Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 169
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Dnes  ako pred 35 rokmi...

Počet zobrazení článku: 47786

3/2003    Prednedávnom uplynulo už tridsaťpäť rokov, čo som sa ako 15-ročný chlapec rozhodol robiť niečo pre svoje telo. Inšpirovalo ma k tomu monotematické čís­lo športového týždenníka ŠTART s vyobrazenými svalna­tými mužmi. Niektorí z nich vyzerali tak, akoby neboli skutoční, ale nakreslení. V bočnom postoji dominoval Frank Zane a v chrbtovej póze Dave Draper. Nechýbali fotografie vte­dajšej československej kulturistickej špičky: Jura Višného a Juraja Pipasíka, bratov Ivana a Petra Uríčkovcov, Milana Okšu, Petra Kyprá, Jiřího Horké­ho či môjho menovca Jozefa Karabinoša... Verím, že tento časopis a tiež film Romulus a Remus s nezabudnuteľným Steve Reevesom podnietili k cvi­čeniu celú generáciu kulturistických nadšencov.

    Sám som začal cvičiť podľa príručky ABC kulturizmu. Naj­skôr v byte, potom v kotolni, neskôr na povale, potom opäť v suteréne. Mojím prvým nára­dím boli stoličky a náčiním ute­rák. Postupne pribudli ozubené kotúče navlečené na kuse vodo­vodnej rúry („veľká nakladacia činka"), guľové činky, drevená lavička... O strave som vedel akurát toľko, že mám piť veľa mlieka. O čosi neskôr to bolo priam prepchávanie sa tvaro­hom. Hrudkový stál 5,60 Kčs, 250 gramov balíčkového nízko-tučného 2 Kčs a rovnaké množ­stvo tučného 3 Kčs. Bez balíčka tvarohu som sa z domu nepo­hol. O proteínoch sme sa dočí­tali len vtedy, keď nejaký šťastlivec dostal od rodiny z Ameri­ky časopis Muscle Builder. V ta­kýchto a podobných podmien­kach cvičili všetci. Aj tí najlepší! Chýbalo nám vlastne takmer všetko: vhodné priestory a ich technické vybavenie, kvalitná strava a doplnky výživy (Pangamín na báze pivovarských kvasiniek sme považovali priam za zázračný prípravok), vedo­mosti i dostatok odbornej literatúry, spoločenské uznanie a ocenenie športu, ktorý bol označovaný za „samoúčelovú frajerinu zo Západu". (Niet di­vu, že viacerí naši poprední kul­turisti vtedy emigrovali.) Čo nám však nechýbalo, to bolo nadšenie, odhodlanie a hlavne srdce. Dnes mám pocit, akoby to všetko bolo naopak. Máme špič­kovo vybavené fitnescentrá s dômyselnými nablýskanými strojmi, komfortné služby, ne­preberné množstvo doplnkov výživy, dostatok odbornej literatúry. Len akoby sa to srdce vytratilo. Akoby sa niektorým jedincom novej generácie ani tak nechcelo trénovať, ako iba dosiahnuť úspech čo možno najrýchlejšie. A za každú cenu. Chýba trpezlivosť a vytrvalosť. Zmyslom tréningu by mal byť v prvom rade dobrý pocit a radosť z cvičenia, dobrá kondícia a pevné zdravie, ale samozrej­me aj pekná postava. Cvičenie by sa malo stať pre každého dlhotrvajúcou, ba až celoživot­nou telesnou aktivitou.

Julo ako 16-ročný začiatočník    Ja sám som v kulturistike nikdy nesúťažil a cvičenie som dokonca na dlhých pätnásť ro­kov prerušil. Práve po tomto „hluchom" období som si však uvedomil, aké je posilňovanie dôležité v každom veku. Pritom je zaujímavé, že rovnako ako voľakedy, opäť ma ku pravidelnému cvičeniu priviedol časo­pis. Tentokrát časopis MUSCLE&FITNESS so svojou súťa­žou pre čitateľov DO FORMY. Vďaka časopisu MUSCLE&FITNESS som dosiahol svoj život­ný úspech až v zrelom veku a po mnohých rokoch tréningu. Tento úspech však nebol pre mňa cieľom, po ktorom by som, vzhľadom na svoj vek, mohol s cvičením prestať. Práve naopak. Čím dlhšie cvičím, tým mám z tréningu väčšiu radosť a tým viac rozumiem svojmu telu, tým viac si uvedomujem význam sústredenia a psycho­logických aspektov cvičenia vôbec. Preto som si dnes ráno zacvi­čil s rovnakou radosťou, ako to bolo po prvý raz - presne v ten istý deň v roku 1967.

JÚLIUS KARABINOŠ, Nitra

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
6 Hostí
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang