zakódované v jeho hlave, v jeho mozgu a myšlienkach. Ak si neveríte, nepúšťajte sa do boja so sebou samým. Najskôr si musíte dať do poriadku psychiku. Musíte si veriť! Musíte veriť, že to dokážete a keď sa raz do niečoho pustíte, tak to dotiahnete do konca. Nemusíte byť prvý ani najlepší, ale musíte vydržať až do konca. Aby ste sa mohli s čistým svedomím pozrieť do očí všetkým, ktorí o vašom snažení vedeli, ale predovšetkým, aby ste sa mohli pozrieť sám na seba v zrkadle. Verte mi, že ten pocit zadosťučinenia, spokojnosti a víťazstva nad sebou samým je tým najkrajším pocitom po dobre vykonanej práci.
 
V spomienkach sa vrátim do čias, keď som mal asi sedemnásť rokov. S partiou sme boli na „čundri" na priehradnej nádrži Duchonka. Spolužiak Miloš Illéš vynikal prakticky vo všetkých športoch. S činkami cvičil už na základnej škole, ostatní sme sa pridávali postupne. (Pamätám si, ako sme raz nešli do školy, lebo sme cvičili v pivnici s improvizovaným náčiním.) Priehrada na Duchonke sa mi v tom čase zdala obrovská. Pritom na šírku mala sotva 400 metrov, dĺžka bola možno dvojnásobná. Keď Miloš vyhlásil, že nádrž prepláva po dĺžke, nechceli sme tomu veriť.  Pre istotu sme ho doprevádzali na člne. Miloš to dokázal. Ani jeden z nás, bolo nás päť, si na podobný plavecký výkon netrúfol.

Nádherný pocit víťazstva

Prešlo takmer tridsaťpäť rokov, no táto epizóda v mojej j  hlave nevybledla. Zostala v nej zakódovaná ako niečo, čo ja nikdy nedokážem. A keď som občas zašiel s rodinou na Duchonku, maximálne som si trúfol preplávať ju po šírke. Až raz, už po mojich dvoch víťazstvách v súťaži DO FORMY S MUSCLE&FITNESS, keď som sa v lete cítil vo výbornej fyzickej i psychickej kondícii, rozhodol som sa Duchonku preplávať po dĺžke. Keď som vystúpil na protiľahlom brehu, cítil som sa tak fantasticky, že som sa rozhodol plávať hneď naspäť. Opäť som si raz vychutnal ten neopakovateľný a nádherný pocit víťazstva nad sebou samým. Pochopil som, že môj „duchonkový komplex" bol vlastne len v mojej hlave a ja som sa za celé tie dlhé roky ani nepokúsil vyhnať ho z nej von.
 
Znamená to, že človek nesmie vopred nič vzdávať. Mal by sa aspoň pokúsiť vydať sa na cestu za vzdialeným cieľom, hoci sa mu zdá nereálny. Podobných príkladov je dosť aj v kulturistike. Tým najznámejším a najvýraznejším je príbeh Arnolda Schwarzeneggera. Silou vôle a vierou vo vlastné sily dokázal všetko, čo si zaumienil. Samozrejme, že musel na sebe tiež tvrdo pracovať. Musel byť cieľavedomý, vytrvalý a disciplinovaný. Musel veriť vo vlastné schopnosti a sily. Musel byť presvedčený o správnosti svojej cesty.

Július Karabinoš. Ľudovít Major, Juraj Višný
Na fotografiii je šéfredaktor MF Ľudovít Major, autor článku Julo Karabinoš
a legenda čs. kulturistiky Juraj Višný (absolútny víťaz I.majstrovstiev ČSSR v roku 1968. Stretnutie sa uskutočnilo v máji 2010 v Bratislave.
 
Ale aj Arnold je len človek. Aj Arnold mal svoje detské sny, chlapčenské túžby a mládenecké predstavy. Nové, väčšie a odvážnejšie ciele sa zrejme vynárali v jeho myšlienkach postupne. Najskôr vtedy, keď dosiahol nejaký úspech a pocítil potrebu ďalej posunúť hranice svojich možností. Napokon je o ňom známe, že keď ako 20-ročný mladík odchádzal za „veľkú mláku", jeho jediným, ale veľmi odvážnym snom bolo stať sa najlepším kulturistom na svete. Pravdepodobne mu vtedy ešte ani nenapadlo, že sa stane filmovou hviezdou Hollywoodu, či dokonca guvernérom štátu Kalifornia.
 
Každý z nás má svoje túžby. Nosíme ich v hlave, myslíme na ne, predstavujeme si seba samého vo vysnívanom cieli. Nestačí však len snívať. Treba začať, vydať sa na cestu... To najdôležitejšie je CHCIEŤ, potom VERIŤ SI a napokon pre to niečo UROBIŤ. Nebáť sa pustiť do tvrdej práce a odrie-kania. A keď do toho vložíte SRDCE, určite príde deň, kedy budete môcť sami seba považovať za úspešného, šťastného a spokojného človeka.
 
JÚLIUS KARABINOŠ
dvojnásobný víťaz DO FORMY S M&F
 
 
 
 
 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Ľuboš
Zajtra má meniny
Vladislav
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang