Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 129
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Dokedy môžeme byť sexi?

Počet zobrazení článku: 41290

35/2008V 35 čísle časopisu Sme ženy v roku 2008 vyšiel článok o tom, že skôr či neskôr príde každá žena do veku, keď si musí vybrať - bojovať s časom a snažiť sa udržať s i mladosť všetkými dostupnými prostriedkami, alebo to vzdať a zmieriť sa so starnutím? K tématike sa medzi oslovenými mužmi vyjadril aj Július Karabinoš.

Keď sa žena zdravo stravuje a venuje  nejakému cielenému pohybu, môže vyzerať príťažlivo aj v staršom veku.Bežne trénujem päťdesiatničky a dokonca aj šesťdesiatničky, ktoré vyzerajú vynikajúco. V tomto veku je asi najdôležitešie zbaviť sa prebytočného tuku, preto im väčšinou odporúčam venovať sa aeróbnym aktivitám ako plávanie, bicyklovanie, turistika albo tanec. Ak po úprave hmotnosti zostanú na tele alebo na tvári nejaké drobné nedostatky, ktoré sa nedajú odstrániť cvičením, nie som proti, keď žena podstúpi chirurgický zákrok.

Július Karabinoš, kondičný tréner

Zákony živočíšnej ríše sú neúprosné - or­ganizmus, ktorý už prepásol svoje repro­dukčné obdobie, nemá nárok na sexepíl. Ľudská samička nie je žiadna výnimka. Potom, čo vyhasne funkcia jej vaječníkov a ukončí sa menštruačný cyklus, nemá z biologického hľadiska dôvod byt ďalej atraktívna. Na rozdiel od muža, ktorý môže mat deti prakticky do smrti, plodné obdobie ženy sa nemilosrdne končí v ži­votnej etape, ktorej sa dnes hovorí stred­ný vek. Vzhľadom na to, že sa dnes bežne dožívame vyše osemdesiatky, má toto po­menovanie svoje opodstatnenie. Obdobie ženskej menopauzy prichádza okolo šty­ridsiateho piateho až päťdesiateho roku, jeho prvé príznaky sa však prejavujú o nie­čo skôr, často okolo štyridsiatky. A to je vo vyspelých krajinách presný polčas života priemernej ženy.

SEN O VEČNEJ MLADOSTI

Žena v takzvanom strednom veku má pred sebou ešte veľa rokov života. Ak je zdravá, jej srdce a svalstvo stále zvládnu pomerne veľkú záťaž, a keď navyše športuje, svojou výkonnosťou sa pokojne vyrovná aj oveľa mladším dievčatám. Príznaky starnutia, ktoré ju začínajú oberať o sexepíl, však už vidno na pokožke. „Na vine je pokles ženských pohlavných hormónov estrogénov, ktoré udržiavajú elasticitu a pružnosť kož­ného tkaniva," vysvetľuje dermatologička Alexandra Novotná. Hviezdy svetového šoubinisu ako Madonna, Sharon Stone alebo Kim Catrall sú síce jasným dôka­zom toho, že s týmito príznakmi starnutia si už dnes moderná medicína dokáže po­radiť, čo si však má počať bežná žena, pre ktorú sú dermatologické zákroky a plas­tická chirurgia pridrahé? Menej solventné dámy si na podobné zákroky neraz šetria celé roky. Dôvodom je silný spoločenský tlak, ktorý kladie dôraz na mladistvú vizáž. Byť atraktívnou sa dnes nosí nielen v dvadsiatke, ale aj v päťdesiatke, keď sa ženy z minulých generácií bežne prerorientovávali na úlohy babičiek a ani vo sne by im nenapadlo pútať na seba pozornosť. Na jednej strane sa tak pre dnešné ženy v strednom veku otvárajú nové možnosti, ako si predĺžiť aktívnu fázu života spoje­nú so sexualitou a mladistvým životným štýlom, na druhej strane ešte nikdy v his­tórii nebolo starnutie také kruté. Vrásky sa jednoducho netolerujú. Pre ne sú staršie dámy diskriminované v práci a často aj doma, od vlastného manžela.

WomansSTRACH ZO STARNUTIA

Nečudo, že ženy v strednom veku patria dnes k najčastejším klientkám nielen dermatologických, ale aj psychologických ambulancií. „Niektoré vyzerajú na pohľad ako silné osobnosti, keď sa však zdôveria, zistíte, že zvádzajú boj so svojím klesajú­cim sebavedomím, v ktorom už nedokážu samy zvíťaziť," tvrdí psychologička Mária Kadlečíková. „Pokladajú sa za staré a od­písané len preto, že už nevyzerajú, ako keď mali dvadsať." Tento fenomén si všimla aj autorka kníh pre ženy a scenáristka Emma Tekelyová. Rozhodla sa napísať knihu, v ktorej by ponúkla dámam od štyrid­saťpäť rokov vyššie návod na vyrovnaný život. „Po prekročení tejto vekovej hrani­ce trpí množstvo žien stratou sebadôve­ry a suverénneho vystupovania. Mnohé z nich začnú mať sklony k sebapodceňovaniu," tvrdí. „Pritom stredný vek priná­ša pre ženu množstvo výhod. Stačí si ich len uvedomiť. Už nemusí obetovať také množstvo času rodine, ako keď mala malé deti. Môže sa venovať viac sebe a dokonca vyzerať krajšie a pestovanejšie ako v mla­dosti." Rozhodne neodporúča obrátiť sa spoločenskému tlaku, ktorý preferuje prí­ťažlivý mladistvý vzhľad, chrbtom s tým, že „nás sa to netýka". Takýto prístup môže byť veľmi nebezpečný. „Ak sa žena presta­ne o seba starať, rapídne priberie a viditeľ­ne zostarne, bude musieť čeliť oveľa väč­ším problémom, ako keby sa udržiavala vo forme," varuje aj psychologička Mária Kadlečíková. Múdre ženy vedia, že nemá zmysel bojovať s veternými mlynmi, a tak sa radšej prispôsobia prostrediu, v ktorom žijú. Samozrejme, nie bezhlavo. Byť atrak­tívna po štyridsiatke si vyžaduje úplne iný prístup ako v dvadsiatke. Okrem kozme­tickej starostlivosti nám môže výrazne po­môcť vhodné líčenie a oblečenie. „Pritom platí jednoduchá zásada: Stačí ubrať na kvantite a pridať na kvalite," radí Emma Tekelyová. „V šatníku by mali dominovať jednofarebné prírodné materiály a čisté línie. Šaty plné zákerných kriviek, volánov, komplikovaných strihov a detai­lov, rovnako ako veľa lacnej bižutérie a strapaté rozviate účesy v kombinácii s pestrofarebným mejkapom akurát ne­miestne pobavia okolie. Nevhodný je aj opačný extrém - keď sa zrelá žena snaží nefo­remným upätým oblečením maskovať tukové vankúšiky, ruky, nohy... Treba vyzdvihnúť, čo je na nás pekné a pritom staviť na rafinovanú jednoduchosť - v úče­se, v mejkape aj v strihu oblečenia. Pritom si môžeme podporiť sebavedomie lodič­kami na vysokom podpätku a kvalitnými doplnkami."

HĽADANIE ROVNOVÁHY

Nájsť mieru dobrého vkusu je nesmierne dôležité aj pri zákrokoch plastickej chirur­gie. Inak sa môže ľahko stať, že skončíme s umelou vizážou á la Cher alebo Ivana Trumpová. „Našťastie, takýchto prípadov je v Európe oveľa menej ako v Ameri­ke," tvrdí doktorka Alexandra Novotná. „U nás sa napríklad pri faceliftingu len odstraňuje prebytočná koža, kým v Spoje­ných štátoch sa bežne upravuje aj svalstvo na tvári, čím sa radikálne mení fyziognómia pacientky. Ambíciou našich chirur­gov je omladiť ženu tak, aby po zákroku vyzerala mladšie, ale aby sa pritom nezme­nili jej prirodzené črty. To isté platí aj pri niektorých dermatologických zákrokoch. Niekedy je menej viac. Príliš napnutá koža môže v určitom veku pôsobiť neprirodze­ne. Lepšie je odstrániť len niektoré vrásky, ktoré pôsobia esteticky rušivo a iné radšej ponechať." Pri skrášlovacích zákrokoch treba myslieť na celkový výsledný dojem. Žena by sa nemala pozorovať príliš detail­ne, ale vnímať svoje telo ako jeden celok. A nečakať, že jej plastická chirurgia vyrieši psychické problémy. Tie sú väčšinou zakorenené hlbšie ako na povrchu kože. Najmä v období menopauzy keď hormonálna hladina dokáže dočasne rozhodiť inak sta­bilnú psychiku, treba hľadať pomoc skôr u gynekológa alebo psychiatra. „Našťastie, tieto problémy sú len dočasné a dajú sa pomerne ľahko zvládnuť vhodnými liek­mi a terapiou," vraví Mária Kadlečíková. „S ukončením menopauzy pominú, pre­to sa netreba báť, že by mali na psychiku trvalé následky."

UŽÍVAJME SI

Psychológovia odporúčajú ženám, aby vonkajšie prejavy starnutia nepodceňova­li, ale zároveň im ani neprikladali zbytoč­ne veľkú dôležitosť. Svoje sebavedomie by mali budovať na svojich bohatých pracov­ných, sexuálnych a vzťahových skúsenos­tiach. Je dôležité vedieť ich využiť vo svoj prospech, a tak vyrovnať skóre s mladšou konkurenciou. Najlepšou prevenciou proti stavom úzkosti, ktoré vyplývajú zo straty sexepílu, je aktívny život, plný nových zaujímavých podnetov. Žena, ktorá sa oddá len práci a starostlivosti o rodinu, starne rýchlejšie ako tá, ktorá má plno zaujímavých zážitkov. Okrem rozvíjania vlastných koníčkov je dôležité aj pestovať spoločné aktivity s partnerom. Partneri, ktorých spájajú rovnaké záľuby, sú spo­jení pevnejším putom ako tí, ktorí žijú viac-menej na vlastnú päsť. Ak sa žene podarí udržať si v tomto veku fungujúci vzťah, nemá dôvod trápiť sa tým, či je ešte dosť sexy.


Ako ostať čo najdlhšie krásna?

Žena by sa mala predovšetkým o seba dobre starať. To znamená jesť stravu bohatú na kvalitné proteíny, ovocie a zeleninu, ktorá dodá pokožke potrebnú výživu zvnútra a hýbať sa na čerstvom vzduchu, pritom sa však chrániť pred slnkom. Bez týchto zásad jej nepomôže ani tá najdrahšia kozmetika. Žiadny krém totiž nedokáže úplne vyhladiť vrásky. Je dôležité, aby pleti dodal vlahu a chránil ju pred ÚV žiarením, ale viac nám poskytnúť nemôže. Pokiaľ ide o antiageingové prípravky, najúčinnejšie sú tie, ktoré obsahujú retinol, ovocné kyseliny alebo vysoko koncentrovaný vitamín C. Na čistenie sú najlepšie pleťové vody, ktoré obnovujú prirodzenú kyslosť pokožky a posilňujú jej jemný obranný plášť. S hygienou to však netreba preháňať. Priveľa vysušovania a dezinfikovania škodí. Na noc je vhodné tvár ošetriť gélom s kyselinou hylaurónovou. Dá sa kúpiť v lekárni a výborne hydratuje. Sérum s vitamínom C zase účinne podporí tvorbu kolagénu. Moderná dermatológia navyše ponúka celý rad skrášľovacích metód, ktoré dokážu omladiť pokožku prakticky na počkanie. Momentálne je najžiadanejší botulotoxín na vyhladenie mimických vrások. Táto metóda je však stopercentne účinná len v pomerne mladom veku, keď ešte vrásky nie sú príliš hlboké. Neskôr, keď sa už na koži vytvorili hlboké ryhy, treba botox doplniť vstreknutím kyseliny hyalurónovej, ktorá dokáže vymodelovať preliačiny a vyhladiť reliéf pokožky. Efekt zákroku vydrží zopár mesiacov, potom ho treba opakovať.

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Boris
Zajtra má meniny
Terézia
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang