Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 156
Návštev dnes: 42
Z knihy odkazov
Majka
Mám 24 rokov a pred dvoma mesiacmi som porodila dc
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Experti radia

Diéta 09-2009NADBYTOČNÉ MNOŽSTVO VODY

Mám 68 kg a 165 cm. Myslím si, že som zavodnená, mám nepríjemne opuchnuté nohy, i ruky. Chcela by som sa spýtať, ako mám dostať zo svojho tela nadbytočné množstvo vody.
Katka

PHDR. MGR. KATARÍNA SKYBOVÁ: „Na jeden kilogram hmotnosti potrebuje dospelý človek denne 20-45 ml tekutín. Pri hmotnosti 68 kilogramov by ste mali prijať 1360 až 3060 ml tekutín denne. Vhodný príjem je 2,5 až 3 litre tekutín denne. Odporúčanie platí za nasledovných podmienok: bez veľkej námahy, bez viditeľného potenia, ak je teplota vzduchu 20 °C a reaktívna vlhkosť vzduchu 60-80% a nie sú prítomné mimoriadne okolnosti. Zadržiavanie vody v tele môže spôsobiť aj užívanie určitých liekov. Prehodnoťte svoju životosprávu: menej soľte, vylúčte jedlá rýchleho občerstvenia, polotovary, konzervované, mrazené a instantné jedlá. Do stravy zaraďte čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré podporujú vylučovanie vody, ako napríklad uhorky, tekvicu, paradajky, listovú a koreňovú zeleninu, čerešne, jahody, červený melón a iné. Kontrolujte príjem živočíšnych bielkovín. Pite filtrovanú vodu, bylinkové čaje z prasličky, zo žihľavy, šalvie, skorocelu a z brezových listov. Úplne vylúčte minerálky a všetky iné nealkoholické a alkoholické nápoje. Do svojho denného režimu zaraďte pohyb. Pravidelné cvičenie pomáha zvýšiť cirkuláciu vody v tele a jej prirodzené straty. Keď sa ani po úprave životosprávy Váš stav nezmení, navštívte lekára, aby vylúčil prípadné zdravotné problémy."

PRUDKÝ NÁRAST NA VÁHE

V priebehu niekoľkých týždňov som pocítila nárast váhy, pričom som nezačala inak jesť ani sa menej hýbať. Moja váha išla veľkou rýchlosťou nahor... Pracujem ako zdravotná sestra a chcela by som sa opýtať, ako mám jesť počas nočnej služby. Ako si správne vybrať jedálniček. Meriam 176 cm a teraz vážim 84 kg. Som z toho nešťastná, budem vďačná za každú radu, v okolí nemáme nijakú výživovú poradkyňu. Ďakujem.
Mirka

ING. JUDITA KOBZOVÁ: „Dobrý deň. Ak prudko stúpa telesná hmotnosť bez toho, aby ste niečo zmenili v svojej životospráve, pravdepodobnou príčinou je buď stres alebo zmena v zdravotnom stave. Dôvodov môže byť viac, najjednoduchšie je obrátiť sa na svojho lekára, ktorý Vám urobí všetky potrebné vyšetrenia. Ak sa vám zmenil životný štýl - napríklad ak ste začali pracovať na smeny, je potrebné prispôsobiť tomu aj príjem potravín. Ak Vás čaká bežný deň a po ňom nočná, jedzte cez deň normálne a skončite maximálne druhou večerou - ľahké zeleninové jedlo najneskôr do 22.00. V noci už nejedzte a vyhnite sa raňajkám pred spaním! Ak máte kratší deň (spíte po nočnej), začnite raňajkami, keď vstanete, pokračuje obedom, potom už len olovrant prípadne ľahká večera."

TAI-CHI PRE SENIOROV

Som seniorka a rada ty som chodila do spoločností aktívnych ľudí v mojom veku. Existujú nejaké spolky alebo špeciálne cvičenia pre starších ľudí? Ak áno, ako také lekcie prebiehajú?
 
Mária, 61 rokov, Bratislava

JAROSLAV MASARYK: „Dobrý deň Mária, k cvičeniam odporúčaným pre seniorský vek patrí aj Taoistické Tai-chi. Je to efektívne cvičenie zamerané na podporu a rozvíjanie zdravia, pozostávajúce z mierne otáčavých a naťahovacích pohybov, ktoré systematicky precvičujú celé telo a taktiež podporujú relaxovanie. Cieľom cvičenia je pomôcť ľuďom znovu získať schopnosť kontroly nad svojím zdravím a pracovať taktiež na fyzickom, mentálnom aj duchovnom rozvoji človeka. Cvičením človek nadobudne lepšiu fyzickú stabilitu, čím cvičenie prispieva k prevencii pádov najmä u starších ľudí. No a v neposlednom rade je tu aj aspekt spoločenského stretávania sa ľudí s rovnakým zámerom, okrem pravidelných cvičení, aj formou organizovania stretnutí (vianočný večierok a iné). Združenie taoistického Tai-chi je nezisková organizácia, ktorá pôsobí vo viacerých mestách na Slovensku už viac ako 10 rokov. V Bratislave cvičíme v pondelok v Karlovej Vsi, v utorok v Ružinove a v stredu v Petržalke. Členovia združenia sa môžu v danej lokalite zúčastňovať na ľubovoľnom počte cvičení podľa vlastného uváženia a chuti. Skupina seniorov v Bratislave cvičí v čase od 17.00 do 18.30 hod. v Domove dôchodcov GERIUM na ul. Pri trati č. 47 každý utorok a v Ružinovskom domove seniorov, Sklenárova ul. č.14 každý štvrtok. Pozývame nielen Vás, ale všetkých, ktorí majú záujem o toto cvičenie a chcú urobiť niečo pre zlepšenie alebo aspoň udržanie svojho zdravia, aby sa prišli pozrieť a prípadne sa k nám môžu pripojiť. Primeraný pohyb vo vyššom veku pozitívne pôsobí na zdravie a zvyšuje kvalitu života. Tešíme sa na stretnutie s Vami."
 

ImageBOĽAVÁ CHRBTICA

Mám 32 rokov, trpím nadváhou, k tomu som majiteľkou veľkého poprsia. Doteraz som s tým prakticky nemala žiadny problém, ale pri nedávnom sťahovaní som si evidentne preťažila chrbticu. Všetko sa postupne urovnalo, ale potom som pre zmenu zašla po dlhej dobe do posilňovne, kde ma trénerka upozornila, že mám v dôsledku nadváhy príliš prehnutú chrbticu v oblasti bedier, pri zdvíhaní záťaže nepoužívam brucho a všetko ťahám chrbtom. Ako by som mala postupovať, aby som si do budúcna nezarobila na problémy?
Lenka

ANDREJ MÁRIÁSSY: „Milá Lenka. Nie ste v tom sama! Problémy s chrbticou má už v dnešnej dobe každý tretí, štvrtý človek a u niekoho, tak ako u vás, sa problémy vôbec nemusia prejaviť. Aby ste tomu však predišli aj vedome, bude najlepšie, ak postupne (!) zredukujete hmotnosť - kombináciou pohybu a vyváženej racionálnej stravy. Logicky tým klesne zaťaženie celej chrbtice, nie len bedrovej časti - a v neposlednom rade budete lepšie vyzerať, budete sa cítiť lepšie a prídu aj všetky ostatné pozitíva spojené s nižšou hmotnosťou a s pohybom. Ďalšou vecou, ktorá sa vám určite zíde, je naučiť sa správne dvíhať bremená - stále z podrepu, respektíve s jemne pokrčenými kolenami, a vystretým chrbtom - žiadne prehnutie alebo ohnutie chrbta. Príklady najbežnejších zlých postojov - kúpanie dieťaťa vo vani, kde matka kvôli výške vane stojí s vystretými kolenami a v rukách drží bremeno - dieťa (úplne najhorší je väčší pes!); vykladanie bremena z kufra vyššieho auta; dvíhanie bremena zo zeme s vystretými kolenami a pod. Taktiež je vhodné, ba až nutné, posilňovať fázické svaly a naopak naťahovať (strečovať) svaly tonické (posturálne). V tom vám už ale musí pomôcť kvalitný tréner (dajte pozor!) alebo fyzioterapeut."

BRUCHO, ZADOK, STEHNÁ

Podarilo sa mi úpravou jedálnička schudnúť, avšak rada by som si teraz spevnila brucho, zadok a stehná. Mohli by ste mi prosím poradiť, aká kombinácia cvičenia je pre to najvhodnejšia? Rada chodím do posilňovne, len presne neviem, ktoré stroje sú na to ideálne.
Ivett
 
ING. JÚLIUS KARABINOŠ, PHD.: "Chudnutie "na etapy", teda najskôr úpravou jedálnička a následne cvičením je vhodné len pre mimoriadne obéznych ľudí. Každý človek, ktorý sa vie a môže hýbať by mal obidve zložky tohto procesu robiť súčasne. Teda upravíme stravovanie, začneme posilňovať svalstvo vo fitnescentre a zároveň robíme aeróbne aktivity, aby sme odbúrali tuk. Bez cvičenia sa nám totiž ľahko môže stať, že stratíme aj svalovú hmotu, čo zrejme nie je naším cieľom. Ak rada chodíte do posilňovne, no pritom neviete, ktoré cviky máte robiť, mali by ste sa na to spýtať trénera v konkrétnom fitnescentre. Ja neviem, akými strojmi je vybavené fitnescentrum, do ktorého chodíte. Tiež nechápem, prečo spomínate stroje, a nie cviky. Najúčinnejšie cvičenia sú práve tie, ktoré sa cvičia bez strojov, s činkami, prípadne s vlastnou váhou tela. Na brucho cvičte cyklicky. To znamená bez prestávky striedajte cviky na spodnú časť brušného svalstva (cviky, pri ktorých dvíhate nohy), na hornú časť brušného svalstva (cviky, pri ktorých predkláňate trup a sedy - ľahy) a na šikmé brušné svaly (rôzne úklony a vytáčania). Cvičte pomaly a sústredene so stálym napätím vo svaloch, iba úklony a vytáčanie sa cvičí rytmicky. Brucho cvičte dva až trikrát do týždňa asi 20 minút. Sedacie a stehenné svalstvo odporúčam cvičiť v jednom tréningu, lebo je veľa cvikov, ktoré súčasne pôsobia na obidve tieto svalové skupiny. Najúčinnejšie sú hlboké zadné drepy, prípadne tlaky na legprese (tu môžete tlačiť pätami s účinkom na sedacie svaly a zadnú časť stehien nazývanú hamstringy, celými chodidlami na prednú časť stehien a môžete robiť tiež výpony na lýtka). Ideálnym cvikom sú výpady a tiež „žabacie" drepy s rozkročenými nohami či už s činkou v rukách pred telom alebo na multiprese. Tieto cviky môžete doplniť predkopávaním (pôsobí na štvorhlavý sval stehenný) a zakopávaním (pôsobí na hamstringy). Špeciálnymi cvikmi je unožovanie a zanožovanie na stroji GLUTEUS v stoji, znožovanie na stroji ADDUKTOR a roznožovanie na stroji ABDUKTOR v sede. Ako vidíte, pokiaľ vám to nevysvetlí a technicky nepredvedie odborník priamo v posilňovni, asi sa ďaleko nedostanete. Spomenuté svalové skupiny odporúčam cvičiť dvakrát do týždňa v trvaní 40 - 50 minút. Tretí tréningový deň precvičujte ostatné svalové skupiny."

HLADINA CHOLESTEROLU

Dobrý deň. Rada by som si dala odmerať cholesterol, keďže mám miernu nadváhu. Mám právo požiadať u obvodného ošetrujúceho lekára, aby my ho odmeral? Je táto služba bezplatná, alebo sa za to dopláca?
Anna
 
MUDR. DAGMAR NOVOTNÁ: „Cholesterol môže a nemusí súvisieť s nadváhou. Samozrejme vyššia hmotnosť predpokladá vyšší príjem potravín ako zdroja cholesterolu, avšak je mnoho štíhlych ľudí, ktorých životný štýl či metabolizmus je charakteristický zvýšenou hodnotou cholesterolu či tých „zlých" tukov. Hodnoty sa zisťujú z krvi a lekár požiada laboratórium o kompletný tzv. lipidogram, kde sú vyšetrené a zobrazené jednotlivé frakcie spomínaných tukov. Samozrejme požiadajte svojho praktického lekára. Doplácať by ste nemali. Lekár zváži frekvenciu a dôvod vyšetrenia. Na základe výsledkov rozhodne o prípadných diétnych odporúčaniach či liečbe."
 
 
< novší článok   starší článok >

 
 Seitenanfang