Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 168
Návštev dnes: 77
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Pomôžme mu zdravšie žiť

Počet zobrazení článku: 47995

    Zatiaľ čo vy sa živíte šalátmi, on sa spokojne napcháva klobáskami a zapíja ich pivom. Až kým sa uňho neohlásia vážne zdravotné problémy. Musí to zájsť až tak ďaleko?

Igor Bukovský a Július Karabinoš

Sme Ženy 32-2008Na Slovensku ročne zomiera o tritisíc mužov viac ako žien. Najmä na kardiovaskulárne choroby, ktoré majú u nás stále na svedomí najviac úmrtí. Čiastočne za to môže príroda, ktorá vybavila mužov o niečo menej odolným organizmom, a čiastočne prehrešky v ich životnom štýle. Kým ženy hltajú informácie o zdravej výžive a cvičení v ženských časopisoch, míňajú peniaze za krémy proti celulitíde a dávajú si pozor na každý hlt, čo vezmú do úst, muži takéto správanie považujú za prehnane úzkostlivé a „nechlapské". „Neexistujú síce oficiálne štatistiky, ktoré by uvádzali podrobné rozdiely v životospráve mužov a žien, ale z toho, čo vidím okolo seba, usudzujem, že muži sa o seba menej starajú," tvrdí odborník na výživu a autor bestselleru Návod na prežitie pre muža Igor Bukovský. Do jeho ambulancie chodí jednoznačné viac žien. „Pre ženu je prirodzené preberať zodpovednosť za svoje zdravie aj za zdravie celej rodiny, muž zase pokladá väčšinu toho, čo súvisí so starostlivosťou o seba, za zženštilé," myslí si Bukovský. „Odmalička ho doma vychovávali tak, aby bol z neho hrdina, ktorý nikdy neplače a vydrží každú bolesť. Tento postoj vedie potom v dospelosti k tomu, že sa muž zanedbáva a ak sa u neho objavia nejaké zdravotné problémy, ide k lekárovi až keď je neskoro." Okrem toho mnohí muži míňajú takmer celu životnú energiu na prácu a koníčky, takže im už na nič iné nezostáva potenciál. Starať sa o svoje telo, to je už nad ich sily. V našej spoločnosti stále prevláda obraz ideálneho muža - rekordmana, ktorý podáva špičkové výkony a zarába čo najviac peňazí. Preto je väčšina príslušníkov silnejšieho pohlavia orientovaná najmä na výkon. „Muž si myslí, že čím viac bude pracovať, tým bude úspešnejší a tým viac si ho budú jeho blízki vážiť ako hlavu rodiny. Keď však pritom začne odsúvať na vedľajšiu koľaj vlastné zdravie, jedného dňa jeho výkonnosť logicky začne klesať," upozorňuje Bukovský.

ImageKeď si sám sebe ubližuje

Medzi najčastejšie mužské prehrešky patrí nesprávne rozloženie kalorického príjmu počas dňa. V praxi to vyzerá asi tak, že muž na raňajky horko-ťažko vypije šálku kávy, na obed si dá bagetu so salámou, ktorú si kúpil na pumpe a na večeru zhltne všetko, čo nájde doma v chladničke. Nasledujúci deň opäť začne len kávou, lebo je ešte prepchaný z predchádzajúceho večera. Ak nešportuje a navyše už nie je najmladší, následky na seba nenechajú dlho čakať. V podobnej situácii bol pred ôsmimi rokmi aj kondičný tréner Július Karabinoš. Ako sám hovorí, fajčil ako továrenský komín, jedol bez akejkoľvek sebakontroly, príležitostne popíjal s kamarátmi a pri výške 176 centimetrov vážil 105 kilogramov. „Psychicky aj fyzicky som sa cítil mizerne, pohŕdal som sám sebou," spomína. Zmena prišla, keď uvidel v časopise Muscle & Fitness výzvu do čitateľskej súťaže o najvyšportovanejšiu postavu. Zahodil cigarety, zmenil stravovací režim, začal intenzívne cvičiť a o pol roka sa zmenil na nepoznanie. Namiesto pivného brušká sa mu okolo pásu rysovali tehličky, na rukách a nohách narástli svaly. Za neuveriteľných šesť mesiacov získal postavu kulturistu. Prípad jeho zázračného schudnutia inšpiroval množstvo ľudí v strednom veku, čo sa pod jeho vedením dostali do formy vrátane jeho vlastnej manželky. Z Karabinoša sa stal mediálne známy odborník na chudnutie a propagátor zdravého životného štýlu. Štyrikrát do týždňa posilňuje, každý deň sa venuje kardiotréningu na spaľovanie kalórií a stravuje sa v malých dávkach päťkrát za deň. Jeho recept na štíhle telo je úplne jednoduchý. „Stačí mať pevnú vôľu a vydržať," vraví. „Mne osobne na začiatku veľmi pomohlo, že som mal v hlave jasný cieľ - dostať sa do formy v termíne, ktorý uvádzali stanovy súťaže." Mužská psychika orientovaná na výkon potrebuje ciele. Keď si ich muž dokáže vytýčiť, väčšinou ich aj dodrží. Najťažšie je však nájsť silu na prvý krok a zmeniť svoje deštruktívne návyky. Kým je viditeľné zlepšenie v nedohľadne, ťažko hľadať motiváciu. Až keď prídu prvé výsledky, všetko je zrazu ľahšie. To však môže trvať aj niekoľko mesiacov. „Človek, ktorý zlepší svoj svalový tonus, je zrazu ako vymenený, cíti oveľa viac pozitívnej energie," tvrdí Karabinoš.

HĽADANIE MOTIVÁCIE

ImageMotivácia na zmenu k lepšiemu je veľmi individuálna záležitosť. Niekomu stačí sebakritický pohľad do zrkadla, iný musí pocítiť vážnejšie následky nezdravého životného štýlu a až potom si uvedomí, že by mal niečo zmeniť. „Pamätám sa na štyridsaťšesťročného muža, ktorého priviedli do mojej ambulancie zdravotné problémy," spomína doktor Bukovský. „Porozprával mi to potom, ako si zrazu uvedomil, že má sedemročného syna a rád by sa dožil jeho promócií aj svadby ako plnohodnotný človek, ktorý je ešte pri sile a nie je odkázaný na pomoc druhých." Dohováranie partnerky väčšinou nemá veľký význam. „Ak žena núti muža do niečoho, s čím nie je stotožnený, tak ju ani nevníma," tvrdí Bukovský. „Nemá zmysel vnucovať mu informácie, ktoré ho nezaujímajú, prípadne mu vyčítať, že sa o seba nestará a kritizovať jeho výzor." Ak chce žena pomôcť zanedbanému mužovi, mala by byť v prvom rade rafinovaná. Jednou z možností je prestať mu kupovať na večeru polotovary a jeho obľúbené údeniny a nahradiť ich zdravou, ale pritom chutnou stravou. S diétnym jedlom bez farby, chuti a zápachu pravdepodobne neuspejete. Tým by ste len v mužovi podporili mylné presvedčenie, že zdravá strava musí byť nechutná. Našťastie, aj obyčajná zelenina sa dá pripraviť na rôzne spôsoby a ochutiť napríklad čerstvými bylinkami. Názor, že muž potrebuje jesť každý deň mäso, je podľa odborníkov na výživu už dávno prekonaný.

MUŽSKÉ TELO JE LEN TROCHU INÉ

„V podstate neexistuje dôvod, prečo by mal mať muž iné zloženie stravy ako žena," tvrdí doktor Bukovský. Zásady zdravej výživy platia pre obidve pohlavia rovnako - človek by sa mal vyhýbať jedlu, ktoré je chemicky upravované, príliš tučným a sladkým potravinám, uprednostňovať kvalitné bielkoviny a takzvané zložité sacharidy v naturálnej ryži a cereálnych výrobkoch, ktoré na rozdiel od bielej múky a sladkostí dokážu dlhšie udržať pocit sýtosti. Ideálne je jesť menšie porcie, ktoré telo vždy ľahšie spáli, ako keď sa žalúdok naplní do prasknutia. Kto chce schudnúť, mal by presunúť hlavný príjem kalórií do prvej polovice dňa. To však býva u mnohých, najmä extrémne vyťažených mužov problém. „Najdôležitejšie je neprísť domov večer hladný," radí doktor Bukovský. „To sa dá docieliť tak, že si dá muž pred odchodom z práce napríklad musli tyčinku, ovocie, za hrsť orechov alebo niečo iné, čo mu chutí a zároveň mu dokáže navodiť pocit sýtosti. Keď potom príde večer domov, nebude cítiť nutkavú potrebu zjesť všetko, čo mu príde pod ruku a pôjde spať bez nepríjemného pocitu preplnenosti. Ráno mu budú viac chutiť raňajky a bludný kruh nesprávneho kalorického príjmu bude úspešne prelomený."

AKO MU POMÔCŤ

Žena môže mužovi v tomto úsilí pomôcť tak, že mu pred odchodom do práce zabalí nejakú zdravú maškrtu. Množstvo prijatých kalórií by malo byť adekvátne vynaloženej fyzickej aktivite. Mužské telo síce prirodzene spáli viac energie ako ženské, ak sa však muž nehýbe, nemá prečo výdatnejšie jesť. „Muž, ktorý presedí celý deň pri počítači a potom sa premiestni autom domov, kde si ľahne na gauč, si vystačí s menším kalorickým príjmom ako žena, ktorá upratala byt, dve hodiny behala po nákupoch, bola s deťmi na ihrisku a potom so psom na prechádzke," upozorňuje Bukovský. Ženy robia chybu, keď muža nezapájajú do domácich prác, pri ktorých by sa mohol trochu rozhýbať, len preto, lebo je „unavený z práce". Ak fyzicky nepracuje, tak trpí len psychickou únavou, ktorá sa vždy najlepšie kompenzuje pohybom. Keď sa však rozhodnete svojho zleniveného miláčika rozhýbať, mali by ste postupovať rovnako nenásilne ako pri zmenách stravovania. Ideálne je nájsť si nejakú vhodnú pohybovú aktivitu, ktorá vyhovuje obidvom partnerom. Napríklad sa spolu vydať na cyklistický výlet alebo na plaváreň. „Tieto športy sú navyše vhodné aj pre mužov s veľkou nadváhou, lebo nezaťažujú kĺby, a pritom intenzívne spaľujú kalórie," tvrdí Július Karabinoš. Vynaložená námaha sa nám navyše vráti v tom, že pomôžeme nielen partnerovi, ale aj sebe.

* * *

NA CHLAPOV TREBA TAKTICKY
Edita Sipeky, autorka kníh o chudnutí

Nepoznám muža, ktorý by dobrovoľne súhlasil s radikálnou zmenou svojho jedálneho lístka Hlavne vtedy nie, ak svoje vydúvajúce brucho pripisuje mužnosti a dvadsaťkilogramovú nadváhu ospravedlňuje tým, že správny chlap musí byť zdatný a mohutný. Ja som vo svojej kuchyni stavila na nenápadné znižovanie kalórií. Začala som variť tak, aby obľúbené jedlá mojich hladošov - teda manžela a dvoch dospelých synov - zostali napohľad a samozrejme chuťovo rovnaké. Trik bol v tom, že som napríklad namiesto predpísanej dávky mäsa použila len polovicu a zvyšok som doplnila dusenou zeleninou. Zrazu som mala hlavu plnú nových a hlavne dobrých nápadov. Tak sa k vysmážaným reznom nenápadne pridružil aj kus vysmážanej sezónnej zeleniny, zmenila som aj spôsob úpravy všetkých príloh a namiesto „lopaty" dusených zemiakov sa na našich tanieroch nenápadne ocitla kopa zeleninového šalátu. Z pôvodne ťažkých a mastných jedál som napokon vykúzlila rýchle a svieže kreácie, ktoré síce nemajú žiadny názov, ale zato chutia výborne. Druhý krok v zmene stravovania celej našej rodiny bol trocha ťažší. Potrebovala som odučiť seba a následne nás všetkých od nezmyselného dojedania Začala som pripravovať len jednotlivé porcie. Ako v reštaurácii. Sme štyria, tak načo variť pre regiment! Táto časť mojej taktiky bola trochu náročnejšia na čas, veď pripraviť štyri porcie na raňajky, na obed, extra na olovrant a potom znova niečo iné na večeru bol spočiatku poriadny „zaberák". Výsledok bol však vynikajúci, ja som schudla 38 kilogramov, manžel 17 a starší syn skoro 20. Momentálne dokončujem rukopis svojej novej knihy, takže na varenie a prípravu jedál nemám vôbec čas. Jedinou obmenou je, že namiesto mňa varí manžel, ktorý každý večer kričí: „Poď cicuš, večera je pripravená.."

* * *

Ideálny pomer denného príjmu potravín (nielen) pre mužov

40 % obilniny, chlieb, ryža a cestoviny,
35 % ovocie a zelenina,
20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy
5 % tuky, oleje a sladkosti

* * *

Postarajte sa, aby mu chutilo
Katarína Skybová, RIADITEĽKA INŠTITÚTU REDUKCIE A PREVENCIE NADVÁHY KOMPLIMENT

Pri svojej práci sa stretávam s mnohými ženami, ktoré sa rozhodli schudnúť a napokon sa to podarilo nielen im, ale aj ich partnerom. Sú to práve ony, kto najviac ovplyvňuje výber potravín, ktoré sa konzumujú v rodine. Poznám však aj opačné prípady. Napríklad máme klienta, ktorý schudol 24 kilogramov a pričinil sa o to, že sa zmenilo stravovanie v rodine a napokon schudla aj jeho manželka a dcéra. Samozrejme, že tento proces nemôže byť založený na extrémnych diétach, pri tých nikto dlho nevydrží. Dôležité je, aby bol jedálny lístok zdravý, pestrý a chutný. Ťažko totiž zjete niečo, čo vám nechutí. U mužov možno platí toto pravidlo dvojnásobne. Pri prechode na zdravší stravovací režim je dôležité naučiť sa vnímať pôvodné chute prírodných potravín. Spočiatku to môže byť ťažké, lebo  jazyk je zvyknutý na priveľa cukru, soli a iných dráždidiel. Čím viac prírodných chutí však svojmu jazyku doprajeme, tým intenzívnejšie sa ich postupne naučíme vnímať. Pokiaľ ide o môjho manžela, ten si na zdravý jedálny lístok zvykol pri mne automaticky.

Vyšlo v časopise Sme Ženy, číslo 32/2008

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Ľuboš
Zajtra má meniny
Vladislav
Kto je na stránke
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang