Hlavná ponuka
Úvod
Chudnutie a Julo Karabinoš
Zverenci
Súťaž JARNÁ PREMENA
Súťaž PREMENA ROKA
Súťaž DO FORMY
Iné súťaže
Spring challenge
Zaujímavé linky
Partneri stránky
Ponuka výživových doplnkov
Kontaktné informácie
Evidenčný list
OBJEDNÁVKA PROGRAMU
Darčeková poukážka ITS
Darčeková poukážka MT
Návštevnosť stránky
Návštev včera: 160
Návštev dnes: 41
Z knihy odkazov
Anka
Mám 30 rokov, 177 centimetrov a vážim 65 kíl. Som
JARNÁ PREMENA
Z fotogalérie

E-mail

Vec motivácie

Počet zobrazení článku: 44690

marec 2008    Navštívili sme Zuzanu Ondriškovičovú, víťazku súťaže DO FORMY S MUSSCLE&FITNESS 2007 v kategórii od 35 do 45 rokov. Za Zuzkou sme sa do Nitry vybrali až pol roka po jej triumfe v súťaži DO FORMY 2007. Navyše krátko po Vianociach. V termíne možno zá­kernom, ale ideálnom na posúdenie trvalosti jej pre­meny. Zuzana nesklamala - v čiernych legínach a tigrovanom vršku vyzerala perfektne a dve-tri kilá, ktoré od skončenia súťaže nabrala, jej iba prospeli.

    "U mňa to bolo vždy tak. Cez zimu naberiem a na jar sa púšťam do zhadzovania. Dar­mo, sme súčasťou prírody, ako hovorieva náš tréner. Tej­to zimy som však akási discip­linovanejšia, zrejme aj vďaka vašej sľubovanej návšteve," rozpriadame rozhovor pri ba­re nitrianskeho fitness Mille­nium, popíjajúc presso so sójovým mliekom.

    So Zuzanou sa poznáme už z letného stretnutia víťazov DO FORMY 2007 v Bratislave. Je to baba, akú je vždy dobré mať v arzenále kámošiek. Ve­selá, plná energie, vždy pripra­vená tešiť sa z každej malič­kosti rovnako, ako keď sme mali dvadsať. Myslím si, že práve v tom je z veľkej časti ukryté tajomstvo jej úspechu. Podľa Zuzany je cesta za doko­nalou postavou v prvom rade vecou motivácie. „Najdôleži­tejšie je mať cieľ, na ktorý sa upriamim. Keď ho už mám, dokážem sa poriadne zahryz­núť. Nemusí to byť iba súťaž, stačí mi ples, rodinná oslava, dovolenka, alebo trebárs aj nejaké pekné oblečenie. Ob­čas si kúpim niečo tesné, aby som mala do čoho zhadzovať. Funguje to."

    Zuzana účinkovala v súťaži DO FORMY už v roku 2005, aj vtedy sa prebojovala do fi­nálovej skupinky. „Zhodila som dosť, ale telu chýbalo vy­pracovanie," hodnotí dnes od­borne. Pár rokov predtým zhadzovala kilá s istým žen­ským časopisom pod vedením Edity Šipeky, v minulom roku sa zapojila do súťaže a vy­hrala nielen v MUSCLE&FIT­NESS.

Zuzana Ondriškovičová    Človek by povedal, rodená športovkyňa, ale zdanie kla­me. Za mladi Zuzana nešpor­tovala, ako dieťa dokonca absolvovala redukčný pobyt v nemocnici. „Odjakživa som bojovala s kilami, napriek tomu som postupne nabrala až na 85 kg. Pri 163 cm výšky to bolo naozaj viac než dosť. V roku 1994 som začala cho­diť na aerobik a postupne sa mi podarilo stabilizovať váhu zhruba na sedemdesiatke. Z toho som ešte na leto vždy dokázala pár kíl ubrať." Aero­bik vymenila za posilňovňu až tesne po 40. narodeninách, keď sa k nej doniesli chýry o možnostiach tvarovania pos­tavy u trénera Karabinoša. Hneď si spolu so sesternicou dohodli stretnutie. „Presne 1. augusta 2004 som absolvo­vala svoj prvý tréning v posilňovni. Pamätám si, aké sa mi to zdalo všetko komplikované. To nemôžem v živote sama zvládnuť, hovorila som si. K tomu príšerná svalovica po každom tréningu... Po mesiaci som chcela odísť, ale nakoniec som ostala kvôli superkolektívu a postupne som prišla na chuť aj činkám. Medzičasom otvorili nové fitko blízko môjho domu, ale tunajšiu atmosféru nevyváži nič."

    Zuzana stále cvičí podľa pô­vodného tréningového plánu. Posilňovňu navštevuje trikrát v týždni, pričom strieda dva druhy tréningu. Prvý je zame­raný na spodnú polovicu tela a svalstvo paží, v druhom do­minuje svalstvo trupu a ra­mien. Záver každého tréningu patrí oblasti pásu, po ktorom nasleduje ešte polhodinka na stacionárnom bicykli. Prečo zhruba pred rokom vyplnila prihlášku do súťaže DO FORMY 2007, je jasné. Potrebovala silnú motiváciu. A akú stratégiu prípravy zvo­lila na nasledujúce tri mesia­ce? „Na tréningu v posilňovni som nemenila nič, ale večer o 19.00 hodine som doma denne sadala na stacionárny bicykel a hodinu šliapala do pedálov, pozerajúc správy v televízii. Rozhodujúca v mo­jom prípade je však diéta. Jedla som len mäso a zeleninu - dusenú alebo v podobe čer­stvých šalátov. Celý deň som popíjala bezbublinkovú mine­rálku, čaje a ako sladkosť ob­čas pohár koly či pepsi light."

    Dr. Atkins by mal zo Zuzany radosť. Skutočne sa dá vydr­žať takáto tvrdá diéta? Žiaden chlieb či ryža? Necítila sa Zu­zana unavená, bez energie? „Už som hovorila - keď mám cieľ, viem za ním ísť ako bul­dog. Mne vyhovuje takýto ra­dikálny prístup. Už po dvoch týždňoch mi ubudlo z brucha, cítila som úbytok v páse na nohaviciach. A to ma hnalo dopredu. Nedostatok energie som necítila, veď v množstve jedla som sa vôbec neobme­dzovala."

    Na Zuzanu, ako tvora mimoriadne spoločenského, mali veľký vplyv aj ľudia v jej okolí. Manžel, ako dlhoročný vyzná­vač delenej stravy a rekreačný športovec, mal pochopenie. „Práve on ma naháňal na bi­cykel a keď začul, že večer s niečím v kuchyni šuchocem, hneď prišiel na kontrolu." Zato 22-ročný syn Norbert, kuchár v pizzerii, len krútil hla­vou: „Mami, zas si na bicykli? Veď si dobrá..." Spriaznenú dušu v podobe kolegyne-cviči-teľky aerobiku mala Zuzana aj v materskej škole, kde už dlhé roky pracuje ako uči­teľka. Vôni krupicovej kaše či lekvárových buchiet odolávala po svojom: „Vždy som mala v zásobe napríklad šalátovú uhorku, ktorú som uhrýzala. A viete, že deti si chodili pý­tať? Mysleli si, že mám kto­vieakú pochúťku." Veľkým po­vzbudením bolo, keď začali recepty na chudnutie vyzve­dať od pani učiteľky aj ma­mičky. Svoj diel psychického dopingu si Zuzana vyberala aj v posilňovni: „V našom fitku máme perfektný zvyk: my sa tu vždy navzájom chválime. A keď mi tréner prehodil: Zu­zana, veď vy to vyhráte, hneď som si pridala ďalšie série. Veľa pre mňa znamenali aj uznanlivé slová Jany Tábiovej, predchádzajúcej víťazky sú­ťaže DO FORMY."

    Dvanásť týždňov pevného režimu a odriekania stálo za to. Ručička na váhe pri záverečnom vážení ukázala 58 kg, čo bolo o 2 kg menej ako vy­snívaná hranica. Zuzana nie­len krásne schudla, ale spod tuku sa vynorili netušené krivky. V 43 rokoch dostala Zuzana svoje telo do životnej formy a opäť o kus viac spoz­nala samú seba. Úsmev, žia­riaci z jej záverečných súťaž­ných fotiek, hovorí za všetko. Ostali spomienky na pocit, keď sme jej, práve okopávajú­cej rodičovskú záhradku, z re­dakcie telefonicky oznámili víťazstvo. Tiež na radosť vo fitku i na nezabudnuteľné stretnutie víťazov v Bratislave. „Dnes už môžem priznať, že do súťaže som šla s tým, že vyhrám. A som pyšná na to, čo som dokázala. Viem, že moja postava nieje dokonalá, ale s tým, čo mi nadelila prí­roda, som urobila kus práce. Teším sa, že svojím príkladom môžem motivovať ďalšie ženy, aby zažili úžasný pocit preko­návania vlastných limitov."

Publikované v časopise Muscle&Fitness, marec 2008

 

 
< novší článok   starší článok >
Otázky a odpovede

Články v médiách
Motivačné články
Informačné články
Súťaž Jarná premena
Do Formy, Postava snů...
Naturálna kulturistika
Dnešný deň
Dnes má meniny
Vladimíra
Zajtra má meniny
Hedviga
Kto je na stránke
Práve je pripojených:
1 Hosť
TOP TRÉNER
TV PROGRAM ONLINE

 
 Seitenanfang